BEYAZ ALTIN PAMUK MASAYA YATIRILIYOR

Mesleğe ilk başladığımız yıllarda pamuk haberleri yapardık. Ekilirken, toplanırken, satış yapılırken haberleri gazetede yayınlanırdı… Ne zaman ülkemize ithal pamuk gelmeye başladı, Denizli’de pamuk ekim alanları daralmaya başladı… Şuan pamuk ekim alanları çok az.

Ege İhracatçı Birlikleri “Pamuğun kaderi İzmir’de çizilecek” başlıklı bir bülten yayınladı. Ülkemizin yıllık 25 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiği tekstil ve hazır giyim sektörünün ana hammaddesi olan pamuktaki sorunlar, 2020 yılında İzmir’in ev sahipliğini yapacağı Dünya Pamuk Araştırma Konferansı’nda masaya yatırılacak.

Yapılan açıklamada, “Dünya genelinde pamuk tüketiminde dördüncü sırada yer alan Türkiye, Dünya Pamuk Araştırma Konferansı’nda pamuk ile ilgili dünya genelinden 400 civarında uzmanı ağırlayacak. Uluslararası Pamuk İstişare Konseyi (ICAC) ve Uluslararası Pamuk Araştırmacıları Birliği (International Cotton Researchers’ Association - ICRA)’nin koordinatörlüğünü üstlendiği Dünya Pamuk Araştırma Konferansı’na Ekonomi Bakanlığı ev sahipliği yaparken, organizasyonu Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği üstlenecek.” deniliyor. Ege İhracatçı Birlikleri’nin açıklamasında, pamuk tüketiminde Türkiye’nin, dünya dördüncüsü olduğu vurgulanıyor. Açıklamada şu görüşlere yer veriliyor:

Organizasyonu, Türk tekstil ve hazır giyim sanayinin geldiği noktayı dünya genelinden gelen uzmanlara tanıtmak açısından önemli bir fırsat olarak görüyoruz. Organizasyonun verimli geçmesi için Uluslararası Pamuk İstişare Konseyi (ICAC) Genel Sekreteri Kai Hughes, ICAC Teknik Bilgiler Bölüm Yöneticisi Keshav Kranthi ve Dünya Pamuk Araştırmacıları Birliği (ICRA) Başkanı Michel Fok’u İzmir’de ağırladık, konferans hazırlıkları ile ilgili toplantı yaptık. Heyet, Nazilli Pamuk Araştırma Enstitüsü ve Teksmer Teknik Tekstiller Araştırma ve Uygulama Merkezi (TEKSMER)’ni ziyaret etti. İzmir’de başarılı bir konferans gerçekleştirmek için çalışmalarımıza hız verdik. 2007 yılında İzmir’de düzenlediğimiz Uluslararası Pamuk İstişare Konseyi Toplantısı’ndan edindiğimiz tecrübeyle bu organizasyonu başarıyla yerine getireceğimizden kuşkumuz yok”

DÜNYA PAMUK ÜRETİMİ 25 MİLYON TON
Açıklamada, “Dünya pamuk üretimi 2017/2018 sezonunda 25 milyon ton olarak gerçekleşti. En önemli üretici ülkeler Hindistan, Çin, ABD, Pakistan ve Brezilya olarak sıralanıyor. Türkiye yaklaşık 1,5 milyon tonluk pamuk tüketimiyle bu alanda dünyada 4. sırada yer alıyor. Türkiye’nin 2017 yılında tekstil ihracatı 8,1 milyar dolar olurken, katma değer yaratan en önemli sektörlerden biri olan Türk tekstil sektörü, 2017 yılını Avrupa Birliği’nin en büyük ikinci, dünyanın ise sekizinci büyük tedarikçisi olarak tamamladı. Türk hazırgiyim sektörü ise; 2017 yılında 17 milyar dolarlık bir ihracat gerçekleştirdi. Hazırgiyim sektörü, Türkiye’nin 2017 yılındaki 157 milyar dolarlık ihracatına en fazla katkı yapan 2. sektör konumunda.” denildi.

Denizli ve yöresinde yetişen pamuğun lif kalitesi çok yüksek olduğu haberlerini hep yapardık… Artık, “PAMUK EKİLEN ALANLAR NAR BAHÇESİ OLDU” haberlerini yaptık.  Dünya pamuk üretiyor, biz alıyoruz, işleyip dünyaya satılıyoruz…

Pamuğu üretip, işeyip satsak daha çok katma değer girmez mi?

MAVİ, ÇOCUKLARA CİNSEL İSTİSMARIN TEPKİ RENGİ
CHP Denizli Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca’nın önerisiyle CHP’liler, TBMM’de 07 Temmuz 2018 Cumartesi günü yapılan yemin töreninde, çocuklara yapılan cinsel istismara dikkat çekmek için kollarına mavi kurdele takarak yemin ettiler.

Karaca, “İnsanlara birer mavi kurdele takarak çocukları unutmayın diyoruz, çocukların koruyucu meleği olun diyoruz. Çocuk istismarıyla mücadele bilinçlenmeden, örgütlenmeden geçer. Bu konuda farkındalık yaratmak ve dikkat çekmek istedik. Tüm mücadelemiz çocuklarımızın aydınlık gelecekte yaşamaları içindir.” dedi.

Renkler dikkat çekmek için bir sembol oluyor…

Mavi çocuk istismarına dikkat çekmek için seçilmiş…

Sözü ünlü şair Nazım Hikmet’e bırakalım…

“Güzel günler göreceğiz çocuklar,
güneşli günler göreceğiz...
Motorları maviliklere süreceğiz çocuklar,
ışıklı maviliklere süreceğiz...”

HAK İŞ’TEN KAHVE FİNCANI HEDİYE
Hak İş Denizli Başkanı Sezai Söylemez, Hizmet İş Sendikası Denizli Şubesi üyelerine eşleri ile birlikte kahve içmeleri için fincan takımı hediye ediyor. Hak İş Başkanı Mahmut Arslan’ın mektubunun bulunduğu fincan takımını üyelerini ziyaret ettiğinde takdim eden Başkan Sezai Söylemez, “Bu bir gönül almadır. Sendikamız üyelerine bu tür anlamlı hediyeler ulaştırıyor. Önemli olan üyelerimize, üye olana kadar değil, üye olduktan sonra da hatırladığımızı hatırlatmaktır.‘Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardır’ diye ata sözümüz vardır. Gerçektende üyelerimizin sevinçlerinde, üzüntülerinde yanlarında oluyoruz. Bu çam sakızı çoban armağanı hediyeler üyelerimizi çok mutlu kılıyor.” Dedi.

Hak İş Başkanı Sezai Söylemez, Hizmet İş Sendikası üyesi Denizli Devlet Hastanesi’nde  Hastabakıcı olarak görev yapan Eda Kızılhan ve eşi Postacı Ahmet Ali Kızılhan’a bir çift kahve fincanı hediye etti.

PAMUKKALE VE LAODKİYA İLK “KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI’NI BEKLİYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan, bugün Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk bakanlar Kurulu’nun açıklayacak. “Pamukkale ve Loadikya’nın geliri Denizli’de kalmalıdır” kampanyamızda 16 Temmuz 2018 Pazar günkü yazımızda, Kültür ve Turizm Bakanının fotoğrafı değişecek. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk Kültür ve Turizm Bakanı kim olacak merakla bekliyoruz..

“PAMUKKALE VE LAODİKYA’NIN GELİRİ DENİZLİ’DE KALMALIDIR” ÇAĞRIMIZIN 1215’İNCİ GÜNÜDÜR…

Pamukkale ve Laodikya Antik Kenti’nin gelirleri, Denizli’ye kalmıyor... Hierapolis, (Kutsal Şehir) binlerce yıldır, insanlara şifa dağıtıyor… Pamukkale ve Laodikya son yıllarda, Denizlililerin ilgi odağında değil… Artık, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın uygulamalarıyla Denizlililerin “Laodikya ve Pamukkale Sevgi Ateşi” söndü… Geçmişte, Denizlililer gelen konuklarını Pamukkale ve Loadikya’da ağırlar ve fotoğraf çektirerek anılarını ölümsüzleştirirdi… Şimdiler de ise; böyle anılar ölümsüzleşmiyor… Denizlililerin “Pamukkale ve Laodikya’nın Geliri Denizli’de Kalmalıdır” çağrımıza Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, yanıt verene kadar devam edeceğiz…

PAZARTESİ’NİN SÖZÜ:

En güçlü olduğumuz yerlerde eğer ciddi bir puan kaybı olmuşsa bunu kendi nefsimize soracağız. 'Biz hatayı nerede yaptık? Yanlışımız nerede' Çok iyi hizmetler yapmış olabilir, bu hizmetler gerektir.”

Recep Tayyip ERDOĞAN 

YORUM EKLE