ÇALLILAR’DAN İKİ MADALYALI MÜFTÜ ÇALGÜNER’E BÜYÜK VEFA

Denizli Büyükşehir Belediyesi, Çal Belediyesi ve Türk Ocakları Denizli Şubesi tarafından Çal ve Yöresi’nde Milli Mücadelenin 100. Yıl kutlama etkinleri yapılacak. Kurtuluş Savaşı’nda üstün hizmetleri olan 2 İstiklal Madalyalı Çal İlçe Müftüsü Ahmet İzzet Çalgüner’de etkinlikler çerçevesinde anılacak.

Kurtuluş Savaşı’nda gösterdiği üstün performans dolayısıyla Çal İlçe Müftüsü Ahmet İzzet Çalgüner, Mustafa Kemal Atatürk tarafından 3354 ve 3565 sayılı iki beratla ile ödüllendirilen tek kişidir. Milli Mücadelenin 100. Yıl kutlama etkinleri kapsamında yapılacak panelde PAÜ Öğretim üyesi Prof. Dr. Turgut Tok, Prof. Dr. Ercan Haytaoğlu, Prof. Dr. Yusuf Kılıç, Hüdaverdi Akbeyik, Prof. Dr. Yusuf Gümüş ve Dr. İbrahim Balık konuşmacı olarak katılıyor.

KENDİ İDAM FERMANLARINI İMZALAMIŞLAR

Çal İlçesi’nin milli mücadelede oynadığı rolün gelecek kuşaklar tarafından bilinmesi çok önemlidir. Çal Müftüsü Ahmet İzzet Çalgüner’in liderliğindeki 22 kişi 15 Temmuz 1335 (1919) tarihinde imzaladıkları Yemin Senedinde, “Efendim, Balada esamesi muharrer esami sahipleri ki; cümlemiz dinimizi, vatanımızı, namusumuzu vikaye için size iştirak etmeye söz veriyoruz. Buna dair her ne husus emir olunursa emire amadeyiz. Eğer muhalif olursak katlimizi helal ederiz.” diye yazılmış.

Bu yemin senedi, kendi idam fermanını imzalamak demektir… Kurtuluş Savaşı anıları yüzyıllar geçse de unutulmamalıdır. Kurtuluş mücadelesi veren halkın torunlarına anlatacakları çok şeyleri vardır, ama işgalcilerin anlatacakları yoktur… 30 Ağustos Zafer Bayramınızı kutluyor, Kurtuluş Savaşı’nda şehit olan dedelerimizi rahmetle anıyorum…

YENİ SİSTEME ALIŞMAK ZORDUR…

Denizli Büyükşehir Belediyesi toplu taşıma sisteminde köklü bir değişime gitti. Büyükşehir Belediyesi Halk Otobüsleri’nde hat numaralarını iki haneliden üç haneliye çevirdi. İlk uygulamaya 23 Ağustos 2019 Cuma günü geçildi. Toplu ulaşımdaki değişiklik Denizli Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığı’ndan “İşte, 19 Yeni Hat” açıklamasıyla duyuruldu.

Açıklamada, “Denizli Büyükşehir Belediyesinin hayata geçireceği yeni otobüs hatlarının ilk etabı 23 Ağustos 2019 gününden itibaren 19 yeni hatla hizmete başlıyor. Yeni sistemle otobüs numaralarının da tamamen değişeceği belirtilirken, vatandaşların herhangi bir mağduriyet yaşamaması için yeni hat ve otobüslerini https://ulasim.denizli.bel.tr adresinden kontrol etmeleri istendi. Denizli'de ulaşım alanında yaptığı yatırımlarla büyük takdir toplayan Denizli Büyükşehir Belediyesinin şehir içi toplu taşımada 6 bölge ve 60 yeni hatla başlattığı dönüşüm, 23 Ağustos 2019 Cuma gününden itibaren uygulanmaya başlıyor. Bu kapsamda ilk etapta 19 ana hat Denizlililerin hizmetine girerken, kalan hatların ise önümüzdeki hafta devreye gireceği açıklandı. Eski çift haneli otobüs numaralarının tamamen tarihe karıştığı yeni sistemde artık Denizlililer otobüs numaralarını 3 haneli olarak görecek. Yeni otobüs hatları ve güzergahlarının duyuruları otobüs durakları, otobüs içleri, şehrin yoğun olan bölgeleri, sosyal medya ve tüm iletişim araçları ile yapılmaya başlandı. Vatandaşların herhangi bir mağduriyet yaşamaması için yeni hat ve otobüslerini Denizli Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Portalı https://ulasim.denizli.bel.tr adresinden kontrol etmeleri önemle istendi.
İptal edilen hatlar: Yeni otobüs hatları ve güzergahlarının duyurularını yapmaya başlayan Denizli Büyükşehir Belediyesi, 23 Ağustos 2019 Cuma gününden itibaren iptal edilecek otobüs numaralarını da açıkladı. Buna göre 1, 3, 5, 7, 7/2, 8, 10, 12, 16, 20, 22, 23, 25, 29, 34, 36, 37, 38, 42 ve 43 numaralı eski hat numaraları iptal edilecek” denildi.

BU DEĞİŞİM METROPOL BİR KENTE İLK ADIMIDIR

Her yeni sisteme alışmak biraz zor oluyor. Sistemi uygulayanlarla, sisteme uyacak vatandaşlar arasında geçici süreli sıkıntılar yaşanabilir... Sistemi hazırlayanlarda bu toplumun içerisinde soluk alıp veriyor… Hayatı zorlaştıracak bir karara imza atmazlar… Planlama üzerinde uzun uzun tartışılarak verilen değişiklik kararı uygulamada görülen aksaklıklarda değiştirilebilir… Denizli’nin büyükşehir olması için yapılan kampanyaların mutlu sonla bitmesinden sonra “Metropol” olmanın kapısı toplu taşımayla aralanmış oldu…

HURİYE VE FURKAN EVLİLİĞE İLK ADIMLARINI ATTI

Denizlili Huriye Aksakal ve Kırıklarelili Furkan Coşkun, evliliğe ilk adımlarını attı. Van İli’nin Erciş İlçesi’nin Veysi Kürün İlkokulu’nda Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmeni Huriye Aksal ile aynı okulda sınıf öğretmeni Furkan Coşkun, 22 Ağustos 2019 Perşembe günü Denizli’de yapılan görkemli nişan töreni ile evliliğe ilk adımlarını attılar…

Genç öğretmenler Huriye Aksakal ve Furkan Coşkun’u kutluyorum… Kuracakları yuvanın çatısında sağlık, saygı ve sevginin olmasını arzularım…

HATİCE DENİZ VE İSMAİL KIYICI MUTLULUĞA “EVET” DEDİ

Pamukkale Üniversite Eğitim Fakültesi Çocuk Gelişi Bölümü mezunu Hatice Deniz Kızılhan ile Elektrik Elektronik Yüksek Mühendisi İsmail Kıyıcı, DEDA Düğün Salonu’nda 18 Ağustos 2019 Pazar günü muhteşem bir düğünle dünya evine girdi.

Kızılhan ve Kıyıcı Ailelerinin mutlu gününe Merkezefendi Kaymakamı Dr. Adem Uslu, PTT Denizli Başmüdürü Serdal Bursalı, Kızılhan ve Kıyıcı Ailelerinin yakınları, dostları ve akrabaları katıldı. Genç çiftler Hatice Deniz Kızılhan ve İsmail Kıyıcı nikah işleminden sonra açtıkları Türk Bayrağı büyük bir alkış aldı. Hatice Deniz ve İsmail Kıyıcı’ya sağlıkla bir yastıkta kocamalarını dilerim.

AYŞEGÜL VE ERAY MUTLULUĞA YELKEN AÇTILAR

Kapatılan SSK Hastanesi ve Servergazi Hastanesi’nde yıllardır Başhekim sekreterliği görevinde bulunan Zeynep Kasap’ın kızı Veteriner Hekim Ayşegül Yavuz ile Bilgisayar Mühendisi ve Yazılımcı Eray Aşçıoğlu DEDA Düğün Salonu’nda 23 Ağustos 2019 Cumartesi günü Denizlili sağlıkçıların katıldığı rüya gibi bir düğünle dünya evine girdiler.

Ayşegül ve Eray çifti mutluluklarına tanıklık eden konuklarıyla oyunlara eşlik etti. Ayşegül ve Eray Aşçıoğlu balayına yavru vatan Kıbrıs’a gidecekler. Ayşegül ve Eray’a sağlıkla bir ömür boyu, bir yastıkta kocamalarını dilerim…

ATİLLA ABİ DOĞRU TEŞHİSİ KOYMUŞ…

Çağımızda cep telefonları ile saatlerce konuşmak çok moda… Eskiden sayfalar dolusu mektuplar yazılırdı… Şimdi mektubun yerini telefonla konuşmak aldı. Avukat Atilla Sezener abimiz, sosyal medyada “Tedavisiz tek hastalık” başlıklı bir yazı yazdı… Doğru bir tespitte bulunduğu için paylaşıyorum.

“TEDAVİSİZ TEK HASTALIK

Çamlık’tan cep telefonu ile konuşan bir kız, minibüse bindi. Sürücüye para öderken konuşmaya devam ediyordu. Dört kilometre sonra ben Çaybaşı’nda indim. Kız konuşmasını kesmemişti. Bunların ülkemizde milyonları geçtiğine eminim. Apaçık fikrimi söylüyorum: ‘OKUMAYAN VE YAZAMAYAN KİMSE KONUŞUR’ Konuşmak ise suya yazı yazmak demektir. Bu ülkede cep telefonu sayısı, ülke nüfusunun iki mislini aşmışsa ortada ciddi birkaç tıbbi sorun var demektir. İşin uzmanı doktor ve psikolog arkadaşlara saygımdan bu hastalığın adını yazmıyorum. Bu çenesi düşük kesimin ortak bir özelliği daha vardır. Bunlar önce fikirlere saldırırlar, sonra da şahıslara. Anlamadıkları, bilmedikleri tek konu yoktur. Bunları susturmaya da kimsenin gücü yetmez. Çok konuşmayı yenemeyen genç kız nişanlısına:

-Evlendiğimizde senin dertlerini paylaşacağım.
-Benim derdim yok ki.
-Ama daha henüz evlenmedik.”

Doğru teşhise, fazla söz söylenmez…

“PAMUKKALE VE LAODİKYA’NIN GELİRİ DENİZLİ’DE KALMALIDIR” ÇAĞRIMIZIN 1628’İNCİ GÜNÜDÜR…

Pamukkale ve Laodikya Antik Kenti’nin gelirleri, Denizli’ye kalmıyor... Hierapolis, (Kutsal Şehir) binlerce yıldır, insanlara şifa dağıtıyor… Pamukkale ve Laodikya son yıllarda, Denizlililerin ilgi odağında değil… Artık, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın uygulamalarıyla Denizlililerin “Laodikya ve Pamukkale Sevgi Ateşi” söndü… Geçmişte, Denizlililer gelen konuklarını Pamukkale ve Loadikya’da ağırlar ve fotoğraf çektirerek anılarını ölümsüzleştirirdi… Şimdiler de ise; böyle anılar ölümsüzleşmiyor… “Pamukkale ve Laodikya’nın Geliri Denizli’de Kalmalıdır” çağrımıza Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, yanıt verene kadar devam edeceğiz…

Pazartesi’nin Sözü:

“Bağımsızlık, uğruna ölmesini bilen toplumların hakkıdır.”

Mustafa Kemal ATATÜRK

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ferit
Ferit - 12 ay Önce

Mekanları cennet olsun.