BASIN SUSARSA…

31 Mart yerel seçimlerine az bir süre kaldı. Siyasi arena da hareketlenmeye başladı. Gönül isterdi ki bu seçimlerde güllük gülistanlık seçsin. Kitli siyaset yapılmasın. Ancak yine her seçimde olduğu gidi adaylar hakkında iddialara atıldı. Çeşitli söylentiler ortaya çıktı. Her ne olursa olsun bir gazeteci bir televizyon kanalı tarafsızlığını korumak zorunda. Lakin günümüzde bu durum pek mümkün değil.

CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu, Buket Aydın'ın sunduğu ve CNN Türk'te ekranlara gelen "40" adlı programa konuk oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "İyilik Ödülleri" programındaki konuşması başlayınca İmamoğlu'nun konuk olduğu program yarıda kesildi ve canlı yayına geçildi. Erdoğan'ın konuşması yaklaşık 40 dakika sürdü. Aday İmamoğlu'nun konuştuğu sırada yayının kesilmesi sosyal medyada tepkilere neden oldu. Konuyla ilgili açıklama yapan Buket Aydın "Canlı yayın değildi o yüzden anons yapıp ara veriyoruz demem mümkün değil" ifadelerini kullandı.

Konuk olan bir başkan adayı, ancak yayının ortasında çat diye konuşması kesiliyor. Bu kişi Ak Partili bir aday da olsa, ya da x partisinden olsun tepkim yine aynı olurdu. Bir televizyon kanalı eğer tarafsızlığını koruyamıyorsa ciddi sıkıntı var demektir.

“Basının tam ve geniş hürriyeti iyi kullanmasının, ne derecede nazik bir vaziyet olduğunu söylemeye lüzum görmem. Her türlü kanuni kayıtlardan evvel bir kalem sahibinin ilme, ihtiyaca ve kendi siyasi telakkilerine olduğu kadar vatandaşların hukukuna ve memleketin, her türlü hususi telakkilerin üstünde olan, yüksek menfaatlerine de dikkat ve hürmet etmek manevi zorunluluğu, asıl bu mecburiyettir ki umumi düzeni temin edebilir. Bununla beraber bu yolda yanılma ve kusur olsa bile; bu kusuru düzeltecek etken ve vasıta; basın hürriyetinden doğan mahzurların giderilme vasıtası, yine basın hürriyetidir.”

M. Kemal ATATÜRK

***

Basın susarsa eğer memleketteki herkes susar. Siyaset aslında narin bir çiçek gibidir. Onu besleyen ise şüphesiz ki demokrasidir… Şunu söylemek isterim. Gazeteci susarsa vicdan da susar…

YORUM EKLE