ÇOCUK GELİNLER…


Dünyada her 2 saniyede bir kız çocuğu zorla evlendiriliyor. Dünyada 700 milyonu aşkın çocuk gelin var. Türkiye'de de kanayan bir yara olan çocuk gelinlerin nüfusa oranının yaklaşık yüzde 15 olduğu tahmin ediliyor. Bu konuda Türkiye, Avrupa’da birinci sırada yer alıyor. Yani utandıran bir birinciliğe sahip...

Ankara'da, ailesi tarafından zorla evlendirilmek istenen 14 yaşındaki bir kız çocuğu "düğününü" ihbar etti. Çocuk, töreninin yapıldığı salona düzenlenen polisoperasyonuyla kurtarıldı. Altındağ ilçesinde ikamet eden 14 yaşındaki Y.Ç, dün 155 polis imdat hattını arayarak ailesi tarafından zorla evlendirildiğini ve düğün töreni yapılacağı ihbarında bulundu.

İhbarın ardından harekete geçen Ankara Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü ve Altındağ İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, düğünün yapıldığı Karapürçek Mahallesi'ndeki salona operasyon düzenledi.

Küçük kızı zorla evlendirmek istedikleri iddia edilen anne ve babası ile evlenmek isteyen şahıs T.Ç. (23) gözaltına alındı.

Ne yazık ki yaşanan olaylardan, yapılan uyarılardan ders almıyoruz. Bizim okuyacak olani geleceğimiz olan çocuklar zorla evlendiriliyor… Bırakın çocukları huzurla, mutlulukla, çocukluklarını yaşasınlar. Bırakın onları elleri kalem tutsun, gülücükleri tüm kötülükleri karartsın. Evlilik bir evcilik oyunu değil ki. Erken yaşta zorla evlendirilen çocuk gelinler daha sonra şiddete maruz kalıyor, işkence çekiyor… Hatta kimi zaman babasından daha büyük insanlarla zorla evlendiriliyor… Lütfen ellerinizi çekin geleceğimizin üzerinden…

YORUM EKLE