BASİT BİR MATEMATİK

Olacak iş değil, deriz ya bazen hafif bir şaşkınlık ve inanamadığımız için hafif de bir tebessüm oluşur yüzümüzde.

***

Tam olarak onu yaşadığımı ifade edebilirim. Elbette durduk yere değil. Daha delirmedim.

***

Velhasıl, Hüseyin Şimşek’in haberini okuyunca yaşadım bu durumu.

***

Biraz da siz şaşırın o halde.

***

Haber şöyle başlıyor: “Kamu Denetçiliği Kurumu tarafından kusurlu bulunan ve uyarılan bakan yardımcıları, her üç karardan birini uygulamadı. Bazı bakan yardımcılarının Kamu Denetçiliği Kurumu’nun kararlarına uyma oranı, yüzde 0 oldu.”

***

Şaşırır mıyız bilmem ama ben hâlâ alışamadığım için şaşırıyorum. Metni kaleme aldığım sıralarda benzine 1 lira 33 kuruşluk bir zam gelecek, demişler. Kim demiş, sektör kaynakları.

***

Bayram öncesi çok tatlı, değil mi? Dört duvar arasında kıpırdamadan duralım isteniyor gibi. Otobüs biletleri de cabası zaten!

***

Ara sıra öğrencilik yıllarımın geçtiği Ankara’yı özlüyorum. Bizim zamanımızda Melih Gökçek vardı ama insan yine de özlüyor. Mansur Yavaş ve ekibi ihtiyaç sahibi ailelerin eczane borçlarını ödemeye başlamış. Sağlıkta da durum bu. Diyecek çok şey var mı, elbette. Herkes neyin ne olduğunu görüyor mu, eh işte.

***

Anadolu Ajansı ihracat rakamlarıyla ilgili bir haber yapmış. Şöyle diyor: “Türkiye'nin ihracatı martta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 19,8 artarak 22 milyar 709 milyon dolar, ithalatı yüzde 30,7 yükselişle 30 milyar 878 milyon dolar olarak gerçekleşti.”

***

Sormadan geçmek pek mümkün değil gibi… Geçen yılın mart ayına göre cüzdanımızdaki dolarlar ne kadar arttı ne kadar azaldı? Cevap sizde, basit bir matematik bu.

YORUM EKLE