BANKACILIK: TOPLAM AKTİFLER DE ARTTI, TAKİPTEKİ ALACAKLAR DA

Geçtiğimiz günlerde BDDK tarafından bankacılık sektörüne dair yayımlanan rapora göre 2021 yılı ilk yarısında bankaların toplam Aktiflerini artırdı (Temmuz ayında azaldı). Sektörde Krediler ve Mevduat artışı yaşanırken; ortalamanın üzerinde Kar artışı yapan Yabancı ve Yerli Sermayeli özel Bankalara göre Kamu Bankaları aynı performansı gösteremedi, düşük karlılıkla çalıştılar. Kamu bankaları gerek pandemi gerek diğer ekonomi politikası öncelikleri nedeniyle karlıktan ziyade, piyasa yapıcısı ve üretilen ekonomi politikalarına katkı sağlayıcı rol üstlendikleri görüldü. Aynı amaçlarla kullandırmaya gayret ettikleri düşük faizli ve uzun vadeli kredilerin yol açtığı maliyetlere katlanmaları da karlılıklarını etkilemiş oldu.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, bankaların takipteki alacaklar listesinde maliyetlerin çok yükseldiği inşaat sektörü başı çekiyor. İnşaat Sektörü Takip oranı bankacılık sektörü ortalaması yüzde 8.56. İl Bazında İnşaat Sektöründeki Takipteki Alacaklar oranına göre, ilk sırada %60,07 ile Erzincan var. Bu oran Erzincan’da batık kredi riskine dikkat çekiyor. Üretken faaliyetlerin az olmasına rağmen yüksek fiyatlarda seyreden konut fiyatları ve paralelinde fonlanan krediler ve tablonun birbirini negatif tetiklemesi böyle bir sonuç doğuruyor. Siirt ise %1,19 ile inşaat sektörü takipteki alacaklar listesinde sonuncu sırada.

Diğer taraftan taksitli ticari krediler azaldı. BDDK verilerine göre, tüketici kredileri tutarı, aynı dönemde 1 milyar 546 milyon lira artarak 708 milyar 903 milyon liraya yükseldi. Söz konusu kredilerin 277 milyar 870 milyon lirası konut (yukarıdaki tabloyu destekler mahiyette), 14 milyar 829 milyon lirası taşıt ve 416 milyar 205 milyon lirası ihtiyaç kredilerinden oluştu. Söz konusu dönemde taksitli ticari kredilerin tutarı 1 milyar 235 milyon lira azalarak 601 milyar 43 milyon liraya indi. Bankaların bireysel kredi kartı alacakları da yüzde 1,6 artarak 171 milyar 398 milyon liraya çıktı.

Sektörü ve negatif dışsal manada piyasayı etkileyen hususlardan biri de takipteki alacakların artmış olması. Tabi pandemi etkisi çok fazla. Bankaların tahsil edemediği ve Türkiye ekonomisini tıkayan bu alacaklar bizi yoracağa benziyor. Ekonomik büyümeyle kredi büyümesi doğru orantılı olduğu için tahsil edilemeyen takipteki alacaklar da kredi büyümesini sekteye uğratacağından dikkat edilmeli. Çünkü bankalar batık kredilerini teminata bağlıyor karşılık ayırıyor, o kadarlık da kredi verememiş piyasayı fonlayamamış oluyor. BDDK haftalık verilerine göre, bankacılık sektöründe takipteki alacaklar, 19 Temmuz haftası itibarıyla 92 milyon lira artarak 149 milyar 337 milyon liraya yükseldi. Aynı dönemde bankacılık sisteminin yasal öz kaynakları 598 milyon lira artarak 799 milyar 617 milyon lira oldu.

Takipteki Alacaklarda Denizli Ne Durumda? Görüldüğü üzere BDDK istatistiklerinde en kötü performans Kütahyaya ait. Denizli ise %1.71 ile 79. Sırada ve gayet iyi bir durumda..Diğer illere göre gayet iyi bir skor Denizli Ekonomisi döngüsü adına. İhracat şampiyonu Denizlinin mikro ve makro ölçekteki girişimcilerinin performanslarının giderek daha da artacağına inanıyoruz. Finans sektörü de o paralelde desteğine devam edecek gibi görünüyor. Tabloya göre, en fazla kredi kullanım kapasitesi sahip iller olan İstanbul 19., Ankara 27. Ve İzmir ise 51. Sırada.

YORUM EKLE