BASIN SÖZCÜLERİ

Futbolda son zamanlarda garip bir manzara oluşmaya başladı. Özellikle başarıların ardından seramonilerde sporculardan çok kravatlıların görünmesi gibi, çok garip geliyor.

Ama son dönemlerde başarısızlıkların ardından da ön planda olan yönetici profilleri de var. Anlayacağınız çok seviyorlar. Diyeceksiniz ki kim televizyonlarda, gazetelerde kendisini görmek istemez. Haklısınız ama bir itirazım var. Bugün dünyanın en büyük kulüplerinden kıstas biçmek istiyorum. Borissia Dortmund’un başkanı Hans-Joachim Watzke, ya da Atletico Madrid Başkanı Enrique Cerezo çok başarılı futbol adamları ama inanın Türkiye’de yerel bir takımın başındaki yöneticiler kadar basında çıkmıyorlar. Çünkü işleri sürekli konuşmak değil, iş yapmak. Bu sebeple bahsi geçen takımlar kısa süreler içinde Avrupa’da söz sahibi oldular.

Futboldan anlamanıza gerek yok. Bakkal dükkanı yönetmiyorsunuz sonuçta. Ama bilmeden de konuşmayalım lütfen. Bazen öyle bir konuşuyorsunuz ki 62 Brezilyasını sahaya Didi, Vava, Pele, Garrincha, Zagolla ölüm forvetiyle çıkartan, Dünya'nın sayılı büyük hocalarından Moreira yanınızda çırak kalıyor.

Bir gün elbet her şey olduğu gibi futbol da temizlenecek. Oyunu biz kurduk, halk çocukları, düştüğü bu kötü durumdan çıkaracak olan da bizleriz. O günler geldiğinde, mertçe, delikanlıca maçlar yeniden oynandığında hak etmeyen hiç kimse futbolcuyum diyemeyecek, yöneticiler konuşamayacak.

Güzel gözlükleriyle yeşil sahalarda hava atamayacaklar. Tüm vasat altı, niteliksiz, futbolcu lisansına sahip gençler, büyük maçları bizim gibi tribünlerden izleyecek. Şimdi zaten izleyenler de para alamayacaklar. Kısaca güzel günler elbet gelecek. 

Saygılarımla…

YORUM EKLE