ÇOCUK İLE İLGİLİ BİLGİ EDİNİRKEN

Eğer çocukla çalışıyorsanız ve işinizi önemsiyorsanız çok iyi bir gözlemci olmak zorundasınız. Çocukların sözlerinden çok beden duruşuna, bakışına ve neyi anlatmak istediğine odaklanmak çocuktan gelen sözlü mesajlardan daha çok veri taşır.

İçinde bulunduğumuz teknoloji dönemi de bize çocuklarla ilgili bir çok bilgiye kolay erişim imkanı sağlıyor. Fakat burada önemli bir noktaya dikkat çekmek istiyorum. İnternetten ulaştığımız her bilgiyi aynen hayatımıza katmaya çalışmak...

Bilginin doğru ya da yanlışlığını bile sorgulamadan ''neden ve ne için'' bilmeden bilgiyi öğreniyoruz ve öyle olması gerekiyormuş diyerek kendimize uygun olmayan bir dizi davranış değişikliğine giriyoruz.

Örnek vermek gerekirse; '' çocuğunuzun zeki olmasını istiyorsanız ... yapın'', ''hayır öyle yapmayın! Öyle yapmak çocuğunuzu afallatır!'' gibi gibi... Bu tarz bilgilerin kaynaklarına ulaşmaya çalıştığınızda koca bir hiçle karşılaşma olasılığınız çok yüksek. Üstelik bir de yeni moda olan bu tarz bilgilerin arasına ''araştırma sonuçları öyle gösteriyor ki'' gibi ifadeler konarak bilginin sağlam olduğu mesajı bizlere verilmeye çalışılıyor. AMAN DİKKAT!

''Peki biz ne yapalım? Hem davranışlarımızı değiştirmemiz isteniyor hem de doğru da olmayabilir deniyor'' diye düşünmeniz çok normal.

Çocukta ruhsal ve davranışsal açıdan bir anormallik gözlemliyorsanız öncelikle kendinize şu soruları sormakla başlayabilirsiniz:

Son zamanlarda yaşanan bir değişiklik oldu mu?

Olduysa bu değişiklik çocuğum için ne anlama geliyor olabilir?

Bu değişiklik çocuğumun hayatını ne kadar etkiledi?

Değişiklik olmadığına karar verdiyseniz;

Çocuğum hangi gelişim döneminde?

Çocuğumun ruhsal ve davranışsal değişikliği gelişim döneminin getirdiği bir durum mu?

Bu sorular durum hakkında sizlere sadece farkındalık kazandırmak amaçlıdır. Yani davranışa değil davranışın altında yatan sebepleri bulmanızda size yardım eder. Yine de tek başına bir çözüm getiremez.

Çözüm için doğru kaynak güvendiğiniz bir uzmandır. Nasıl ki çocuk, fiziken hastalandığında doktoruna göstermeden ilaç kullanımına başlayamıyorsak; ruhen sağlıklı olmadığını düşündüğümüzde de uzmanına danışmadan internet üzerinden edindiğimiz kısa içerikli herhangi bir dayanağı olmayan bilgi sandığınız metne güvenerek de çocuğa müdahalede bulunmayın.

Çocuğun fiziksel sağlığının yanında ruh sağlığını da aynı derecede önemsersek gelişimini tam anlamıyla desteklemiş oluruz.

Sevgiyle...

YORUM EKLE