BOZDUR DOLARI, AL MEZAR TAŞINI!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde bir çağrı yapmış, vatandaştan yastık altındaki dolarlarını bozdurup Türk Lirasına çevirmesini istemişti.

İşte bu çağrı çığ gibi büyüdü.

Vatandaş soluğu dövizcilerde aldı.

Ünlüsünden ünsüzüne herkes bu çağrıya kulak verdi.

Esnaf bunun için kampanya dahi başlattı.

Kimisi mezar taşı,

Kimisi düğün paketi,

Kimisi de yemek verdi dövizini bozdurup makbuzunu getirene…

Ancak en çılgını da şüphesiz Van’dan geldi…

Van'da 500 bin euro ve dolar bozdurarak makbuzunu getiren vatandaşın adı Yüzüncü Yıl Üniversitesi’ndeki amfi tiyatroya verileceği bildirildi.

Eee hal böyle olunca bunu fırsata çevirenlerde hemen beliriverdi…

***

Sosyal medya da dolaşan bu yazı trajikomik durumumuzu da gözler önüne serdi.

5 lira veriyorsun hem yemek yiyorsun hem de mezar taşına kavuşuyorsun.

Ekonomi bu kadar kötüyken, işsizlik bu kadar artmışken şaşırmamak lazım yaşananlara.

Peki bu kadar hummalı çalışma doları etkiledi mi ?

Ya da etkiler mi ?

İşte bu sorunun cevabını ekonomi Uzmanı Enver Erkan verdi.

Yastık altındaki dolarların tutarının 150 milyar dolar olduğunun tahmin edildiğini belirten Erkan, ”Hane halklarının yastık altında tuttuğu USD miktarı tam olarak bilinmiyor, tahmini olarak 150 milyar USD olarak tahmin ediliyor. Ancak şu noktayı es geçmemek gerekiyor: Türkiye yüksek cari açık veren bir ülke. Sürekli olarak USD girişine ihtiyaç duyan bir ülkeyiz. Bugünkü durumda siyasi ve jeopolitik risklerin bu kadar büyümüş olduğu bir ortamda doğrudan yatırım girişi sağlamakta zorlanıyoruz, portföy girişi sağlamakta zorlanıyoruz ve fonların pozisyon ayarlamalarında Türk varlıklarının ağırlığı sürekli olarak azalıyor. Fed'in de Faiz artıracağı bir ortamda Türkiye kendi lokal durumu nedeniyle sıcak para girişi sağlayamamakta, ayrıca not indirimleri sonrasında portföy çıkışları da hız kazanmıştır. Yabancının bakış açısını düzeltemeyip, sürekli para girişini sağlayamadığımız sürece döviz bozdurmanın bir etkisi olamaz” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE