ÇOCUKLARDA EL TERCİHİ

Çocuklarda el tercihi genellikle 2-4 yaş arasında açığa çıkar. Çocuk herhangi bir aktiviteyi yaparken örneğin top yakalarken ya da topa vurarken sağ/sol elini ya da ayağını kullanmayı tercih ederek baskın(dominant) tarafını seçer. Buna lateralizasyon diyoruz.

Lateralizasyonun sağlanması yani baskın tarafın seçilmesi demek; ilgili aktivite yapılırken sadece baskın taraf görev yapar demek değildir;  baskın olmayan taraf da aktiviteyi destekler ve bütünleştirir. Böylelikle beynimizde bütünsel bir algı oluşur.

Koordinasyon da beynimizin farklı bölgelerinin aynı anda uyumlu bir şekilde çalışmasıdır. Koordinasyonumuz ne kadar iyi olursa beynimizin sağ ve sol yarım küreleri arasındaki bağlantı o kadar artar ve beynimizin üst merkezleri gelişir. Peki bu ne anlama geliyor? Koordinasyon becerileri bizim hayatımızı nasıl etkiler?

Okuma-yazma, 3 boyutlu düşünme, okuduğunu anlama ve yorumlama becerileri, problem çözme yeteneği gibi akademik becerilerin gelişimi , ritm, resim, müzik yetenekleri, dikkat, odaklanma ve iletişim becerileri, alan farkındalığı, zaman farkındalığı, yeni fikirler üretebilme, esneklik, dayanıklılık becerilerinin gelişimi gibi günlük yaşam becerileri ve yaşam kalitesinin geliştirilmesini etkiler.

Baskın el/ayak tercihi (lateralizasyon)ve çift taraflı integrasyon (vücudun her 2 tarafını aynı anda kullandığımız beceriler)  yukarda saymış olduğumuz tüm bu koordinasyon becerilerinin gelişimi için temel oluşturur yani şarttır.

Peki çocuğumuz  4 yaş olmasına rağmen baskın el tercihi yoksa ya da 2 elini birden kullanması gereken aktivitelerde bile tek elini kullanıyorsa çocuğumuzla nasıl oyunlar oynayabiliriz?

Oklava yuvarlamak, kavanoz kapağı açmak, legoları takıp çıkararak bloklar inşa etmek, süpürgeyle yerleri süpürmek, yerde komando sürünüşleri yaptırmak, herhangi büyük ve hafif bir nesneyi (pilates topu gibi) 2 eliyle taşıtmak, zıplama, ya da çocuğun gelişim düzeyine uygun çocuğunuz dans ederken sağ elini sol ayağına sol elini sağ ayağına vurması gibi aktiviteler yaptırabilirsiniz.

Ve her şeyden önemlisi duyu bütünleme terapisi eğitimi almış bir fizyoterapist, ergoterapist ya da dil konuşma terapistinden değerlendirme ve görüş isteyebilirsiniz.

Sağlıklı günler dilerim…

YORUM EKLE
YORUMLAR
Adem yayla
Adem yayla - 1 hafta Önce

Tebrik ederim hayırlı olsun

Orhan şapma
Orhan şapma - 6 gün Önce

Size çok teşekkür ediyorum.çocuk gelişiminde son derece etkileyici bi okadarda yol gösterici bilgiler sunmuşsunuz.başarınizin devaminını diliyorum.selamlr.

Metin zengin
Metin zengin - 5 gün Önce

Doğru ve güzel bir açıklama tebrikler