Bir bardak çay ve aile denklemi…

 

'Çayiçelim, çay içelim,
Nefsi hevâdan geçelim...'

 

***

 

Öyle değil midir; hangimiz bir bardak çaya hayır diyebiliriz ki?Hangimiz yemeklerden sonra bilmem kaç yüz defa 'bi' de çay getiren olsa cilâsı olacak midemizin'dememişizdir? Buram buram gelen bir çaydanlıkta,hele hele bir semâverde gelen çayıpeşi sıra ince belli bardaklarda kim bilir kaç bin defa  yudumladık...


Çay ile ilgili pek çok şiir, deyim ve güzel söz var.Çay denilince akla mutlak muhabbet gelir. Muhabbet denilince de genellikle şusöz yankılanır kulaklarda; 'Gönül ne çay ister ne çayhâne. Gönülsohbet ister, çay bahane...'


Doğdurur. En güzel bahanelerdendir çay. Ve mutlakherkes ama herkes hayatında bir kez de olsa içmiştir bu güzel içeceği.Unutulmamalıdır ki, fazlası zarar, azı da karardır.


Aslında benim değinmek istediğimmesele çay ve aile denkleminin kurulabilecek olmasıdır. Kurulmuştur da.Aslında hayatımızdaki eşyanın bize denk düşen o kadar çok halleri var ki hayatadair çıkarımlar yapıp nasihat bile alabiliriz nasibimiz varsa... Ben de böylesigüzel bir denklemi 'bi' bardakçayda' sizlere aktarmak istiyorum.

 


Şimdiden “içenlere/nimetekavuşanlara âfiyet olsun, bu zavallı âşık, birkaç yudumla doysun!..”

 

***

 

Çayın altdemliği; kaynanadır,mütemadiyen kaynar durur. Hatta dikkat edilmezse taşabilir. 

Üst demlik; gelindir. Alt demlik kaynadıkça onun hararetiartar. Ama aynı zamanda olgunlaşır. Ve çay demlenir.

Bardak; gelinin kocasıdır. Her iki çaydanlıktan dayeterince nasibini alır. Biraz kaynana doldurur biraz da gelin. Busebeple denge unsuru çok mühimdir. Açık ya da demli çayın hoşa gitmemesibundandır.

Çayın şekeriise; çocuklardır. Tatverir. Çok şeker çayın lezzetini bozar. Şekersiz çaya alışanlar içinise bir tanesi bile fazla gelir

Çay kaşığı; görümcedir. Arada bir gelir, karıştırırgider. Ama dengeli bir şekilde bardağın içindeki vazifesini bitirip kenarakonulunca bardağı taşırmaz. 

Kayınpederegelince; o daçay tabağıdır. Çayın demine, suyuna hiç karışmaz. Bir kenarda yok gibioturur. Sadece dökülenleri toplar ve çevreye zarar vermesiniengeller. Fakat ara sıra boşaltmak gerekir o çay tabağını. Yoksa taşıp herşeyi berbat edebilir.

 

Çay süzgeci; ailenin sahip olduğu değerlerdir. Aileyidış müdahalelerden korur. Delikleri büyük olursa cayın tadı kaçar.

Suyu ısıtanateş ise; hoşgörüdüro olmadan hoşgörüde olmaz...


Güzel bir hafta geçirmeniz dileğiyle sevgili dostlar.Muhabbetle… 


Twitter: @atasoyirfan /E-posta: irfanatasoy1905@gmail.com

YORUM EKLE