BUGÜN 12 EYLÜL, BÜYÜK YIKIMIN 39. YILDÖNÜMÜ..

Bugün 12 Eylül.. Bir büyük yıkımın 39. Yıldönümü.. 12 Eylül Darbesi, “underground fıkraları” ile ünlü idi. Çünkü “konuşmak eleştirmek ve yazmak yasaktı.” Bu fıkralar, Başbakan Yıldırım Akbulut döneminde de epey ünlü oldu. Hatta 12 Eylül Darbesi’nin mağduru siyaset adamı rahmetli Süleyman Demirel de sık sık “12 Eylül fıkraları anlatır ve politik örnekler verirdi.”

DARBELERE KARŞI FIKRALARLA MUHALEFET

İşte bir 12 Eylül fıkrası; “12 Eylül döneminde Ali Baransel, Darbeci Konsey tarafından tüm basın-yayından sorumlu kişi olarak atanır. Bir gün gazetelerden birinde bir fıkra yayınlanır. Kenan Evren bu fıkrayı görünce çılgına döner. Fıkra şöyledir: ‘Güney Amerika'da bir uzmana sormuşlar; darbe yapmak mı daha kolaydır, yoksa turşu yapmak mı? Uzman, ‘Darbe yapmak daha kolaydır. Çünkü hıyar turşusu yapmak için aynı boy taze hıyarları seçeceksin, onları uygun kıvamda tuz, limon, sirkeli suyun içinde uygun süre bekleteceksin vs. oldukça uzun iş. Ama darbe yapmak için üç hıyarı yan yana getirmek yeterlidir’ demiş. Evren, bu fıkrayı okuyunca derhal Ali Baransel'i çağırmış; ‘Bu ne rezalet, böyle bir saçmalığın yayınlanmasına nasıl izin verirsin, neden kontrol etmezsin’ diye çıkışmış. Ali Baransel ne olduğunu anlamak için gazetedeki fıkraya bir göz atmış ve ‘Sayın paşam, boşuna üzülüyorsunuz, bakın burada üç hıyar diyor, beş hıyar demiyor ki’ demiş. Bunun üzerine Kenan Evren gazeteyi alıp fıkraya tekrar bakınca hak vermiş..”

CUNTACILAR İNEĞİ NASIL SAĞAR?

Bizden de hatırladığımız bir 12 Eylül bilmecesi; 5 darbeci paşa bir ineği nasıl sağar? Cevap; ‘Paşalardan biri ineğin memelerini tutar, diğer dört paşa ineğin birer ayağından -dört ayağından- tutar ve ineği indirir, kaldırırlar.. Böylece inek de kolayca sağılmış olur..’

12 EYLÜL VE GAZETECİLER

12 Eylül darbesinin en mağdur ettiği kesimlerin başında ise gazeteciler ve yayıncılar vardı. Koyu karanlık baskı dönemi Türkiye’de görev yapan gazeteciler için de adeta kabus yılları olmuştu. 12 Eylül 1980-1985 yılları arasında gazetecilerle ilgili ceza ve yaptırımlar rakamlarla şöyle oldu; * Cezaevlerindeki gazetecilerin aldığı ceza toplamı: 3.315 yıl 3 ay, * İstanbul gazetelerinin yayın yapamadığı gün sayısı: 300 gün, * Gazetecilere istenilen hapis cezası: 4.000 yıl, * Cezaevlerindeki gazeteciler: 31, * Polisçe aranan gıyabi tutuklu gazeteciler: 13, * Silahlı saldırıda öldürülen gazeteciler: 3, * Yalnızca 1980'de 16 günlük gazeteye açılan dava: 394, * Tazminat davalarının sayısı:211, * İstenilen tazminat miktarı: 12 milyar 848 milyon, * Yakılarak yok edilen gazete, dergi, kitap: 39 ton, * Yok edilmek üzere depolarda bekleyen yayın: 40 ton, * Basın özgürlüğünü kısıtlayan yasa sayısı: 151, * Yasaklanan yayın sayısı: 927

MARTI’YA ÖLÜM İLANI GAZETE KAPATTIRDI

Türkiye Komünist Partisi’nin (TKP) son genel sekreteri “Laz İsmail ve Martı” kod adları ile bilinen İsmail Bilen 1983 Kasım’ında Berlin’de öldü. İsmail Bilen ile ilgili Türkiye’deki TKP’liler gazeteye “Martı Öldü” diye bir ölüm ilanı verdiler. Martı’nın İsmail Bilen olduğu öğrenilince darbeci generaller Hürriyet Gazetesi’ne 1 günlük kapama cezası verdi.

POLİTİKANIN ZİRVESİNDE NİHAT ZEYBEKCİ İSMİ VAR

Ankara'daki siyasi kulislerde şu sıralar son Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ismi yeniden ön plana çıktı. TBMM kulislerinde önümüzdeki günlerde radikal bir kabine değişikliği olabileceği konuşulurken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın öncelikle Cumhurbaşkanı Yardımcısı sayısını artıracağı belirtildi. www.yenimesaj.com’un başkentten derlediği kulis haberine göre; Denizlili Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin “Ekonomik ve Ticari İşlerden sorumlu Cumhurbaşkanı Yardımcısı” olarak atanacağı iddia edildi. Bu arada mevcut Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile birlikte bu sayının dörde çıkacağı eski Başbakan Binali Yıldırım’ın da “Kalkınma, Altyapı ve Çevreden Sorumlu” Cumhurbaşkanı Yardımcısı olacağı önü sürüldü.

ZEYBEKCİ YİNE KULİSLERİN EFENDİSİ

Başkent Ankara’da kulislerde yakıcı ve sıcak bir şekilde konuşulan kabine değişikliği iddiaları sosyal medyada ve internet haber sitelerinde de gündem olmuş durumda. İddiaya göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gerçekleştireceği kabine değişikliğiyle; Hukuk, Güvenlik, İçişleri ve Dış Politikadan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Kalkınma, Altyapı ve Çevreden Cumhurbaşkanı Yardımcısı Binali Yıldırım'a Ekonomik ve Ticari İşlerden Cumhurbaşkanı Yardımcısı Nihat Zeybekci, Kültür, Eğitim ve Sosyal İşlerden Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz sorumlu olacak.

İŞTE KULİSLERDEKİ YENİ KABİNE!

Ankara kulislerdeki iddilara göre; yeni kabinede olacak isimler şöyle: "Adalet Bakanı: Abdulhamit Gül, İçişleri Bakanı: Hakan Fidan, Milli Savunma Bakanı: Hulusi Akar, Dışişleri Bakanı: İbrahim Kalın, Ulaştırma, Altyapı ve Haberleşme Bakanı: Lütfü Elvan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Fatih Dönmez, Çevre ve Şehircilik Bakanı: Murat Kurum, Orman Bakanı: Bekir Pakdemirli, Hazine ve Maliye Bakanı: Berat Albayrak, Ticaret Bakanı: Ruhsar Pekcan, Sanayi ve Teknoloji Bakanı: Erdal Bahçıvan, Tarım Bakanı: Fatih Metin, Milli Eğitim Bakanı: Ziya Selçuk, Kültür ve Turizm Bakanı: Menderes Türel, Gençlik ve Spor Bakanı: Murat Kasapoğlu, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı: Ayşe Türkmenoğlu, Sağlık Bakanı: Fahrettin Koca"

PROTOKOL SOLA KAYMAYINCA…

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin son dönemde protokole “törenlerde protokol dizilişini” hatırlatmakla meşgul. Denizli’de gerçekleştirilen 30 Ağustos Zafer Bayramı törenlerinde Vekil Tin de hazır bulundu. Şahin Tih bu sıralama gereği Denizli Valisi Haban Karahan ve Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’dan sonra iktidar partisini temsilen üçüncü sıraya geçmek istedi. Ancak protokol üyelerinin duruşu gereği arada boşluk yoktu. Doğal olarak en sondaki Vekil Yasin Öztürk’ün biraz sola kayarak Tin’e arada yer açması gerekiyordu. Tin, “Biraz kayalım arkadaşlar, resmi protokol sırasını bozmayalım” uyarısında bulundu. Muhalefet Milletvekili Yasin Öztürk ise bu ricaya yine karşı çıktı ve ‘sola kaymayız’ deyip espri ile karışık muhalefet yaptı.. İki Denizli Milletvekilinin bu tartışması Başkan Osman Zolan dahil protokoldeki herkese tebessüm ettirdi. (CHP’li Vekil ve Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca ise bu olaya çok güldü) Kısacası en önde soldan sağa; “Vali, Büyükşehir Belediye Başkanı, İktidar Partisi Milletvekili, Ana Muhalefet Partisi Milletvekili ve Muhalefet Partisi Milletvekili” sıralaması sonunda gerçekleşti. Normalde halk adamı olan ve protokol işlerine pek önem vermeyen bir politikacı olarak tanınan Şahin Tin “Devlet Ciddiyeti ve Vakarı” gereği görevini yapmıştı.

AJDA PEKKAN ‘IN DENİZLİ’YE GELECEK OLMASI EN ÇOK KİMİ SEVİNDİRDİ?

Türkiye’nin Süperstar ünvanlı sanatçısı Ajda Pekkan Denizli’ye geliyor. 23 Eylül 2019 pazartesi akşamı Ziya Tıkıroğlu Açık Hava Tiyatrosu sahnesinde bir konser gerçekleştirilecek olan Ajda Pekkan, “affetmem seni, alışmak sevmekten zor, aşka inanma, aynen öyle, baksana talihe, boşvermişim dünyaya” gibi parçalarını seslendirecek. Peki, Ajda Pekkan’ın yeniden Denizli’ye gelişine kentte en çok kim sevindi dersiniz! Ajda Pekkan’ın Denizli konseri öncesi adeta alarma geçen ve hayranı olduğu ünlü yıldız için hediyeler hazırlayan Denizlili isim yarın bu köşede..

YORUM EKLE