BARO’DA SEÇİM VAR KULİSLER KATAR KATAR

Türkiye ve Denizli politikalarında Mart 2019 yerel seçimlerinin ön plana çıktığı şu günlerde, en yakın ve yakıcı seçim süreci Ekim ayında yapılacak Denizli Barosu 2018 yılı Olağan Genel Kurulu’nda yaşanacak. Denizli Barosu’nun 46. Olağan Genel Kurulu 6-7 Ekim 2018 veya 13-14 Ekim 2018 tarihinde yapılacak. Bugün 1200’ün üzerinde üyesi bulunan Denizli Barosu’nun genel kurulunda; 5 dönem üst üste Baro Başkanlığı yapan Avukat Adil Demir ile 4 dönemdir başkanlık yapan ve 5. kez aday olmayı planlayan mevcut Baro Başkanı Müjdat İlhan yarışacak. (Tabii ki doğal olarak Baro Başkanlığı yarışı için 3. ve 4. aday isimlerinin çıkması da muhtemel)

BARO’DA 2 DÖNEM GELENEĞİNİ DEMİR Mİ BOZDU? İLHAN MI?
Evet, Denizli Barosu seçimleri deyince akla gelen isimlerin başında; “Başkan Müjdat İlhan ile eski Başkan Adil Demir” yer alıyor.. (İki isim de 5’er dönemlik başkanlıkları ile Denizli Barosu Tarihi’ne şimdiden isimlerini yazdırdı bile..) Denizli Barosu’nun bir de demokratik ve etik bir ilkesi, kuralı vardı. Denizli Barosu’nda bundan yıllar, on yıllar önce konulan bu ilke ile; “Bir isim en fazla 2 dönem başkanlık yapardı.”  (Hatta, Adil Demir’in ikinci döneminde karşısına yeniden rakip aday olması için teşvik edilen Avukat Adil Giray Çelik, “Baromuzun 2 dönem geleneğini bozmayalım. Demir bir dönem daha başkan olsun. Sonra bir daha düşünürüz” diyerek bu öneriyi reddetmişti)

Demir’in 5 dönemlik başkanlığının ardından, Denizli Barosu Başkanlığı’nda İlhan’ın 4,5 dönemlik başkanlığı geldi. “Baro’da 2 dönem geleneğini Adil Demir bozdu. Biz, 2 dönem sonunda bir daha aday olmayacağız” diye gelen Müjdat İlhan da bu geleneği nedense yeniden başlatmadı, başlatamadı ya da başlattırılmadı.

BARO’NUN 100. YILINA KADAR BAŞKAN KALMAYI KİM İSTER?
Peki, bu geleneği bozan isim kimdi? Bu geleneğin kurucu isimlerinden (daha doğrusu isim babalarından) Zafer Gönenç bu işe ne diyordu? Yine peki; 2 dönem kuralını tamamen tarihe gömüp “Ben başkanlıkta, Denizli Barosu’nun 100. Yılına kadar, yani 2027’ye kadar kalabilirim” sözü kime aitti? Adil Demir’in yeniden adaylığı üzerine; Müjdat İlhan ekibinde “Bu kez Zafer abi başkan adayı olsun” diyenler çıkmış mıydı?”

Baro seçimi adeta kaynayan kazan ve bütün bu soruların yanıtları yarın bu köşede. Hem de en yakıcı ve sıcak halleri ile..

ÖMÜRDEN UZUNDUR, DOSTLUK DEDİĞİN
Denizli’nin Tekstil Duayeni Zafer Katrancı geçtiğimiz günlerde bir düğünde eski dostu (eskimeyen dostu) Ömer Yurtseven ile buluştu. Yurtseven ile “politikadan, spora ve en önemlisi de ekonomiye kadar” uzun uzun sohbet eden Ozanteks Şirketler Grubu Başkanı Katrancı neşeli tavrı ve esprileri ile yine çevresine “enerji ve iyimserlik” yayıyordu. Ne diyelim? “İyi ki Denizli’nin Babadağlı kahramanları ve akil isimleri var. Yoksa tüm dostluklar ülkedeki dolarizasyona kurban gidecek..”

AĞIR TOPLAR AŞÇI NİHAT’TA BULUŞTU
Gönüllü Turizm Elçisi ve işadamı Abdurrahman Karamanlıoğlu, Hacı Şerif ünvanı ile tanına Necip Helvacı, Colossae Termal Otel Genel Müdürü Şeref Karakan, Pamukkale Belediye Başkan Yardımcısı Türkay Gözlükaya ve Pera GYO Bölge Temsilcisi Denizli eski belediye başkan yardımcısı Zorhan Sancar İzmir asfaltı üzerinde geçtiğimiz günlerde açılan ve kısa sürede ünlülerin uğrak yeri haline gelen Aşçı Nihat’ta buluştu. Bu buluşmayı gerçekleştiren isim ise doğal olarak yine Necip Helvacı oldu. Helvacı, “Bu masada toplanan her ismin Denizli’nin tanıtılmasına büyük katkı ve emekleri vardır” dedi.

HİNDİSTAN BÜYÜKELÇİSİ COLOSSAE’DAN GEÇTİ
Turizmci işadamı Abdurrahman Karamanlıoğlu, geçtiğimiz Pazar günü sahibi olduğu Colossae Termal Otel’de; Hindistan’ın Ankara Büyükelçisi Shri Sanjay Bhattacharyya ve eşini ağırladı. Ankara’da sık sık çeşitli ülkelerin diplomatik misyonlarının temsilcilerini konuk eden veya onları ziyaret eden işadamı Karamanlıoğlu “gönüllü turizm elçiliği” görevini her fırsatta yerine getirmeyi hiç ihmal etmiyor. Büyükelçisi Shri Sanjay Bhattacharyya ve eşi Karahayıt’taki Colossae Termal Otel’de geçirdikleri bir günün ardından, Pamukkale ve Hierapolis artik kentini de gezdi. Ve karşılaştıkları misafirperverliğe teşekkür için Colossae Otel Yönetimi ve mutfak ekibiyle bir de hatıra fotoğrafı çektirdiler.

TIKIROĞLU’NUN KİTABI; MİMARLIKTA 60 YIL ÇIKIYOR
12 Eylül sonrasında demokratik dönemin ilk Denizli Belediye Başkanı seçilen Mimar Ziya Tıkıroğlu şu sıralar “Mimarlıkta 60. Yıl” isimli kitabının hazırlığını yapıyor. Denizli eski Belediye Başkanlarından Ziya Tıkıroğlu’nun bu kitabının sponsoru ise Denizli Büyükşehir Belediyesi, yani Başkan Osman Zolan olacak. Tıkırıoğlu’nun “Mimarlıkta 60 Yıl” ismini taşıyan kitabı, Belediye Kültür Dairesi Başkanlığı’nın “Denizli Büyükşehir Belediyesi Kitapları” serisi içinde yayınlanacak.

YORUM EKLE