BAŞKENT POLİTİKASINDA “BAYRAM SONRASI KULİSLERİ” HAREKETLİ! GELİŞMELER BAYRAMDAN SONRA DENİZLİLİ 2 BAKAN YOLDA...

İzmirli deneyimli gazeteci Hasan Çölmekçi www.mansetturkiye.com haber sitesinde kaleme aldığı15 Mayıs tarihli köşe yazısında; kabinenin Ramazan Bayramı sonrasında değişeceğini ve son seçimde AK Parti'den İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı gösterilen Nihat Zeybekci’nin yeniden kabinede görev alabileceğini iddia etti. İzmirli Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yeni kabinede yer almayacağını öne süren Hasan Çömlekçi, “Nihat Zeybekci hem İzmir, hem Ege'nin temsilcisi olarak kabinede yerini alabilir” yorumu yaptı. Öte yandan eski Adalet Bakan Yardımcısı Bilal Uçar’ın da 2 hafta içerisinde yeniden Adalet Bakan Yardımcılığı görevine atanacağı son gelen kulis haberleri arasında ön plana çıktı. Böylece önümüzdeki bir ay içerisinde “Denizlili 2 Bakan Yolda” haberleri de politika gündeminin baş köşesine yerleşti.

www.mansetturkiye.com internet gazetesi yazarı Hasan Çölmekçi’nin Ankara kulislerine dayanan “Celal Uzunkaya İçişleri Bakanı mı oluyor?” başlıklı yazısı siyasi arenayı epeyce karıştıracağa benziyor. Çölmekçi’nin en önemli iddiaları arasında “İçişleri Bakanı Soylu’nun değiştirileceği” ifadeleri yer alırken, son Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin de Bayram sonrası oluşturulacak yeni kabinede yer almasının beklendiği yorumu da dikkat çekti.

Çömlekçi 15 Mayıs tarihli yazısında özetle şunları yazdı; “Kabinenin bayramdan sonra değişeceğini yazdım. Ekonomi Bakanı Berat Albayrak'ın yerine Mehmet Şimşek'in geleceğini dillendirdim. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın; damadı Albayrak'ı Dışişleri Bakanlığı için düşündüğünü, yakın çevresiyle konuştuğu bilgisini verdim. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun da genel merkeze kaydırılacağını belirttim. Bu yazım için “çok iddialı olmuş” diyenler oldu. Hatta “Mehmet Şimşek değil, Ali Babacan Ekonomi Bakanı olabilir” mesajı geldi. Ama şunu söyleyeyim, Babacan şu an Gül ile hareket ediyor ve parti kurma aşamasına geldiler.

Nihat Zeybekci

Son yazımın sonuna da şunu eklemiştim: ‘Bu değişiklikte İzmir'i ilgilendiren önemli detaylar da var. Başka hangi bakanlar gidip, yerlerine kimlerin gelecek?’ İddialarıma devam edeyim. Kulislere göre, İzmir'in kabineye verdiği isim olan Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli de planlanan değişiklik sonunda yeni kabinede yer almayacak. Pakdemirli'nin seçim dönemi yaptığı ve sosyal medyada tepki çeken bazı konuşmaların, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı böyle bir değişime götürdüğü konuşuluyor. Peki Pakdemirli giderse kim gelecek? Son seçimde AK Parti'den İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı gösterilen Nihat Zeybekci.. Zeybekci, hem İzmir, hem Ege'nin temsilcisi olarak kabinede yerini alabilir.

***

Asıl sürpriz ise İçişleri Bakanlığı'nda... Cumhurbaşkanı'nın en güvendiği isimlerden olan, partinin 'şahin' kanadından Süleyman Soylu, sert demeçleri nedeniyle çoğu kesimden özellikle de Kılıçdaroğlu'na söyledikleri nedeniyle CHP'den tepki çekiyor. Ayrıca HDP de tepkili. Seçim öncesi Türkiye mutabakatı olacaksa Soylu'nun değişmesi gerektiği söyleniyor. Ve büyük ihtimal değişecek. Bana gelen bilgiler doğruysa; onun yerine de İzmirliler'in yakından tanıdığı bir isim, İzmir eski Emniyet Müdürü, şimdinin Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya'nın getirilmesi planlanıyor..”

Bilal Uçar

Öte yandan AK Parti Denizli eski Milletvekili ve eski Adalet Bakan Yardımcısı Bilal Uçar’ın iki hafta içerisinde yeniden Bakan Yardımcılığı görevine döneceği de gelen Ankara kaynaklı haberler arasında yer alıyor.

AVNİ ÖRKİ ÖĞRENCİ EVİNDE İFTAR AÇTI, BAĞLAMANIN TELİNE BASTI

Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, aldığı davet üzerine üniversite öğrencileriyle birlikte iftar yaptı. Öğrencilere gönül sofralarına kendisini de yer açtıkları için teşekkür eden Başkan Örki, “Bu sofrada aldığım lezzeti, bana Dünya’nın hiçbir sofrası veremezdi” dedi. Pamukkale’nin genç Belediye Başkanı Örki, geçtiğimiz gün üniversite öğrencilerinin evine konuk oldu. Asmalıevler Mahallesi’nde Pamukkale Üniversitesi öğrencileri Abdul Ahad Tanrıverdi ve Baran Pekdoğan’ın evlerine misafir olan Başkan Örki öğrencilerle kurulan yer sofrasında iftar açtı. İftar öncesi ve sonrası gençlerle sohbet eden Başkan Örki, gençlere öğrencilik anılarını anlattı, gençlerin Denizli ve Pamukkale hakkında fikirlerini aldı. Neşeli anların yaşandığı iftar sonrası, Abdul Ahad Tanrıverdi’nin bağlamasını eline alan ve teline basan Örki, “Öğrenci evleri bağlamasız olmaz” dedi.

Avni Örki

YORUM EKLE