BEKARLIK VERGİSİ

Toplumsal, sosyal olayların yönlendirilmesinde vergilerin kullanılması gereği uzun süre önce Maliye biliminde epeyce konuşulmuştur. Maliye bilimi meseleye, verginin sosyal amaçları olarak bakmıştır. Sabit ve dar gelirlilerin korunması, asgari ücretin vergi dışı bırakılması gibi hususlar yoğun olarak incelenmiştir. Cumhuriyetin ilk yıllarında ülkenin savaştan çıkmış olması, yoksulluk, ülkemizin bekarlık vergisini diye bir yükümlülüğü de gündemine almasını gerektirmiştir. Bekarlardan vergi alınmasına dair ilk kanun teklifini 19 Ekim 1920 tarihinde Canik Milletvekili Hamdi Bey yapmış ancak önerisi kabul görmemiştir. Daha sonra 22Şubat 1921 tarihinde Erzurum Milletvekili Salih Efendi benzer bir teklif yapmıştır. Yine teklif kabul edilmemiştir. Ayrıca Yozgat Milletvekili Süleyman Sırrı İçöz 18 Mart 1929 tarihinde Bekârlık Vergisi'ne ilişkin teklifi yine meclise sunmuştur. Bu sefer ki teklif basında ciddi destek bulmuş ancak yine de kabul edilmemiştir.

Bekarlık vergisini şu şekilde tanımlayabiliriz. Belirli bir yaşı geçen erkek ve kadınlardan alınan emlak vergisi, motorlu taşıtlar vergisi gibi vergilerin evli kişilere göre daha fazla alınmasıdır. Bekarlık vergisinin evliliği özendireceği düşünülmektedir. Ülkemizde vergi kanunlarında evlilere ayrıcalık tanıyan tek hüküm asgari geçim indirimi konusundadır. Evli biri ile bekar birisi arasında 159,98-133,31 TL=26,67 TL’dir (Evli eşi çalışmayan-bekar asgari geçim indirimi). Yirmi altı lira altmış yedi kuruş ne kadar teşvik edici olabilir onu okuyucularımızın takdirine bırakıyorum.

Devletimizin özellikli bir evlilik yardımı söz konusudur. Anlaşmalı bankada bir çeyiz hesabı açılması ve en az 3 yıl süreyle katkı payı ödenmesi halinde devlet tarafından evlenme yardımı alınabilir. Bunun koşulları ise;

a) Bu yardımdan faydalanacak kişinin 27 yaşı tamamlamadan evlenmesi,

b) Evlenmeden önce en az 3 yıl önce anlaşmalı bankalardan birinde çeyiz hesabı açtırması ve düzenli katkı payı ödemesi

c) A ve b şartlarını taşıyorsa evlendiği tarihte bankada biriken paranın %20 si kadar devlet tarafından evlenme yardımı ödenecektir.

d) Ödenecek evlenme yardımı hiç bir şekilde 5 Bin TL yi geçemeyecektir. Yani üst limiti 5.000,00 TL’dir.

Özetle siz evlenme tarihinden en az 3 yıl önce hesap açıp ve katkı payı ödeyerek örneğin 20.000,00 TL biriktirirseniz evlenme yardımı olarak 4.000,00 TL’de devletten alabileceksiniz.

Ülkemizde bekarlık vergisi alınması gerekir mi? Ülkemizde genç nüfusun yüksek olduğu düşünüldüğünde bu verginin tek başına çok yüksek bir etki yapmasını beklememek gerekir. Aynı zamanda evlilik yardımı gibi teşvik imkanlarının da arttırılması gerekir. Ekonomik sıkıntıların insanları, sırf babadan kalan emekli maaşını alabilmek için evli çiftlerin bile anlaşmalı boşanmalar gerçekleştirmeye yöneltebildiği günümüzde “evlilik” konusunu hükümetimizin daha da titiz olarak ele alması gerekmektedir. Başarılı ve reformcu kişiliği ile tanınan Maliye Bakanımızın da bu konuda özel bir çalışma yapacağına inanmaktayız.

 

YORUM EKLE