BİR YÜREKLİ YİĞİT

24 Ocak 1993 yılında karlı bir kış gününde, değerli gazeteci Uğur Mumcu evinin önünde, bombalı bir saldırıya kurban gitti. Uğur Mumcu Türkiye'nin yetiştirdiği, halkın gerçeklerle yüzleşmesini sağlayan, yürekli bir kalem.

Yaşadığı sürece halkın doğru haberlerle beslenmesinin ve eleştirel düşünce yolunda gelişmesinin yolunu açtı. Türkiye'de araştırmacı gazetecilik alanında yürüyenlere öncülük etti.

Ülkemizde ve dünyadaki olayları değerlendireceksek, bir de Uğur Mumcu ne diyor? diye bakardık. Çünkü o ince eleyip, sık dokuyan bir gazeteciydi; bilimsel ve nesnel bir düşünceye sahipti. Yani safını belirlemiş, kendi mutluluğunu halkın mutluluğundan ayırmayan bir halk adamıydı.

Cumhuriyet Gazetesi âdeta onunla bütünleşmişti; bilinçli okuyucu için bir ölçü sayılırdı. Yolsuzlukların, soygunların, talanın üzerine sonu ölüm de olsa gitti. Hukuk devletini, çağdaşlığı, lâik yaşamı ve emeği ile geçinenlerin haklarını tüm engellemelere karşın savundu. Bir halk gazetecisi olarak, mümkün olduğunca aydınlanma mücadelesine omuz verdi. Bu nedenle halk bir sevgi seli halinde akarak, bir milyon kişiyle onu sonsuzluğa uğurladı.

BİR yazısında “Ey halkım unutma bizi!” demişti. Halkımızın en fedakâr evlâtları, onu bu uyarıcı görevinden ve yaptığı çalışmalardan dolayı hiç unutmayacak. 78 Kuşağı, onun yapıtlarının ışığında aydınlanma yoluna girdi. Dinci yapılanmanın, tarikatların içyüzünü ondan öğrendik. Cumhuriyet devrimlerini, lâik yaşamı savunmayı ve onu daha da ileri götürmenin gerekliliğini de ondan öğrendik. O, hep eksiksiz bir düşünce özgürlüğünün yılmaz bir savunucusu oldu.

***

Aynı zamanda değerli bir hukukçudur; hem ulusal, hem de evrensel hukuk temelinde, hukuk devletinin ödünsüz bir savunucusu oldu. Alanındaki çalışmalarıyla hem ülkemizin, hem de dünyanın şapka çıkardığı yüz akı bir basın emekçisiydi. Kitaplarını yeniden okuyarak ülkemizde ve dünyada olup biten birçok şeyi öğrenebilirsiniz. Uğur MUMCU’YU okumak aynı zamanda gericiliğe karşı aydınlanma mücadelesine omuz vermektir.

Uğur MUMCU’YU anlatmanın öyle kolay olmadığı bilinciyle yazdım bu satırları. İyinin, güzelin, doğrunun, bilimsel düşüncenin ve lâik yaşamın yolunda yürüyenler onu unutmayacaklar. Yapıtlarının içinden yansıyan ışık, güzel günleri özleyenlerin yolunu aydınlatmaya devam edecektir. Değerli yazarımızın anısı önünde 26 yıl sonra bir kez daha saygıyla eğiliyoruz.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hasan Ali bakcan
Hasan Ali bakcan - 2 yıl Önce

Kalemine yüreğine sağlık

Hasan Hüseyin Yılmaz
Hasan Hüseyin Yılmaz - 3 yıl Önce

Halk unutur; tarih unutmaz. Selamlar.

Bayram ayko
Bayram ayko - 3 yıl Önce

Çok güzel bir yazı. Yazarın kalemine, yüreğine sağlık

Hamit Filizer
Hamit Filizer - 3 yıl Önce

Bizler 78 kuşağı olarak Cumhuriyet gazetesinin ve Uğur Mumcunun yıllarca takipçisi olduk.Onlar asla unutulmazlar.Sizi yazınızdan dolayı kutluyorum.Onun işığı bizi aydınlatmaya devam editor.

Ö. Albaz
Ö. Albaz - 2 yıl Önce

Eline, yüreğine sağlık. Saygıyla anıyoruz

Ömer koçer
Ömer koçer - 2 yıl Önce

Yazılarıyla ve haberleriyle bir dönemin yıldızıydı.

Dede ARIKAN
Dede ARIKAN - 2 yıl Önce

Bizim kuşağın Aydınlanma bilinçlenme sorgulama idolumuz bir şahsiyet di.

Mehmet ÇOBANOĞLU
Mehmet ÇOBANOĞLU - 2 yıl Önce

Değerli dostum, eline ve yüreğine sağlık. Uğur Mumcu'nun katledilişinin esasını, üzgünüm ama ne yazık ki sen de kaçırmışsın. O gerçek bir Atatürkçü aydınımız dı. ABD Emperyalizminin ülkemiz üzerinde oynadığı oyun da asker olarak kullandığı yobaz gericiliğin ve etnik bölücülüğün üzerine gitmesi ve hiç bir kaygı ve korkuya kapılmadan, tam bağımsız Türkiye için mücadele etmesiydi. Maalesef, dostum, ülkemiz aydınının en büyük sorunu da bu. Kalemine sağlık, ürettiğiniz için çok teşekkür.