ÇAL BELEDİYE BAŞKANIMIZ FETHİ AKCAN’I TEBRİK EDER, TEŞEKKÜR EDERİZ

Çal Belediye başkanına Fransa’nın Cannes Kenti’nde yılın yöneticisi ödülü verildiğini öğrendik basından, tabii ki şaşırdık. Nasıl müracaat edilmişti, seçim kriterleri ne idi gibi uzayıp giden sorular oluştu kafamızda.

Geçtiğimiz gün Çal belediye başkanına bize şu işin aslını anlat demeye gittik. Hazır gelmişken Çal’ın en büyük projesi olan Çal Kanyonu’ndan da bahseder ve hatta gezdirirsin dedik. Hatta bunu bir istişare ve tanıtım toplantısına dönüştürelim, adını da “Bugünden yarına Çal” diye koyalım, yani geleceğe dair mesajımız ve umudumuz olsun gibilerden.

Organizasyonu Abdullah Deda başkanlığındaki Çal Yöresi Derneği üstlendi. Adı üstünde Çal yöresi, yani Baklan ve Bekilli’yi de kapsıyor; nitekim toplantımıza Baklan Belediye Başkanı Yusuf Gülsever ve Bekilliler dernek başkanımız Yusuf Cibaroğlu da katıldı.

Önce Çal eski belediye binasının önünde bir çay içtik. Sonra Çal Kanyonu’nu gezdik. Geçen dönem 220 metre kadarı yapılan, çelik konstrüksiyon üzerinde ahşap yürüme yollarına 190 metre kadar ilave yapılmış. Bu ilave kısmın görsel açıdan daha cezbedici olduğunu belirtmem lazım. Toplam 3,5 kilometrelik kanyonun bu hızla ne zaman biteceğini sorduk ama kanyonun diğer ucunda çalışmak daha kolay olacakmış. Menderes’in kenarından patika yollarla geçmek mümkün olacakmış. 2020 yılı sonuna kadar bitirilip, 2021 turizm sezonuna yetiştirilmesi planlanmış. Bu proje bitince Denizlilerin kendileri ve misafirleri için, gezdik gördük diyebilecekleri güzel bir turizm destinasyonu olacak.

****

Ziyaret sebebimiz olan ödülün öyküsünü Oxford Global Club of Leaders Sekreteri Alexandra Ferguson’un, Başkan Akcan’a gönderdiği davet yazısından anlıyoruz; “Bölgenizin başta turizm olmak üzere dinamik ilerlemesi, yatırım ve turizm potansiyelinin artması ve çekici imajı nedeniyle Global Club of Leaders analitik merkezi tarafından aday olarak seçilmiştir. Belediyenizin etkili şehir yönetimini, şehir altyapısının iyileştirilmesini ve çekiciliğini teşvik etmek, potansiyel yatırımcıların ve uluslararası iş çevrelerinin dikkatini çekmek için Global Liderler Kulübü belediyenizi ve sizi ‘Şehir Yönetiminde Mükemmellik’ ve ‘Yılın Şehir Yöneticisi’ dallarında aday göstermiştir. Global Liderler Kulübü, belediyenizi ve sizi kişisel olarak şehirdeki prestijli uluslararası ödüller için aday göstermiştir”

Bu davetin içeriğinden anlıyoruz ki; Çal belediye başkanı Fethi Akcan’ın bölgeyi turizm faaliyetlerine hazırlama gayreti, yaylada seracılık gibi orijinal tarım yatırımları potansiyel yatırımcıların ve uluslararası iş çevrelerinin dikkatini çekmiş durumda.

****

Hikâyenin kalanını başkanımızdan dinliyoruz: “Bu daveti ve seyahati fırsata dönüştürmek istiyor. İtirazlara rağmen ısrarcı davranarak şarap, bağ yaprağı, pekmezden oluşan Çal ürünlerini bir stant kurarak tanıtıyor. Birkaç sipariş de alıyor, gerisinin geleceği umudunu taşıyor.”

Ödülden bizim gibi İstanbul’daki Çallıların da haberi olmuş. Başkanı dönüş yolunda misafir etmişler. Başkanımızdan Çal’ı dinleyince, gelelim Çal’a bir otel yapalım demişler. Bu yapalım işi orada yani sohbette kalmamış tekliflerinin peşi sıra Çal’a gelmişler.

Görüldüğü gibi tanıtım üründen daha önemli, ürün her yerde var, hikâyeniz var ise ürünün bir değeri oluyor.

Sonuç olarak başta Boğaziçi Cami, Hüsamettin Gazi Türbesi, Kayı Pazarı kırık minare, Hançalar Köprüsü, Çal Kanyonu, Apollon Lairbenoz Tapınağı, Çal Çakırlar Bektaşi kültürü ve taş işçiliği evleri olmak üzere Çal’ın gezilip görülebilecek o kadar çok değeri var ki, bir turizm hareketliliği başlasa arkası gelecek. Bunlara, yakında batı Anadolu medeniyet tarihinin yeniden yazılmasına sebep olacak olan Ekşihöyük kazıları da eklemek gerek.

Çal yöresine yönelik bu seyahatlerimiz devam edecek, gelecek toplantımız 1 Aralıkta Baklan’da olacak. İlgilisini meraklısını bekleriz.

YORUM EKLE