Denizli Büyükşehir Belediyesi, Denizli Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi ve Türkiye Alzheimer Derneği Denizli Şubesi işbirliğinde “Aktif kal, Alzheimer olma!” sloganıyla 21 Eylül Alzheimer Farkındalık Günü’ne özel program düzenlendi. Program kapsamında ilk olarak Denizli Valiliği önünden 15 Temmuz Delikliçınar Şehitler Meydanı’na kortej yapıldı. Kortejin ardından düzenlenen etkinliğe Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, eşi Berrin Zolan, Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki ile davetliler ve vatandaşlar katıldı. Türkiye Alzheimer Derneği Denizli Şube Başkanı Hülya Eryılmaz programın açılış konuşmasında 21 Eylül’ün alzheimer hastalığına karşı farkındalık yaratmak ve insanları bilinçlendirmek amacıyla ortaya çıktığını belirterek, “Alzheimer hastalığının erken teşhisi çok önemlidir” dedi. Pamukkale Belediye Başkanı Örki ise, buradaki esas amacın şu anda kendisini sağlıklı hisseden bireylerin ileriki yıllarda karşılaşabileceği bir tehlikeye karşı uyarmak olduğunu belirterek, “Aslına bakarsanız bir taraftan da kendimizi uyarmak. Bu konuda çok ciddi emekler veriliyor. O nedenle bu çalışmalardan dolayı başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Osman Zolan olmak üzere emeği geçen herkse çok teşekkür ediyorum” dedi.

Şehrimizin birçok sorununu çözerek yolumuza devam ediyoruz”

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ise, Alzheimer’ın çok sinsi ilerleyen bir hastalık olduğunu belirterek, “Alzheimer yaş ilerledikçe riskin arttığı bir hastalık. Hepimizin bir gün karşılaşabileceği bir rahatsızlık. Onun için bu farkındalığı oluşturmamız lazım” dedi. Türkiye Alzheimer Derneği Denizli Şubesi işbirliği ile bu konuda uzun yıllardır birçok çalışma yaptıklarını anlatan Başkan Zolan, “Pamukkale Belediyemiz biliyorsunuz Bağbaşı’nda Alzheimer Merkezi açtı, kendilerini tebrik ediyorum. Biz arsasını verdik, binasını Pamukkale Belediyesi organize etti. Bugüne kadar biz hiçbir sorunun kenarından geçmedik. Sorunları çözmek için hep göbeğinden gittik. Hiçbir zaman gözümüzü budaktan sakınmadık. Şehrimizin birçok sorununu çözerek yolumuza devam ediyoruz” diye konuştu.

Gökyüzüne balon bıraktılar

Konuşmanın ardından farkındalık Başkan Osman Zolan ve beraberindekiler sinsi hastalığa karşı farkındalık oluşturmak için gökyüzüne balon bıraktı. Daha sonra Türkiye Alzheimer Derneği Denizli Şubesi Ritim Grubu kısa bir konser verdi. Konserde çalınan parçaları hep birden söyleyen vatandaşlar hareketli parçalara da oynayarak eşlik etti.