Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan ile Türk Mimar Mühendis Odaları Birliği (TMMOB)’ne bağlı Denizli Mimarlar Odası Başkanı Özlem Durdu Kabel’in imza attığı protokol töreni Başkan Akcan’ın makamında yapıldı.

GELECEĞİMİZ ORTAK AKILLA PLANLANACAK”

Çal’ın geleceğini, tarihi-kültürel ve turizm geleceğini ilgilendiren projelerle ilgili işbirliği protokolü yaptıklarını söyleyen Belediye Başkanı Fethi Akcan, “Yaptığımız teknik işbirliği protokolüne göre, ilçemizde üretilecek yapılar Mimarlar Odası tarafından denetlenecek. İlçemizde daha nitelikli ve yöreye özgü yapıların üretilmesi hedeflenecek. Turizm, kültürel, tarihi ve doğal çevre ile ilgili yapılarda işbirliği sağlanacak. Üstelik Mimarlar Odası’nın vereceği hizmetin karşılığında belediyemize ya da vatandaşımıza ekstra ekonomik külfet gelmeyecek. Çal’da daha güzel ve verimli projeler yapılacak ve ilçemizin geleceği ortak akılla, fikir işbirliği ile planlanacak” diye konuştu.

BAĞ YOLU PROJESİ ÖNEMLİ

Mimarlar Odası Denizli Şube Başkanı Özlem Durdu Kabel ise, Çal Belediyesi ile akademik işbirliği yapmanın, bir Çallı olarak kendisini de çok mutlu ettiğini söyledi. Kabel, Bağ Yolu Projesi’nin Çal için önemli olduğunu vurgulayarak, “Belediye ile yaptığımız işbirliği çerçevesinde Bağ Yolu Projesi’ni de destekleyeceğiz. Milattan Önce’den bu yana üzüm ve şarap bu topraklarda var. Bu bağlamda Bağ Yolu Projesi daha da geliştirilip, yeni projeler üretilmelidir. Biz, Çal’a elimizden gelen desteği vereceğiz. Çal’da daha sacğlıklı kentleşme, daha nitelikli yapıların üretilmesi için çabalayacağız. Kültürel-tarihi ve doğal çevre değerlerinin korunup, daha da geliştirilmesi için belediyeye teknik ve akademik destekte bulunacağız” dedi.