BİR KİŞİ DAHA EKSİLDİK

6 Mayıs 2022 Cuma Günü Bekir Kaya’nın (Abi) yaşamdan ayrılışını Yenişehir Mahalle Muhtarı Mehmet Karataş'ın bildiriminden öğrendik. Bekir Abi'nin fotoğrafını görünce gözlerimize inanamadık. Apartmanın bahçesindeki çardağın altında arkadaşlarımız sessizlik içinde oturuyordu. Bu sessizlik iyiye alâmet değil ya! Ben bir şey duydum, doğru mu acaba? Diye sordum. Doğru Bekir Bey, bugün hayatını kaybetmiş, diyerek ürkek sorumu onayladılar.

Çardağın altındaki arkadaşlar üzüntü içerisindeydi, onlar da ne diyeceklerini bilemiyorlardı. Aralarından bir arkadaş, traktör devrilmiş altında kalmış dedi. Bekir Abi, benim bildiğim dinçti, sağlığı yerindeydi. Arada bir görünür, kaybolurdu. Bir ara Bekir Abi, bu sıralar hiç görünmüyorsun soruma; Mehmetçiğim, köyde işler oluyor, onlarla uğraşıyorum yanıtını vermişti. Sıcak, gülümseyerek bakan bir abimizdi. Denizli'de bulunduğu zaman da oğlunun veterinerlik bürosunda çalışır, ona yardım ederdi. Bir Denizli'de,  bir köyünde koşturur dururdu.

Özellikle yaz günlerinde çardağın altında arkadaşlarla, okey oynarlardı. Oyun sırasında birbirleriyle şakalaşırlar, birbirlerini kızdırırlardı. Karşısındakini kırmayan, düzeyli, dengeli şakaları olurdu. Ben onu hep gülümseyen hâliyle gördüm. Hep o hâliyle aklımda kalacak. Apartmanda yaşayanlarla ilişkileri hep iyiydi, hiç kimseyle kırıcı olmadı. Hep düzeltmeye çalışan, yapıcı bir üslûbu vardı. Bekir Abi'nin el becerisi de gelişkindi; apartmandaki ufak tefek işlerin onarımında yüksünmeden yardımcı olmuştur. Evlerdeki kırık dökük işlerin onarımında üstüne yoktu. Onarım işleriyle ilgili gereçler hep yanında bulunurdu.

Biz apartmanda yaşayanlar olarak, son yolculuğuna uğurlanışında bulunamadık. Acı haberi geç vakitlerde almıştık zaten. Uğurlama töreninde bulunamadığımız için buruk bir hüzün yaşadık. Daha 70’ine bile basmamıştı. Bildiğim kadarıyla hiçbir rahatsızlığı yoktu, olsa söylerdi veyahut duyardık. Arkadaşlarla konuşurken, “ ölüm niye hep iyi insanları arayıp buluyor? Dediğimiz oldu. Uğraşan, didinen, çalışan Bekir Abi'nin daha yapacak işleri vardı. Torunlarına düşkündü; onların yetiştirilmesine, eğitimine zaman ayırıyordu. Torunları da gördüğümüz kadarıyla bu ilgiyi karşılıksız bırakmadı.

8 Mayıs 2022’de arkadaşlar dolmuş tutmuşlar; sen de gel dediler, ben de onlara katıldım. Apartmandakilerin tümü bir dolmuşa binip onun köyüne gittik. Orası Bekilli'nin Yeşiloba köyüydü. Bizi orada Bekir Abi'nin oğlu Süleyman karşıladı. Bizi gören Bekir Abi'nin eşi Atike Abla ağlamaya başladı. Geç duyduğumuzu, bu nedenle Bekir Abi'nin son yolculuğuna katılamadığımızı söyledik. Atike Abla çökmüş ve yıkılmıştı. Kolay değil, hayatı yıllarca birlikte omuzladıkları insan gitmişti. Onlara baş sağlığı ve sabırlar diledik.

Süleyman kazanın nasıl olduğunu anlattı. Tarlaya bağ köklemeye gitmişler; verimsizleşen bağ kökleri traktör pulluğu ile sökülüyormuş. Söke söke tarlanın sonuna kadar gitmiş traktör. Tarlanın sonu uçurum olduğundan traktör 30-40 metre aşağıya yuvarlanmış. Düştüğü yerde sanırım kafası taşa çarpmış, anında hayatını kaybetmiş. Böyle bir sonu Bekir Abi'ye yakıştıramadık. Sanki hepimize şaka yapmıştı. Yaşanan kazayı dinlerken nasıl hüzünlendiğimiz anlatılamaz. Her zaman konuştuğumuz, dertleştiğimiz, şakalaştığımız, kendimize yakın bulduğumuz bir insandı. Onun yokluğunda eksiğiz.

Baş sağlığı diledikten, acılarını paylaşmaya çalıştıktan sonra, kendilerinden izin isteyip ayrıldık. Dolmuşa binerek tekrar yola düştük. Çal'da Ayşe Abla'nın kardeşlerine uğradık. Ayşe Abla, ille onları da görelim dedi. Bir yarım saat da orada oturduktan sonra yolumuza devam etmek üzere kalktık.

Akşam saat 20 sıralarında evlerimize ulaştık. Herkes evlerine hüzünlü ve üzüntülü şekilde gidiyordu. Gelincik Apartmanı’ndan bir kişi daha eksildi. O gülümseyen insan yoktu aramızda artık; bizden ayrılıp sonsuzluğa doğru yola çıktı. Atike Abla'ya, oğlu Süleyman’a baş sağlığı, yakınlarına ve dostlarına sabırlar dileriz. Apartmanımızın Bekir Abi’si güle güle, ışıklar içinde uyu!...

YORUM EKLE
YORUMLAR
Nafi Afacan
Nafi Afacan - 3 ay Önce

Bekiri tanıyamadım.
Allah rahmet eylesin.
Bizim Burdur güneyden değil.
Hangi köylüydü merak ettim.
Not. Mehmet pekduz Bizim Burdur güneyden.

Ömer EMER
Ömer EMER - 3 ay Önce

Yenişehir mahallemiz Gelinçik apartmanında Bir Bekir Kaya yı kaybetmenin Üzüntüsündeyiz Allah Rahmet eylesin Mekanı Cennet olsun Başta Eşi Atika ablaya ve oğlu Süleymana ve Yakınlarına Baş sağlığı Diler Sabırlar Dileriz

Semra Eminağaoğlu
Semra Eminağaoğlu - 3 ay Önce

Son zamanlarda o kadar çok yakınımız kaybettikki sayısını bile unuttum. Ama ne acıdır ki ölümlere alışmak ve hayatımıza kaldığımız yerden devam etmek tarif edemeyeceğim bir duygu. Malesef sırası gelen ve ölümü bekleyen kişiler hayattayken, yaşama sevinci ve hedefleri olan kişilerin veda etmeleri beni çok üzüyor. Yardım sever babacan biriydi Bekir abimiz. Sizde tüm samimiyetinizle duygularınızı yazınıza dökmüşsünüz Mehmet bey. Bu duyarlı davranışından dolayı çok teşekkür ediyorum kendi adıma. Malesef sözün bittiği yer. Tüm sevenlerine ve Ailesine başsağlığı diliyorum. Sizler sağlıcakla kalın.