BABALAR İÇİN

Baba!

her yılbaşında

sana söyleyecek

bir tek

sözüm var:

Seni ne kadar çok seversem

o kadar

çok olsun ömründen geçen yıllar.

Baba!

Babam, ağabeyim, kardeşim, arkadaşım!

Ne zulüm, ne ölüm, ne korku başımı eğemez!

Yalnız senin elini öpmek için eğilir başım.

Nazım HİKMET

"Babalar Günü" ilk kez 19 Haziran 1910'da Washington’unSpokane şehrinde kutlanmış. Günümüzde neredeyse tüm dünyada kutlanan " Babalar Günü" Haziran ayının üçüncü haftasındaki pazar günü kutlanıyor. Babalar Günü bu yıl 2019'da 16 Haziran Pazar günü kutlanacak.

Amerikan iç savaş gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, " Anneler Günü" gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Dodd'un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüştü. Babasının doğum günü olan 5 Haziran'ın " Babalar Günü " olarak kutlanması için çalışmalara başlamış ama çalışmalar o tarihe yetişemediğinden, kutlamalar Haziran ayının üçüncü Pazar gününe bırakılmıştır.

1924 yılında ABD başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş ama resmi olarak " Babalar Günü " ilan edilmemiştir. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl Haziran ayının üçüncü pazarının " Babalar Günü" olarak kutlanacağını açıklayan, bir bildiri yayınlamıştır. 1972 yılındaysa başkan Richard Nixon'ın imzasıyla " Babalar Günü" yasal olarak ABD'de resmi tatil ilan edilmiştir.

Babalar Günü'nün kısa tarihi bu. Anneleri hep görmeliyiz ama babaları da hiç unutmamalı. Onların da koca bir aileyi sırtlayıp götürmek için nasıl büyük çileler çektiklerini bilmeliyiz. Babaların çektikleri pek görülmez. Babamın neler çektiğinin en yakın tanığıyım. O yoklukta bizi, onurlu ve başı dik insanlar olarak yetiştirmeye çalıştı. Gerçekten de babamın yaptıkları takdire değer. 78 yıllık ömründe ne çileler çekmiş; tabii bunları genç kuşaklara anlatmak zor. Geçmişten bu güne nasıl gelindiğini merak etmeyi bırakın, dinleme tahammülleri bile yok. Bizi bugüne getiren ulu çınarları unutmamalıyız.

Onlar hediyelere boğulmak istemiyorlar, sadece saygı ve tatlı bir gülüş bekliyorlar çocuklarından. Yılda bir kez hediyelerle bu günü geçiştirmemeliyiz, biz yetişinceye kadar O’nun ne zahmetlere katlandığının bilinciyle hareket etmeliyiz. Maddi durumu yerinde olanlar için babaları bu şekilde onurlandırmak kolay; ya diğerleri bunun nasıl üstesinden gelecek? İşin maddiyat boyutunun dışında da düşünebilmeliyiz.

Belki de milyonlarca insan böyle bir gün olduğunun bile farkında değildir. Bu farkındalığı bir günün dışına taşırmak gerekiyor. Babalarımız ister yaşıyor olsun, isterse bu dünyadan göçüp gitmiş olsunlar, her zaman saygıya değer olduklarını göstermeliyiz. Onları incittiğimiz, üzdüğümüz zaman gönüllerini almayı da unutmamalı. Onlar çocuklarından çok şey istemez; tek dilekleri kendileri olmaları ve ele güne muhtaç olmadan bağımsız yaşamalarını isterler.

Zaten birçok baba da kendi kendine yeten, kişilikli insanlar yetiştirmenin derdindedir. Çocukların yetişmesine yeterince olumlu katkıda bulunamıyor muyuz? Bu biraz da insanın ekonomik, sosyal ve kültürel gelişmişliğine bağlı. Her şeye karşın, babalar kan ter içinde çocuklarını yetiştirmeye, üzerine düşen sorumlukları yerine getirmeye çalışıyor. Yetiştirmede babalar hata yapmıyor mu? Yapıyor, ne olursa olsun bunun da bilincindeyiz. Babalarla birlikte bu yaşam yolculuğunu doğru yere götüreceğiz. Bu sadece babaların değil, çocukların da çabalarını gerektirir. Ortak sorumluluk almak, her şeyi babanın üzerine yıkmamak lâzım. İçinde bulunduğu sıkıntıları işin kolayına kaçarak hep babaların üstüne yıkanlar da vardır. Adil davranıp, hiç bunlardan olmamak gerekiyor.

Ne yapılırsa yapılsın babaların yaptıklarını küçümsemek anlayışından uzak durmalıyız. Baba sevgisi paraya pula endekslenecek bir şey değil. Hediyeni alırsın çeker gidersin, böylece görevini yapmış olursun. Bu değil mesele; onlar ilgi istiyorlar, sevgi istiyorlar, aranıp sorulmak istiyorlar, anlaşılmak istiyorlar, herkesin mutlu olmasını istiyorlar. Dünyada bizim de sorumluluklarımız olduğunu bilerek suçlamalardan uzak durmalıyız. Babalık zor zanaat, herkes baba olamıyor. Ne mutlu bu zanaatı layıkıyla yerine getirenlere…

YORUM EKLE
YORUMLAR
Rozcan Pekdüz
Rozcan Pekdüz - 3 yıl Önce

Canım babam! Şu an hayatta olma sebeplerimden bir tanesisin.Bu sebep bile yeterli bir çocuk için. Öyle olmalı. İyi ki babamsın, senden öğrendim bir kadının da bir erkek kadar özgür olabilmesi gerektiğini; senden ve annemden. Günün kutlu olsun, seni seviyorum babam.

Bayram ayko
Bayram ayko - 3 yıl Önce

Çok güzel bir yazı. Günün anlam ve önemini iyi anlatılmış. Yazarın kalemine sağlık

Hüseyin Karatağ
Hüseyin Karatağ - 3 yıl Önce

Tüm BABA karın günü kutlu olsun.

Fatih binbay
Fatih binbay - 3 yıl Önce

Benim babam iriyarı değildi, her konuda konuşmaz, çok nasihat vermezdi. Ancak onu kaybedince hayatımdaki boşluğu hiçbir şey dolduramadı. Boşuna en büyüklere baba demiyorlar. Baba boşluğu doldurandır yön erkendir. Kalemine sağlık sevgili dostum.

Hüsniye Karadağ
Hüsniye Karadağ - 3 yıl Önce

Ellerinize sağlık. Tüm BABALARIN babalar günü kutlu olsun.

Ömer Albaz
Ömer Albaz - 3 yıl Önce

Yazınız güzel yüreğinize ve kaleminize sağlık

Hasan Hüseyin Yılmaz
Hasan Hüseyin Yılmaz - 3 yıl Önce

Anne olmak zor, baba olmak zor, çocuk olmak zor; insan olmak daha da zor. Bir de insan olmanın ne olduğunu bilebilsek; o zaman yaşam daha kolay olacak. Sevgi, saygı, empati, hoşgörü ve adalet. Bir toplumu oluşturan bireylerin genelinde bu özellikler yoksa insan ile ilgili herşey zor. Aklına sağlık sevgili dostum. Selam ve sevgiler.

Hasan Kayan
Hasan Kayan - 3 yıl Önce

Kalemine yüreğine saglik ...gunun anlamini cok guzel anlatmissin... Tüm babalarin babalar günü kutlu olsun...