Sanal Gerçeklik Eğitim Sınıfı açıldı

Denizli Sanayi Odası tarafından yürütülmekte olan, ‘Denizli Mermer ve Traverten Sektöründe İş Sağlığı ve Güvenliğinin Geliştirilmesi İçin Yenilikçi Yaklaşım ve Yerel İşbirliği Projesi’ kapsamında Orhan Abalıoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde oluşturulan ‘Sanal Gerçeklik İş Güvenliği Eğitim Sınıfları’nın açılışı yapıldı.

Sanal Gerçeklik Eğitim Sınıfı açıldı

Denizli Sanayi Odası (DSO) tarafından yürütülmekte olan, ‘Denizli Mermer ve Traverten Sektöründe İş Sağlığı ve Güvenliğinin Geliştirilmesi İçin Yenilikçi Yaklaşım ve Yerel İşbirliği Projesi’ kapsamında, proje ortağı, Orhan Abalıoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde ‘Sanal Gerçeklik İş Güvenliği Eğitim Sınıfları’nın yapımı tamamlandı. Yapımı tamamlanan Sanal Gerçeklik İş Güvenliği Eğitim Sınıfları, düzenlenen törenle açıldı. Törene; Vali Yardımcısı Hamit Genç, Milli Eğitim İl Müdürü Süleyman Ekici, DSO Başkanı Müjdat Keçeci, Denizli Madenciler ve Mermerciler Derneği (DENMERDER) Başkanı Mehmet Serter ve davetliler katıldı. Törende konuşan DENMERDER Başkanı Mehmet Serter; “Denizli Sanayi Odası, doğal taş sektörü için iş sağlığı ve güvenliğinin yenilikçi yaklaşımlarla kurulması konusunda Denizli, önce bir il olmasını sağladı. Bizim sektörümüz için çok önemli. Çünkü ‘Ağır sanayi’ denilen sınıfta yer alıyoruz. Kazaların neyle neticeleneceğini, bunun sonucunun ne olacağını arkadaşlarımızın anlaması ve idrak edilmesi ve bu işin ciddiyeti konusunda sıkıntılar yaşıyorduk. Bu arttırılmış sanal gerçeklik ile arkadaşlarımız kolaylıkla kazaları, deneyimlenmesini ve neyi eksik yaptığını görmesi açısından çok önemli” şeklinde konuştu.

İş güvenliği uzmanları eğitimine de başlanacak

Mermer, traverten sektörüne yönelik sanal gerçeklik ortamında olan yazılımları da birlikte hazırladıklarını ifade eden DSO Başkanı Müjdat Keçeci, “Bu eğitim salonlarının kurulumunu tamamladık. Bu salonların mermer ve traverten sektörlerine iş güvenliği uzmanlarımızın ve çalışanlarımızın hizmetine sunuyoruz. Ardından da herkes için bu tasarrufun hayırlı olmasını diliyoruz. Bugün açılış törenini ardından da Sanal Gerçeklik Eğitim Sınıfı ve eğitim materyallerinin kullanımına yönelik iş güvenliği uzmanları eğitimine de başlanacaktır” diye konuştu.

“Eğitimim tüm alanlarında stratejilerimiz var”

Süleyman ekici, şunları kaydetti: “‘Denizli, Türkiye’de marka şehir’ derken eğitimim tüm alanlarında bir takım hedeflerimiz, stratejilerimiz var. Bu noktada da hem akademik hem sosyal hem kültürel başarıda çok farklı projeler yürütüyoruz. Hele ki son 1 yıllık projeksiyona baktığımızda ‘Mesleki Eğitim’ dediğimiz zaman, mesleki eğitim ile ilgili salgın döneminden itibaren süregelen çok ciddi çalışmalar var. Buradan mesleki eğitim merkezleri ve meslek liseleri, hem bizim hem ilimiz hem de Türkiyemiz için olmazsa olmazımız. Bizim için ayrı bir önemi var. Bugün Orhan Abalıoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde; doğal taş, traverten ve mermer sektörüyle ilgili olarak iş sağlığı ve güvenliği açısından arttırılmış gerçeklik ile ilgili düzenlemeler, yeni oluşturulmuş sınıflar, artık sektörde ihtiyaç duyulabilecek yeni yaklaşımlar neyse, bunların tanıtımı ve bu arttırılmış gerçeklikle bu sektörde çalışan kişilerin iş kazasının minimize edilmesi noktasında son teknolojileri kullanma gibi de durumumuz söz konusu.”

“Bu projenin bir yönü de Honaz’a bakıyor”

Aynı zamanda Honaz Kaymakamı olduğuna dikkat çeken Vali Yardımcısı Hamit Genç; “Bu projenin bir yönü de Honaz’a bakıyor. Çünkü mermer ve traverten sektörünün yüzde 50’den fazlası da Honaz’da. Biz, meslek olarak Türkiye’nin değişik yerlerinde görev yaptığımız için şehir kıyaslamasını çok rahat yapabiliyoruz. Ben Ege Bölgesi’nde ilk defa çalışıyorum. Buraya Van’dan gelmiştim. Türkiye’nin diğer şehirleriyle Denizli’yi kıyaslayınca, Denizli’nin gerçekten ileri seviyede olduğunu memnuniyetle ifade etmek istiyorum. Hem sanayi sektörünün gelişmesi, diğer sektörlerin üst düzeyde faaliyette bulunması hem de bu iş kollarının günümüz şartlarının getirdiği tüm yenilikleri kullanarak icra edilmesini müşahede ettim. Denizli bu nokrada yeniliklere hep açıktır” dedi.

“Böyle şeylerden çok mutlu oluyorum”

Denizli Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Okan Konyalıoğlu; “Bu aktivite Denizli Sanayi Odası’nın kendisini konumladığı yer ve sanayiye katkı koyma iradesi anlamında çok kıymetli bir aktivite. Bundan bir hafta önce Ülker Yörükoğlu Bilim Sanat Merkezi’yle Amsterdam’da buna benzer sanal iş güvenliği ve iş yapma modeli üzerine bir aktivite yapıldı. Bugün de yine Sanayi Odası’nın teknolojiyi üretimle iç içe koyma iradesinin bir çıktısıdır. Ben böyle şeylerden çok mutlu oluyorum. Çünkü işletmelerde bireysel olarak yapabilir olmak, biraz zor. Dolayısıyla küçük ve orta işletmelerimizin buradan çok istifade edeceğini düşünüyorum. O anlamda ok kıymetli. Geleceğe yönelik yerinde yapılan, teknolojinin üretimin içerisinde yer aldığı bir aktivite olarak değerlendiriyorum” dedi.

“Sanal gerçekliği tekstil sektöründe çok yerde kullandık”

Denizli Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Selim Kasapoğlu, şunları söyledi: “Sanal gerçekliği biz tekstil sektöründe çok yerde kullandık. Başka sektörlerde de kullanıldı ama iş güvenliğinin hizmetine sunulmuş olması, gerçekten çok güzel. Demesini yaptık, gayet de başarılı. Bu projeye katkı koyanlara, Denizli Mermerciler Odası Başkanı Mehmet Serter’e ve okul yönetimindekilere teşekkür ediyorum. Gerçekten iş güvenliği anlamında önemli bir çalışma olmuş.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER