CORONA (KORONA) VİRÜS

Atalarımızın bundan 2,5 milyon yıl önce Doğu Afrika’dan başlayan Kuzey Afrika, Avrupa ve Asya’nın içlerine doğru uzanan yolculukları tarih içerisinde değişik adlar alarak devam etti. Sonunda insanoğlu kendisine en yakışan ismi buldu. Homo (İnsan) Sapiens (Zeki). Şu an da bu yazıyı okuyan herkes evrim teorisinin ulaştığı son nokta olarak birer Homo Sapiens (Zeki İnsan) dir. Bizler kendimizi yeryüzünde yaşayan diğer bütün canlılardan çok daha üstün gören bir canlı türüyüz. Sahip olduğumuz  fiziki özellikleri kabul etmeyerek; uçamazken uçmak, okyanusları aşmak, sesimizi binlerce kilometre uzağa taşımak, yeryüzünün en hızlı koşan canlılarını geride bırakacak güce ve hıza sahip  olmak ve hatta ışık hızına  ulaşmak gibi pek çok isteğimiz var. Bizleri diğer canlı türlerinden ayıran en önemli özelliğimiz işte; tam da bu noktada ortaya çıkıyor. Bizler kendi fiziki özelliklerimizi geliştirmeye çalışmak yerine  yaşadığımız çevreyi kendi isteklerimize  uygun hale getirmeye çalışıyoruz.

Yeryüzünün ve evrenin sınırlarına baş kaldıran bir canlı türüyüz biz. Bu açgözlülüğümüzü gizleyecek mükemmel birde bahane bulduk kendimize. Bunun adına ‘Teknoloji’ diyoruz. Bizler ne yapıyorsak hep Teknolojiyi geliştirmek adına yapmıyor muyuz?

Ormanları yok edip havayı kirlettik, Denizleri, çöp evler gibi atıklarla doldurup iklim değişikliklerine sebep olduk. Hayvanlara eziyet ettik.

Bunları yaparken insanlığımızdan da uzaklaştık.

O  çok sevdiğimiz parlak ekranların karşısına oturup çekirdek çitleyerek savaşları naklen yayınlardan  seyrederken buna seyirci kalmaktan utanmadık çünkü sadece açgözlü değil aynı zamanda bencildik.

Son yıllarda  küstahlığımız iyice arttı. Bu artık bir başkaldırı da değildi, istilaydı. Sınır tanımaz isteklerimiz, yeryüzünü işgal edip canlı cansız her şeye el koymak için başlattığımız bir saldırı halini aldı. Corona virüs belki de doğanın bize yolladığı bir mesajdır;

“Homo Sapiens, beni yok etmeye çalışıyorsun ama bu iş o kadar kolay değil. Sen bir haddini bileceksin, efendi olacaksın.” şeklin de mi okumamız gerekiyor, Corona virüsünün mesajını?

Kendini korumanın yolunun önce başkasının can güvenliğini düşünmekten geçtiğini, hayvanlara zulüm yapmanın bir bedelinin olduğunu, iç içe kitlesel hayatın yıkıcı etkilerini görmemiz gerektiğini ve sadece sevimli görünenleri değil aynı zamanda yarasalar, yılanlar gibi bütün hayvanların haklarını da gözetmemiz gerektiğini iç sesimiz artık kulağımıza fısıldamalıdır. Bu felaketin içinden almamız gereken bir ders var bence. Corona virüs; temiz havaya olan ihtiyacımızı hatırlatıyor bizlere ve diyor ki  “sadece canlıyı değil aynı zamanda cansız olan her şeyi de sevip koruyacaksın ve tüm bunları yine kendini korumak ve var etmek için yapacaksın.”

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sabahat Bayrak Kök
Sabahat Bayrak Kök - 3 ay Önce

Didem Hanım çok güzel bir mesaj vermiş yazısında. Gerçekten insan eksikliğini görüp onu geliştirerek kendini mükemmelleştirecek bir var oluş içerisinde yaratılmış. Bunu yaparken aklını ve vicdanını başkalarını iyileştirip, geliştirmek üzere kullanacak ve bu yolda ilerlerken, kendi özünü de yaratıldığı o eşsiz birlik ve bütünlük dairesine bağlayacaktır. Böylece insan gerçek rolünü oynarken kazandığı üstün ruh ve yüce gönülle Tanrı ve diğer canlılar arasında en güzel köprü olacaktır. Bu çerçevede kendini bul ve özüne dön insanoğlu, demek gerek. Yazarın da belirttiği gibi çevreyi ve doğayı kendine uydurarak değil, onun kendi kozmolojik dengesine uyumla varlığını sürdürebilir ve görkemli varoluşunu koruyabilirsin. Bunu koronavirüs bize öğretecek sanılır. Şu tecrit daha fazla düşünmek için bir fırsat olabilir.

NİLÜFER BEKCİ
NİLÜFER BEKCİ - 3 ay Önce

Harika bir yazı harika tespitler

Sevil cüneli
Sevil cüneli - 3 ay Önce

Muhteşem anlatmışsınız elinize sağlık

Üveyde Canısağ
Üveyde Canısağ - 3 ay Önce

Kalemine sağlık arkadaşım.Dünyanın yaşanır bir yer olarak kalabilmesi için insanlığımıza geri dönmemiz gerektiğini ne güzelde en temelden anlatmışsın.Yaşadıklarımız , insanca yaşayacağımız bir dünya için paylaşmayı , digerlerini düşünmeyi, sevmeyi hatırlamamıza sebep olur inşAllah.

Canan özünlü
Canan özünlü - 3 ay Önce

Didemciğim ne güzel ifade etmişsin canım kalemine sağlık.