BİR VAKIF İNSAN; ALİ ESKİCİOĞLU

PASVAK, 16 yıl önce, yıl 365 gün, 500 kişiye üç kap sıcak yemek adrese teslim etmek üzere yola çıktığında; bu yemeğe gerçekten ihtiyacı olanlar kimlerdir? Bu kadar var mıdır? Nerede otururlar? Şimdiye kadar nasıl idare etmişler? gibi soruların cevabı hazırda yoktu. Nasıl oldu, kim aracı oldu hatırlamıyorum, Ali Eskicioğlu diye biri ile tanıştık. Önümüze düştü, bizi mahalle mahalle, sokak sokak ve ev ev gezdirdi.

Kimi yatalak bir adamın başında yaşlı bir kadın; kimi yatalak bir kadın başında yaşlı bir adam. Bu kadarı yine iyi, yatalak yalnız bir hasta ve kenarda duran yemek kapları. Bunları komşu getiriyor dedi Ali amca. Komşu ile görüşelim dedik, geldi; “Getiriyorum ne yapayım?” dedi. Tuhaf bir durum, yardımı yapan hem gönüllü, hem de mecburi, yoksa aç kalacaktı gariban. Zor olmuyor mu demiş bulunduk. Zor olmaz mı, kendi çocukları, ev işleri derken, aklının bir kenarında da yatalak dede. Bu durumun bile kabul edilebilir olduğunu sıradaki evde anlıyoruz. Bir kurban bayramı sonrası idi sanırım, evdeki buzdolabı ağzına kadar et dolu, kokmaya yüz tutmuş. Evde oturan debil bir kadın, bu etleri dolaba kendisinin koyduğu şüpheli. Komşular kestikleri kurbandan dağıtılması gereken kısmını ihtiyaç sahibine vermiş kurtulmuşlar, ama bu debil kadın bu etleri yemek yapacak durumda değil.

Tekerlekli sandalyede çocuklar, yerde sürünen spastikler, görme engelli hali ile ev idare etmeye çalışan kadınlara götürdü bizi. Kimimiz birinci evden ötesine gidemedi, gördüğü manzaralara dayanamadı…

****

Ali amca bu evleri periyodik olarak ziyaret edermiş. Olduğu kadar kendinden, ama daha çok tanıdığı varlıklı insanların fitre, sadaka ve zekatlarını ulaştırıyormuş bu insanlara. İyi de, yukarıda anlatmaya çalıştığım gibi bu insanların paradan ziyade hizmete ihtiyaçları var.

Bu evlerle başladık yemek dağıtım işine. Ali amca ne sevindi anlatamam. O yine zaman zaman bu evleri dolaştı ve onlara harçlık kabilinden para vermeyi sürdürdü. Bağışçıları PASVAK’a yönlendirdi. Onun sayesinde vakfın birçok düzenli bağışçısı oldu. Akli melekeleri hafif bulanıklaşıncaya kadar bu hizmeti sürdürdü. Aklı ve bedeni kendini taşıyamaz olunca sahadan çekildi ama ayda bir vakfa gelmeyi ihmal etmedi. Daha doğrusu bu onun hayata tutunma gerekçesi gibi oldu.

Ali amcaya göre Vali, belediye başkanı ve diğer kamu görevlilerinin en önemli görevi işte bu kimsesizlerin kimsesi olmaktı. Kimi Valilerimiz ile evleri dolaştığını biliyorum. Yerinde görmek anlatmanın çok ötesinde der dururdu…

Toplumumuzda böylesi insanlar var. Allah’ın rızasından başka hiçbir gayesi olmayan. Bu vesile ile analım Özyurt pidenin sahiplerinden Ömer Özyurt’u. Genç denilebilecek bir yaşta emekli oldu. PASVAK’ın kapısını çaldı. Gönüllü olarak çalışmak istediğini söyledi. Veren el ile vakıf araında bir köprü olmak istiyordu. Ömrünün kalan kısmını bu işlere vakfedecekti yani. Aynı Ali amcanın yolundan gidiyordu, ama ömrü vefa etmedi. Genç denilecek bir yaşta kaybettik. Allah rahmet eylesin.

Ali amcamızı da geçtiğimiz günlerde kaybettik. Hareketli, diğergam, fikritakip, duygulu, merhametli bir insandı. Korona izolasyon tedbirleri nedeniyle cenazesine ve taziyesine gidemedik. Dualarımızı gönderdik. Mekanı cennettir inşallah, kimsesizlerin duası ona yetecektir...

YORUM EKLE
YORUMLAR
Şerif KUTLUDAĞ
Şerif KUTLUDAĞ - 2 hafta Önce

BÜLENT HOCAM,
Duygulu ve içerikli yazınızla ALİ AMCANIN anılmasına vesile olduğunuz için size çok teşekkürler ediyorum.
Bir memleket ne kadar zengin gözüküyorsa onun tam tersine o kadar da gizli fakiri vardır.
Denizli de bu gerçeği yaşayan yerlerden birisidir.
PASVAKlar çoğalmalı. Çok olmalı ki,çaresizlerin de bir çaresi olmalı... Olabilmeli...
Sizleri; şahsınızı ve şahsınızda PASVAK'ta buluşanlara saygılarımı sunuyor, gönülden kutluyorum...
ALİ AMCAYA Allah'tan rahmetler diliyorum. Mekanı cennet olsun... 20 Mayıs 2020
Şerif KUTLUDAĞ

Esra Özyurt
Esra Özyurt @Şerif KUTLUDAĞ - 2 hafta Önce

Saygı değer hocam, ben Ömer Özyurt’un kızı olarak ölümden 10 yıl geçmesine rağmen unutmayıp yazınızda yer verdiğiniz için teşekkür ederim. İyi ki sizler varsınız hep var olun inşAllah. Ali dedenin de ruhu şad, mekanı cennet olsun.

İbrahim YOLCU
İbrahim YOLCU - 2 hafta Önce

Hayatını zorlukla sürdüren insanlara kol kanat germek ne kadar güzel bir şey Allah bu hizmetinizi daha geliştirsin