2020’de 800 bin dekar tarım arazisi sulandı

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Kaya Yıldız, “2020 yılı sulama sezonunda Denizli ve ilçelerimizde toplam 800 bin dekar tarım arazisi sulanmıştır” dedi.

2020’de 800 bin dekar tarım arazisi sulandı

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü; yaptığı yatırımlarla modern sulama sistemlerini yaygınlaştırmaya, tarımda su tasarrufu sağlamaya, çiftçilerimizin kazançlarını doğrudan ve dolaylı yollarla artırmaya ve ülke tarımına katkı sunmaya devam ediyor. Türkiye’de suyun dörtte üçü sulamada kullanıldığını belirten DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyduklarını ifade etti. Denizli’de 23 Nisan 2020’de başlayan sulama sezonun 15 Eylül 2020’de tamamlandığını belirten Genel Müdür Yıldız, “2020 yılı sulama sezonunda Denizli ilimiz ve ilçelerimizde toplam 800 bin dekar tarım arazisi sulanmıştır. Denizli il ve ilçelerimizde 2020 yılında toplam 800 bin dekar arazide yapılan sulu tarım ile birlikte 2020 yılı birim fiyatları ile ülkemiz ekonomisine 1 milyar 320 milyon 900 Bin TL katkı sağlandı” dedi.

“Çiftçimizin üretim konforunu yükseltiyoruz”

Tarımın ülkeler için stratejik öneme sahip olduğunu ifade eden Yıldız, içinden geçilen salgın sürecinde bunun çok daha net görüldüğünü söyledi. Yıldız; “İnşa ettiğimiz baraj ve göletler, sulama kanalları ile iletim hatları sayesinde suyu toprakla buluşturuyoruz. Yaptığımız toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri ile tarım arazilerini büyütüyoruz. Çiftçimizin gelirini, üretim konforunu yükseltiyoruz. Böylece kırsal alanlardan göçün belli ölçüde önüne geçtiğimiz gibi gıda arz güvenliğinin de teminatı oluyoruz” diye konuştu.

Yapılan sulama yatırımlarına ülke çiftçilerinden çok olumlu geri dönüşler aldıklarını ifade eden Genel Müdür Kaya Yıldız, “Denizli ilimizde 2020 yılı sulama sezonunda problem yaşamadık. Yaptığımız yatırımlarla bunu sürekli hale getirmek ve modern sulama sistemlerini yaygınlaştırmak için çalışıyoruz. Hem suyumuza hem toprağımıza sahip çıkmaya devam ediyoruz. Çiftçilerimiz de üretmeye devam etsinler. Hep birlikte ülke tarımını daha yukarılara taşıyacağız.” diyerek sözlerini tamamladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER