BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN…

Bir bayramı daha karşılamak üzereyiz. Kurban bayramına hazırlandığımız tatlı telaşın arifesindeyiz toplum olarak. Bayram milletlerin ortak değerlerde buluştuğu, sevgi saygı, hoşgörü ve yardımlaşma duygularını tazeleyen anlamlı günlerdir. Güçlü toplumlar ortak değerlere sahip çıkan bireylerden oluşur. Bu sebepten bayramlar toplumsal hayatımız için oldukça önem taşımaktadır.

Kültürel ve manevi mirasın gelecek nesillere en doğal aktarma biçimi olan bayramları içerdiği manevi havayı yaşatmak oldukça önemlidir. Bayramlar hem bireysel hem de toplumsal anlamda insanlığa anlam kazandıran manevi değerlerdir. İnsanlardaki ortak yanların gelişmesine yardımcı olur. Sevgi, saygı, merhamet, bereket, paylaşma ve dayanışma gibi kavramlar en çok bu zamanlarda hatırlanır. Bu sebepten bayramların ruhsuz dünyaya ruh, mekanikleşmiş yüreklere mana, taşlaşmış vicdanlara merhamet getirmesi beklenir. Millet olmanın da insan olmanın da en yetkin hali bayramlarla birlikte somutlaşır.

***

Günümüzde her bayram büyüklerimizden duyduğumuz nerede o eski bayramlar? dedikleri türden bayramlar yaşanmıyor. Birçok ailede bu güzel bayram telaşı yok olmuş gibi. Bir çok aile büyükleri için bayramlar yoğun iş temposundan sonra dinleme tatili olarak görülmeye başlandı. Bayram ziyaretleri yapıldıktan sonra tatil planları yapılır hale geldi.

Bu yüzden günümüzde çocuklar da bayramı tatil olarak görmeye başladılar. Gerçekten bayramın anlamı o dolu dolu muhabbet dostluk ve mutluluk kokan manevi havası unutulmaya başladı.

***

Böyle bu durumda anne ve babalara önemli görevler düşmektedir. Anne babalar bayramın çocuklarına tatil ve harçlık toplamaktan ibaret olmadığını, bayramda büyüklerin ziyaret edilip ellerinin öpüldüğü, küslerin barıştığı ve yardımlaşmanın yapıldığı vb. kültürel değerlerimizi anlatmalıdır.

Kültürel değerlerimizin ve bayramlaşmanın ikinci planda kaldığı bu yozlaşmanın farkında olup geleneklerine uygun bayram yapmaya karar veren ailelere ne mutlu. Ne kadar önemli bir sorumluluğu yerine getirdiklerinin farkında olmalıdırlar.

Hayvan kurban etmekle kurban bayramı amacına ulaşmış olmaz! Kurbanla birlikte öfkeyi, önyargıyı, nefreti ve kinleri de kurban etmek gerekir.

Kinini, nefretini ve öfkesini kurban edenlerin KURBAN BAYRAMI KUTLU olsun.

SEVGİLERİMLE…

YORUM EKLE

banner187

banner186