BİR KARADENİZ AŞK ŞARKISI

Dinlediğim Karadeniz yöresinden bir aşk şarkısıydı. Genç sanatçılardan Ezgi Eyüboğlu söylüyordu. Gitar eşliğinde çok güzel bir ses, insanı alıp bir yerlere götürüyor, dinlendiriyor. Dinlerken insanı heyecanlandıran, Karadeniz'in serin rüzgârlarında buluşturan, âdeta iki insanın sevgisini doruklara çıkaran bir ezgi, bir söyleyiş.

Aynı zamanda Karadeniz'in ormanlık alanları da gözlerimizin önünde canlanıyor. Şarkıda o bölgeye özgü insanların hareketleri, cıvıl cıvıl hâlleri, şarkının ana gövdesini oluşturuyor. Şarkıların söyleyiş biçimi kaynaklandığı bölge insanının özelliklerini de yansıtır. Bir şarkıyı dinlerken söyleme biçiminden hangi yöreye ait olduğunu da çıkarabiliriz.

Ezgi Eyüboğlu şarkının sözlerini çok güzel yorumlamış. Şarkının sözleri, müziğin ezgisi, dinlerken sizi kanatlandırıyor. Karadeniz müziğini dinlerken oranın kendine özgü kültürü gözümüzün önüne gelir, bambaşka âlemlere dalar gideriz. Her bölgenin müziği gibi Karadeniz müziği de güzeldir; ora insanının müziği hareketli seslerle duygu dünyamızı zenginleştirir.

Denizli ve Burdur yöresinin müzikleri de ilgiye değer, bir o kadar müzikalitesi yüksektir. Kendi kendine yeter meta ekonomisinin yürürlükte olduğu dönemlerin kültürünü yansıtır. O şarkılarda da aşk, ayrılık, kavuşamama, geçim durumu, kuraklık, kıtlık ve ölüm vardır. Biraz dikkatli dinlersek, o şarkıların kaynaklandığı yaşam koşullarını algılamakta zorlanmayız. Bu şarkıları dinlerken duygu dünyamızın ne kadar zenginleştiğini, hayal etme sınırının genişlediğini görürüz.

Her bölgenin şarkıları aynı zamanda kültürel zenginliğimizi, sesler, ezgiler ve duygular aracılığıyla açığa çıkarır. Sesleri ve ezgileri anlayabilme, hoş duygular içine girme, kulağın müziğe yatkınlığına da bağlıdır. Bunun yanında farklı sesleri ve müzikleri anlayabilmek için bir müzik eğitimi de gereklidir. Müzik hayatımıza anlam katan bir sanat dalıdır. Güzel müziklerle yorgunluğumuzu giderip dinlendiğimiz gibi düşünce evrenimiz de gelişir. Müzik dinlemeden geçirdiğimiz gün biraz eksik yaşanmış gibidir.

                                                                                                                                                                         

YORUM EKLE