BİRLİKTEN GÜÇ DOĞAR

Yeni nesil bir düşünce yapısına, siyasete ve yeni insanlara çok ihtiyaç var. Toplumu olduğundan daha güzele ve iyi bir hale dönüştürmek şart. Yeni nesil düşünce ve siyaset bize güzelliklerden vazgeçmeden, üretim ve çalışmaya odaklı bir yöntem sunmalı. Bizler de bu yöntemlerin düşünürleri ve başlatıcıları olmalıyız. Kırsala, köye dönük, üretime, bilime dönük bir yol bulunmalı. Çünkü her şeyin başladığı yer orası; köyümüz, çiftçimiz.

Milli ekonomiyi yeniden oluşturmalı. Köy pazarı, kooperatifler, üretici birlikleri, kooperatif birlikleri ile çalışmayı öğrenmeliyiz. Kırsal bölgenin, çiftçilerin ziraat odası, kooperatifler, üretici birlikleri vasıtası ile bir araya gelmesi, gelişmesi, kalkınması sağlanabilir. Öncelikle toplum bir araya gelmeyi başarmalı, birbirine güvenmeyi ve birbirine sahip çıkmayı yeniden hatırlamadır. Çünkü bizim özümüz, geleneğimiz paylaşma ve dayanışmadır.

****

Çiftçilik; üretici bir meslektir. Meslek örgütü ziraat odasıdır. Ziraat odasının yanında kooperatifler, üretici birlikleridir. Saygın ve geçerli bir meslek olmanın şartları vardır. En önemlisi mesleğin bir birliğinin olması, odası olması istenir. Çiftçilik hak ettiği değeri artık görmelidir bu birazda çiftçilerimizin odalarına, kooperatiflerine sahip çıkmalarına bağlıdır.

Sadece çiftçilik için değil, tüm meslek grupları bu düşünceden payını çıkarmalıdır. Mühendisler, mimarlar, tabipler, avukatlar uzun mücadeleler sonrası kazandıkları haklarını korumak için meslek odalarının kıymetini bilmelidir. Geçerli ve saygın bir meslek olmayı düşünen dallarda bir araya gelerek mesleki birliklerini kurmalıdırlar. Meslek odaları, sendikalar, kooperatiflerin amacı aynı meslekten aynı amaçtan insanları bir araya getirmek ve menfaatlerini korumaktır. Tabii bu durum üyeler mesleki birliklerine sahip çıkarsa mümkündür.

Kalkınmanın ekonomik gelişme ile mümkün olduğu göz önüne alınırsa, üretimi gerçekleştiren tarım ve sanayi sektöründe birlik olmanın değeri ortaya çıkar. Küçük hesaplar, kişisel kaprisler ve hırsları bir kenara bırakarak birlik olma ve mesleki birliklere, kooperatiflere sahip çıkma zamanıdır. Birlikten kuvvet oluşur, güç doğar, başarı kendiliğinden gelir. Haydi o zaman hep birlikte başaralım.

Doç. Dr. Devrim Alkaya

Inş.Yük.Müh & Kamu Yöneticisi

YORUM EKLE
YORUMLAR
Emel Orgun
Emel Orgun - 2 yıl Önce

Kutlarim Değerli hocam çok o nemli tespitler

Yaşar Celal Ceylan
Yaşar Celal Ceylan - 2 yıl Önce

Sevgili hocam köşenizi okudum tebrik ediyorum hayallerimi kaleme dökmüşünüz, koop dediğimizde herkes kaçıyor çünkü iyi yönetilmiyor üyeler borç batağına gömülüyor,eğitim sistemi çocuğu alıyor 18 yaşına kadar mecburi eğitim, ben okumucam çık sokağa 18 yaşında bir meslek öğrenmek sıfır çünkü gencimiz istemiyor siyah bir elbise beyaz gömlek rugan ayakkabı neydüğü belirsiz bir abi karşısına çıkıyor, köyüne giden genç ürettiği ürün zararla sezonu kapatıyor falan falan yani siz anladınız beni.

Raşit özdemir
Raşit özdemir - 2 yıl Önce

Yazdıklarınıza Söyledikkerinize harfiyen katılıyorum degerli hocam aızınıza ve kaleminize sağlık