BAŞARI VE MUTLULUK EVDE BAŞLAR

Her ebeveyn çocuğunun mutlu, huzurlu ve başarılı bir hayat kurmasını ister. Akademik ve iş alanında başarılı, sosyal hayatta merhametli, vicdanlı ve dürüst insanlar olmasını, yaşamın getirdiği zorluklarda kırılmadan başa çıkabilecek güçte olmalarını arzu ederler. Bununla birlikte onları büyütürken mümkün olduğu kadar endişelenmemesi, hayal kırıklığı yaşamaması ve fiziksel olarak zorlanmaması için hayatlarını kolaylaştıran tüm fedakarlıkları yaparlar. Çocuğun önündeki tüm engelleri ve tehlikeleri yok ederek, çocuğun üstesinden gelmesi gereken hiçbir sorun bırakmayarak son derece iyi niyetli gösterilen çaba aslında çocuklarımızı hayata karşı güçsüz bırakır. Çocuklar büyürken hiçbir hayal kırıklığı ve stresle karşılaşmazlarsa güçlü olmayı öğrenemezler. Aslında çocuklarımız zorluklarla karşılaştıkları zaman, olaylara meydan okuyarak onlarla başa çıkabildiklerini gördükçe ve deneyimledikçe tatmin olur ve gelişirler. Zorlukların üstesinden gelebilme becerisi, ileride ayaklarının üzerinde sağlam durabilmelerinin, başarılı ve mutlu olabilmelerinin temelidir. İnsanlar en iyi hatalarından öğrenir. Her yeni deneyim çeşitli beceri ve bilgi öğrenmeyi sağlar. Çocuklarımızı yetiştirirken dünyayı tüm acılarıyla ve keyifleriyle olduğu gibi deneyimlemelerini sağlamalıyız. Mükemmel olmayan bu dünyada zorluklarla karşılaşsalar bile onlarla başa çıkabilmeleri, kendilerine güvenerek iyimser bir tutum sergileyebilmeleri için; yaşlarına uygun sorumluluklar vermek, yanlışlarında ve hatalarında eleştirmeden ders almalarını sağlamak, karşılaştığı zorluklar için çözüm üretmesine yetecek kadar onlara vakit bırakmak ve en önemli olanı ise her durumda onları sevdiğimizi, şartlar ne olursa olsun onların yanında olduğumuzu söylemek, hissettirmek gerekir.

***

Ebeveyn olmak kolay değil, büyük bir sorumluluk. Çocuk dünyaya geldiği zaman boş bir defter gibidir. Ve çoğu şeyi ilk beş yılda ailesinden öğrenir. Anne babalar istemeseler bile kendi düşünce tarzlarını değerlerini, yargılarını korkularını endişelerini çocuklarına yansıtırlar. Aile hem çocuğun hem de yaşadığı toplumun geleceğini belirler. Aile içinde öğrendiği, iletişim, güç ilişkisi, güven, değerler büyük ölçüde nasıl bir insan olacağını belirler.

Çocuklarımız daha dünyaya geldiklerinde, yeterince kilo aldı mı? Boyu yeterince uzayacak mı? Neden sık sık hastalanıyor? Gibi konularda gösterdiğimiz hassasiyeti ve özeni, acaba özgüveni yüksek mi? Davranışlarım çocuğumun ileriki yıllarda kişiliğini ve psikolojisini nasıl etkiler? diye de hassas davranmak oldukça önemli.

Çocuklarımızı yetiştirirken minik değişiklikler yapmak, 20-30 yıl sonra nasıl bir yetişkin olacakları konusunda büyük farka dönüşür. SEVGİLERİMLE

YORUM EKLE