BABALAR SAHAYA

Anne ve babalar çocuklarıyla farklı tarzda iletişim kurarlar. Üstlendikleri roller aynı değildir. Her ikisi de çocuğun gelişimine katkı sağlar. Çocuğuyla ilgilenmek anne kadar baba için de bir sorumluluktur. Son yıllarda babaların rolü giderek artmaktadır. Çocukların sosyal, duygusal ve bilişsel gelişimi üzerindeki etkisi çok yüksektir. Yapılan araştırmalara göre babanın çocuğuyla yakından ilgilenmesi onun özgüvenini ve okul başarısını arttırmaktadır. Baba olmak sevmek ve oyun oynamak değildir. Özbakım becerileri de dahil hayatlarının her alanında olmalıdırlar. İleride baba-çocuk bağının güçlü olmasını sağlar.

Babasıyla yeterli iletişim kuramayan çocuklar başka birine ihtiyaç duyabilirler. Taklit ederek aynı zamanda düşünmeyi öğrenirler. Çocuğunuzla bol bol konuşarak, daha sık masallar okuyarak hayal dünyalarını ve kelime dağarcıklarını geliştirebilirsiniz. Aynı zamanda tekrarla öğrenirler. Kelime tekrarı olan kitapları seçebilirsiniz. Sayfaları birlikte çevirin, resimler hakkında sorular sorun, zaman zaman karakterleri canlandırın. Çocuklar dede, hala, teyze, amca, dayıları hakkında konuşmayı çok sever. Bu yüzden masal kahramanlarına aile bireylerini ekleyebilirsiniz.

***

Günleriniz çok hızlı geçiyor olabilir. Düzenli aile ortamı onlar için çok önemlidir. Hafta sonlarınızı çocuğunuzun rutinini bozmadan ayarlamaya çalışın. Yemek masasını birlikte hazırlayın, tabak taşıma görevini onlara verin, bu sırada cinsiyet ayrımı yapmadan sorumluluklar vermeye dikkat edin. Manavda, markette başınızdan geçen ilginç durumları paylaşın. Uzun uzun değil baş başa geçen sohbetlerin tadına doyum olmaz.

Çocuğun dünyası siz ebeveynlerin dünyasından çok farklıdır. Onunla yaptığınız bir planı iş yoğunluğunuzdan dolayı ertelediğinizde bunun açıklamasını mutlaka yapın ki size olan güveni sarsılmasın ve mutlaka telafi gününü birlikte planlayın. Çocuğunuz üzgün görünüyorsa oyun oynamaya teşvik ederek içinde bulunduğu ruh halini görmezden gelmeyin. Öncelikle onu dinleyin, duygularını anlamaya çalışın. Çocuğunuz sorunlarının önemsiz olduğunu düşünmesin. Kendi çözümlerini bulması için seçenekler sunup cesaretlendirin.

Ebeveynler çocukların davranışlarının farkında olması için her zaman bir adım önde olmalıdır. Onların sadece öğrenmesi aşamasında değil öğrendiklerini hayata geçirme ve eyleme dönüştürme aşamasında da önder olalım.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Cihangir Naldöken
Cihangir Naldöken - 3 hafta Önce

Anne ve babalar icin çok gerekli faydali ve bilinmesi gereken bir cep notu olmuş teşekkürler.

Kumsal Temur
Kumsal Temur - 3 hafta Önce

Ah ne güzel bir yazı.. her babanın okumaso gereken ve kendine alması gereken bir yazı. Yazarımızın tamda dediği gibi ; hAydi babalar sahaya:) kaleminize sağlık

Füsun Özdemir
Füsun Özdemir - 3 hafta Önce

Süper bir anlatım olmuş.Tüm ebeveynlere anneanne babaanne ve dedelere torunları ile güzel bir iletişim kurmalarına yardımcı olacak bilgileri kapsıyor.Teşekkur ederiz.