BİZE LÜKS

Mart ayında açıklanan tüketici enflasyonu yüzde 61,14 idi.

TÜİK'e göre, nisan ayı tüketici enflasyonu yüzde 69,97 oldu.

Enflasyon Araştırma Grubu (ENAGrup) ise tüketici fiyatlarının nisanda aylık yüzde 8,68, yıllık yüzde 156,86 oranında artış gösterdiğini açıkladı.

Her halükarda, açıklama yapan iki kurumun rakamlarına baktığımızda evdeki hesabı çarşıya, çarşıdaki hesabı da cüzdana uyduramıyoruz.

Birkaç gün önce şöyle bir cümle duymuştum: “Yıl sonunda yapılan maaş zamlarından önce aldığım maaşla markete gitmeye, şehir dışına seyahat etmeye, hobilerimi gerçekleştirmeye oldukça rahat para ayırabiliyordum. Ancak 2022 yılı ile birlikte günden güne tüm bunlarda azalma oldu. Hatta kimi noktalarda gerçekleştiremediğim şeyler olmaya başladı. Hobilerimin lüks olacağını hiç bilmezdim. “

Evet, artık hobilerimiz kalem kalem lüks olmaya başladı. İş çıkışı eve gittikten sonra resim yapıp günün yorgunluğunu atmak, günün stresini boşaltmak lüks oldu. Arkadaşlarımızla buluşup içtiğimiz bir aromalı kahvenin fiyatı 2021’e göre ortada, herkes biliyor. Yakıt masrafları da cabası. Arabamız otoparkta dursun, deyip dolmuşa binsek bile zamla karşı karşıya geliyoruz.

Bir önceki yılın aynı ayına göre artışın yüksek olduğu ana gruplar ise sırasıyla, yüzde 105,86 ile ulaştırma, yüzde 89,10 ile gıda ve alkolsüz içecekler, yüzde 77,64 ile ev eşyası oldu.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş da yaptığı açıklamada, “23,4 milyar dolarla tüm zamanların en yüksek nisan ayı ihracat rakamı gerçekleşti,” demiş.

Yine Bakan Mehmet Muş “Sizlerle el ele vererek ihracatımızı, istihdamımızı ve ekonomik büyümemizi daha da yukarılara çekeceğiz,” demiş.

Her şey ortada, cüzdanlar da dahil, söz sizde, düşünce sizde.

Bir de söylemeden/yazmadan geçemeyeceğim.

Tüketici fiyatları bazında nisanda en fazla fiyat artışı yüzde 69,3 ile kuru soğanda gerçekleşti.

Evet, yanlış okumadınız, kuru soğan.

Sahi, kuru soğan da mı lüks oldu acaba?

YORUM EKLE