BARO BAŞKANI MÜJDAT İLHAN, CHP’NİN MERKEZEFENDİ BELEDİYE BAŞKAN ADAYI MI?

BARO’DA GENEL KURUL VAKTİ; EKİM 2018
Türkiye ve Denizli politikalarında Mart 2019 yerel seçimlerinin ön plana çıktığı şu günlerde, en yakın ve yakıcı seçim süreci Ekim ayında yapılacak Denizli Barosu 2018 yılı Olağan Genel Kurulu’nda yaşanacağa benziyor. Yeni yönetim kurulunu ve başkanını seçecek olan Denizli Barosu Genel Kurulunda mevcut başkan Müjdat İlhan’ın yeniden aday olacağı belirtilirken, baro eski başkanlarından Adil Demir’in ise avukatlar arasında eğilim yoklaması yaptığı ve adaylık pozisyonu için hazırlık içinde olduğu öne sürüldü.

DENİZLİ BAROSU’NDA LHAN VE DEMİR; “YENİ, YİNE, YENİDEN”
Her genel kurul döneminde “en kıran kırana, çekişmeli ve kulisi bol yarışların” yaşandığı Denizli Barosu seçimlerinin bu kez de büyük bir rekabete sahne olacağa benziyor.  Peki, olası adaylar; Müjdat İlhan ve Adil Demir her daim Denizli STK’ları arasında lokomotif ve öncü etkisine sahip olan Denizli Barosu için yeni dönemde neleri yapmayı, ne tür projelerle üyelerinin ve kamuoyunun önüne çıkmayı planlıyor?

YÜKSEK YARGIDA ŞİMDİ, YENİDEN DENİZLİ VAKTİ!
Bugün 1200’ün üzerinde avukat üyesi bulunan Denizli Barosu’nun 46. Olağan Genel Kurulu’nda; 5 dönem üst üste Baro Başkanlığı yapan Avukat Adil Demir ile 4 dönemdir başkanlık yapan ve 5. kez aday olmayı planlayan mevcut Baro Başkanı Müjdat İlhan’ın yarışması bekleniyor. (Tabii ki doğal olarak Baro Başkanlığı için 3. Ve 4. aday ismi avukatların gelmesi de muhtemel)

Peki, Baro Başkan (olası)Adayları Demir ve İlhan için yeni dönem hedefleri neler? Bir dönem Yüksek Yargı’da, Ankara’da en güçlü ve etkili illerden biri haline gelen Denizli bugün ne durumda? İşte bu sorulara cevap bulmak amacıyla Denizli’nin en önemli STK Seçimi olan Denizli Barosu Seçimi’ni masaya yatırdık. Ve 10 yıl başkanlık yapan Adil Demir ile yine kazanırsa 10 yılını tamamlamaya hazırlanan Müjdat İlhan dönemlerinin bir analizini yapalım istedik.

KARŞILAŞTIRMALI “DEMİR-İLHAN PARAMETRELERİ”
Baro seçiminde bu seçimde 1200’ün üzerindeki üye avukat, oylarını 4 ayrı sandıkta kullanacak. Peki, Demir ile İlhan bu sandıklardan hangilerinde daha güçlü?

Adil Demir Denizli Barosu’na 5 dönem başkanlık yaptı, Müjdat İlhan ise önümüzdeki Ekim’de yeniden kazanırsa 5’inci dönemi olacak.

Bu arada Adil Demir 2010’da içlerinde Müjdat İlhan’ın da bulunduğu 4 adaylı yarışı kazanmıştı.

Denizli Barosu; kendi barosuna üye bir Adalet Bakan yardımcısına sahip oldu, ancak Adalet Bakan Yardımcısı Uçar’ın kıymeti ne kadar bilindi ve ondan ne kadar yararlanıldı? 

Son 12 yılda oluşan “Yüksek Yargıdaki Denizli Lobisi” ve ağırlığı son dönemlerde niye adeta sönmeye yüz tuttu? 

Nihat Zeybekci ile birlikte güçlenen “Denizli Yargı ve Yüksek Yargı’da hak ettiğini alıyor” denklemi niye bozuldu? bir haldeydi.. Adil Demir’in ısrarla üzerinde durduğu “Yargıda Denizli Lobisi” çalışmaları niye durdu? (Bundan 2-3 yıl öncesine kadar; Yüksek Yargıda çok sayıda Denizlili Yargıtay Başkanları ve Yargıtay Hukuk Dairesi Başkanları olurdu, bu lobi faaliyetinde Bakan Nihat Zeybekci’nin de etkisi ve katkısı büyüktü)

O dönemde çok konuşulan ve kesintisiz olarak Denizli Barosu tarafından takip edilen “Denizli’ye Bölge İstinaf Mahkemesi Kurulması” çalışmaları bir türlü hayata geçirilemedi.  Buna bağlı olarak Denizli; Adli Yargıda Antalya Bölge Adliye Mahkemesi’ne, İdari Yargı ve Vergi Mahkemelerinde İzmir Bölge İdare Mahkemesi’ne bağlandı.. (Yüksek Mahkemelerin kurulması ile Yargı Merkezi haline gelmesi planlanan Denizli bu treni kaçırıyor mu? )

İŞTE İSİM VE SAYILARLA “YARGIDA DENİZLİ LOBİSİ” VE GÜCÜNÜN ÖYKÜSÜ
Son 12 yılda çok sayıda Denizli kökenli Yargıtay ve Danıştay üyesi seçildi. 7 Üyeli HSYK’nun Adalet Bakanı ve Müsteşarı dışında 5 hakim üyesinden biri Çivril’li Hüseyin Demirörs idi. 8. Ceza Dairesi Başkanı Çivril’li Zeki Aslan. 10. Hukuk Daire Başkanlığına Acıpayam’lı Süleyman Caner. 5. Hukuk Dairesi Başkanlığına Irlıganlı’lı Naci Başsorgun. 19. Hukuk Dairesi Başkanlığına Güney’li Şükrü Saraç’tı. Yüksek Seçim Kurulu üyeliğine Serinhisar’lı Hasan Erbil getirilmişti. (Hasan Erbil haha sonra Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı seçilmişti) Yargıtay Genel Sekreteriliği’ne Tavas ‘lı Salih Kocalar. Sonrasında HSYK Üyeliğine Serinhisar ‘lı Rasim Aytin ve Baklan’lı Alp Arslan geldi. Alp Arslan halen HSK üyesidir. Yüksek Yargıda Denizli lobisi Adil Demir’in 2002 yılında Baro Başkanı seçilmesi ile 2003 de Baro ‘nun davetiyle 250 üyeli Yargıtay ‘ın 153 Üyesinin Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya ve 2008 yılında da Hasan Gerçeker Başkanlığında Yüksek Yargı bürokrasisi Denizli Barosu’nun davetiyle Denizli’yi ziyaret etmesiyle bu lobi faaliyeti üst düzeye çıkmıştı. Adalet Bakanı Cemil Çiçek ve Halen Kültür Üniversitesi Hukuk Fakültesi dekanı Serinhisar’lı Prof. Dr. Bahri Öztürk, Prof Dr. Adem Sözüer İle çok sayıda öğretim üyesi Ceza Kanunu için Denizli’de iki gün Baro‘nun davetiyle konferans yapmışlardı. 2004 Mart’ından itibaren bu lobi faaliyetlerinde dönemin Başkanı ve Bakanlığı döneminde Nihat Zeybekci’nin de etkisi büyük oldu.

DENİZLİ BAROSU’NDA “İLERİCİ VE YENİLİKÇİ LİSTE” İLE “KONVENSİYONEL LİSTE” YARIŞACAK
Baro ve Nihat Zeybekci’li Belediye ile Denizli platformu işbirliği sonucu İstinaf (Bölge Adliye Makhemesi’nin) Denizli’de açılması talebi sürekli Denizli gündeminin ön sıralarında tutulmuştu. Adil Demir’in Baro Başkanlığı sonrası İstinaf Mahkemesi nedense Denizli gündeminden düştü. Şu anda Denizli Adli Mahkemeler için Antalya Bölge Adliye Mahkemesine, İdare ve Vergi Mahkemelerinde İzmir Bölge İdare Mahkemesine bağlanmış durumda. Böylece adli davalarda Antalya ‘ya, İdare ve Vergi davalarında İzmir ‘de hak arayan Denizli haline geldik. Adalet Bakan Yardımcısı Denizli Barosu Üyesi Bilal Uçar olmasına rağmen yüksek yargı ve Adalet Bakanlığı ile Denizli Barosu; Denizli’ye İstinaf Mahkemesi kurulması için ortak bir çalışma ortamı yaratamamış ve Denizli Yargı Merkezi olma şansını sıkıntıya düşürmüştür.

DENİZLİ YENİ İSTİNAF MAHKEMELERİ KURULACAK İLLER ARASINDA OLMALI
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı 100 günlük programda yeni İstinaf mahkemeleri (Bölge Adliye Mahkemeleri) kurulacak iller listesinde de yine Denizli yok. İstinaf Mahkemesi Denizli’nin hakkıdır. Ve seçim öncesi Acilen gündeme getirilmelidir. Denizli Barosu yine Denizli Belediyesi, Denizli Platformu Üyesi meslek kuruluşları, vekilleri ve STK’ları ile bu işin peşine düşmelidir. İşte bu nedenlerle Denizli Barosu’ndaki yarış “konvansiyonel ile ilerici ve yenilikçi hukukçular” arasında geçeceğe benziyor. Haydi hayırlısı, diyoruz.. (Bu konuda Denizli’nin Ankara siyasetindeki en önemli isimlerinden AK Parti Meclis Grup Başkan Vekili ve Denizli Milletvekili Cahit Özkan’a da büyük görev düşüyor)

BARO BAŞKANI MÜJDAT İLHAN, CHP’NİN MERKEZEFENDİ BELEDİYE BAŞKAN ADAYI MI?
Ekim ayında yapılacak Baro seçimleri öncesi kulislerde adı en çok anılan Avukatlardan biri haline gelen Baro Başkanı Müjdat İlhan’ın ismi bir taraftan da  CHP’de “2019 yerel seçimlerinin olası başkan adayı” şeklinde anılıyor. İlhan’ın Başkan Baro Üyesi  Osman Zolan’la yarışmayacağı ve hedefinin Merkezefendi Belediye Başkan Adaylığı olacağı iddia ediliyor. CHP Parti örgütlerindeki çalışmaları ile sağlam bir CV’ye sahip olan Müjdat İlhan’ın adaylığının Denizli CHP tabanında da heyecan yarattığı belirtiliyor.

 

YORUM EKLE