BAŞKA ÜLKEDE YAŞAYAMAM

Arabamızın plakası düşmüş. Yeniden çıkarmak için ne gerekir diye internetten bilgilendik. Noterden kayıp tespiti yaptırılıp, şoförler odasından yenisi bastırılacak, ama öncelikle TÜV muayenesinin yapılmış olması gerekiyor. Yine internetten TÜV randevumuzu aldık. Sabah erkenden arabamızın muayenesi yapıldı ama plakamız olmadığı için trafiğe çıkar izni alamadık. Arabamızı kontrol eden uzmanın söylediğine göre notere gidip kayıp tespiti yaptırmamız gerekiyormuş.

Öğleden sonra notere vardık. Bir saat kadar kuyruk bekledikten sonra sıra bize geldi ve katibin sözü ile sarsıldık; emniyete gitmemiz gerekiyormuş. Ne internette, ne de TÜV’de, hiç emniyetin adı geçmemişti. Olabilir, hemen emniyete vardık. Durumumuz kontrol edildi. Plakanın ikinci defa kaybedilmesi nedeniyle artık değişmesi gerekiyormuş. Tekrar notere yönlendirildik.

Emniyete bildirimde bulunmuş olmanın verdiği güvenle notere vardık. Katip, bilgilerimizi girdi ancak TÜV muayene eksikliği nedeniyle ilerleyemedi. Yok biz TÜV’den geliyoruz, emniyete uğradık size yönlendirdiler, açıklamaları işe yaramadı.  Oracıktan TÜV’e telefonla ulaşma çabalarımız da nafile oldu. Şansımızı denemek üzere TÜV’e doğru yola çıktık. Yeri gelmişken söyleyim, sakın internetten yönlendirildiğiniz 850’li hatlar ile TÜV’e ulaşmaya çalışmayın, birkaç dakika oyalayıp telefon faturanıza yansıtan dolandırıcılar var.

TÜV’de danışmaya vardık. Yetkili birine yönlendirdiler. Noterden kayıp tespiti yaptırmanız gerekir dedi. Tamam işte biz de onu diyoruz ya; siz notere, noter size, pinpon topu gibi dolanıyoruz. Bunun üzerine notere telefon açtı. Bize bir katip ismi verdi. Vardık katibe, elimize nihayet bir evrak alabildik. Geldik TÜV’e, daha o sabah kontrolden geçmiş olmamıza rağmen arabamız yeniden baştan sona kontrolden geçirildi.

TÜV’den tekrar ve dördüncü defa notere gittik. Kayıp tespiti yaptırdık. Oradan şoförler odasına gittik ve yeni plakamızı aldık.

Üç defa TÜV’e, dört defa notere, birer defa emniyete ve şoförler odasına giderek işimizi gördük. İki günümüz heba oldu ama olsun neticeyi almış olduk.

Başka ülkede yaşayamam denir ya, işte o haller.

YORUM EKLE
YORUMLAR
mehmet ali ünal
mehmet ali ünal - 1 hafta Önce

Hoca geçmiş olsun. Tam bir kara mizah. Hemen gidip arabamın plakasına sağlamlaştıracağım. Ne olur ne olmaz.