ÇOK SESLİ MÜZİĞİN YORUMU; HASAN HÜSEYİN YILMAZ

Hasan Hüseyin Yılmaz, Burdur- Ağlasun doğumlu, değerli bir müzik öğretmenidir. Gazi Eğitim Enstitüsü müzik bölümünü bitirdikten sonra yurdun çeşitli yerlerinde öğretmenlik yaptı. En son Denizli Güzel Sanatlar Lisesi Müdürlüğü’nden emekli oldu. Kendi alanında değerli çalışmalar yaptı. Özellikle keman alanında çok değerli çalışmaları oldu.

Hasan Hüseyin Yılmaz’ın birçok müzik eserinin altında imzası vardır. Besteleri uluslararası müzik sanatçıları tarafından çalınmakta ve seslendirilmektedir. Onların bu çalışmaları, bir Türk müzik sanatçısının eserlerinin değerini ortaya koymaktadır. Kanada’dan bütün Latin Amerika ülkelerine kadar bestelerinden yararlanılmaktadır. Türkiyeli bir sanatçının bu düzeyde tanınması bizi sevindirmektedir.

Hasan Hüseyin Yılmaz iyi bir müzik öğretmeni olduğu kadar, zengin bir müzik kültürüne de sahiptir. Bu eserinin 30-40 yıllık bir çalışmanın sonucu olduğunu söylemektedir. Gerçekten klasik müzik sanatçılarını anlatırken kültürel birikimin zenginliğini görüyoruz.

Böyle bir eser, kolay ortaya çıkabilecek, sıradan bir çalışmanın ürünü değildir. Ülkemizin ve dünyanın kalburüstü müzik insanlarını bilip tanımadan kolay yazılamaz. Klasik müzik sanatçılarının çalışmalarını, eserlerini yaratırkenki durumlarını, hayal dünyalarının zenginliklerini bu kitaptan öğreniyoruz.

Mozart, Beethoven, Bach, Chopin, Haydn... gibi sanatçıları ve yaratma süreçlerini öğreniyoruz. Aynı zamanda hangi şartlarda eserlerini yarattıklarını da öğreniyoruz. Bu evrensel müzik sanatçılarını bilmek, tanımak, eserlerinden haz almak bu tarihsel süreci bilmeden kolay değil.

Bizde müzik dünyası ile ilgili bilgi veren sanatçılar pek fazla değil. Benim bildiğim müzik tarihi ile ilgili yazı yazan bir Ahmet Say var. Örneğin kendi anılarını, başından geçenleri yazan çok; Fazıl Say... gibi.

Müziği, müzik tarihini, müzik sanatçılarını ve onların yaratma süreçlerini anlatmak herkesin harcı değil; bunu ancak müziği kendi içinde yaşatanlar başarabilir. Hasan Hüseyin Yılmaz, bu zor işe soyunmuş ve başarıyla üstesinden gelmiş. Ilk defa yabancısı olduğum bir konuda bir kitap okudum ve okuduğumdan keyif aldım.

Bu kitapta Ege yöresi, Doğu Anadolu yöresi, Karadeniz yöresi müzikleriyle ilgili de değerli bilgiler verilmekte. Okurken yöresel müziklerin kaynakları ile ilgili bizim aklımıza gelmeyen bilgiler de öğrenmekteyiz.

İnsan hangi müzik olursa olsun mutlaka dinlerken haz almaya çalışır. Dinlediğiniz müzikten haz almanız, biraz da sizin müzikle olan ilginize bağlı bir şey. Bu alanda bilginiz, kültürünüz ne kadar fazla ise aldığınız haz o kadar fazla oluyor.

Ben bilimsel yazılmış bu eseri hiç sıkılmadan, bir roman akıcılığında okudum. Yazarın bu makaleler toplamının ,iyi bir hazırlığın ürünü olduğu belli. Hasan Hüseyin Yılmaz’ın bu eserini okuduğunuzda,müziği ve müzik kültürünü çok seveceksiniz.

YORUM EKLE