Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’ın Mart ayında kamuoyu ile paylaştığı Denizli Afet Master Planı kapsamında akademisyen, yerel yönetimler, kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları gibi Denizli’deki tüm paydaşların bir araya geldiği “Denizli Afet Master Planı Paneli” yapıldı.

Toplantı Büyükşehir Belediyesi Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi Fatma Yıldız Salonu’nda düzenlendi. Programa, Denizli Valisi Ömer Faruk Coşkun, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, İl Jandarma Komutanı Albay Hıdır Ayçiçek, AK Parti İl Başkanı Yücel Güngör, ilçe belediye başkanları, bilim insanları, oda başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, muhtarlar, AFAD ve AKUT’tan temsilciler, kamu kurumları müdürleri, belediyelerin ilgili birimleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Başkan Osman Zolan programın açılış konuşmasında, dünyanın var olduğu günden bu yana doğal afetlerle karşılaştığını ve bu tabiat olaylarının öncesinde gerekli hazırlıklar yapılmasının hayati olduğunu belirterek, 1717 yılında Denizli’de yaşanan ve kentin yarısının vefat ettiği büyük depremi hatırlattı. Denizli’nin deprem gerçeği ile yüzleşmesini ve bu bilinçle her türlü afette bir yol haritası olmasının zorunlu olduğunu söyledi.

Denizli Valisi Ömer Faruk Coşkun ise, afetlerin öngörülemez sonuçlarını 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremlerde gördüklerini ifade ederek, afetlerin insana farklı bakış açıları kazandırdığını söyledi.

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’ın geçen mart ayında kamuoyu ile paylaştığı Denizli Afet Master Planı’nın, deprem, sel, yangın gibi tüm afetleri kapsaması nedeniyle Türkiye’de ilk olacağı vurgulanırken, söz konusu çalışmanın örnek olacağı açıklandı. Her türlü tehlikeye karşı dirençli Denizli hedefi ile Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan Afet Master Planı 4 ayrı safhadan oluşacak olup bu çalışma 1 yıl sürecektir. Çalışma kapsamında, afetlere master plan bakış açısı getirilecek ve afet yönetiminin “Hazırlıklı Olma, Zarar Azaltma, Müdahale Etme ve İyileştirme” süreçlerine ilişkin içerikler oluşturulacak. Risk odaklı tüm değerlendirmeler bilimsel bir süreçle gerçekleşecek olup öncelikle Denizli için mevcut durum okuması yapılacaktır. Olası tüm doğa ve insan kaynaklı, ani ve yavaş gelişen tehlikeler araştırılacak ve etkileri ortaya konacaktır.

Başkan Arslan, Türkiye 3.'sü olan bayan kuaförü kutladı Başkan Arslan, Türkiye 3.'sü olan bayan kuaförü kutladı