CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN SAİT ATICI’YA GEÇMİŞ OLSUN TELEFONU

Altınbaşak Tekstil’in kurucusu ve Denizli Tekstili’nin duayen isimlerinden Sait Atıcı evinde 10 gün önce ters bir harekette bulununca düştü ve kalça kemiğini kırdı. Sait Atıcı hemen Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne götürüldü. Burada tedaviye alındı. Zorlu ancak başarılı bir ameliyat geçirdi ve şu sıralar oldukça iyi durumda. Sait Atıcı bir süre daha hastanede. Öte yandan bir hafta içinde taburcu edilebileceğini öğrendik.

İşte; Denizli’nin ve tekstil dünyasının tanınmış işadamı Sait Atıcı’ya geçtiğimiz gün tedavisinin sürdüğü hastane odasında önemli bir telefon geldi. Telefonun bir ucunda Denizli’nin akil isimlerini yakından takip etmesi ile bilinen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan vardı. Kısacası; Sait Atıcı’nın hastane odasında kendisine ait cep telefonu çaldı. Telefonu Sait Amca’nın Asistanı Ömer açtı. Ardından Sait Atıcı’ya verdi. Karşılarındaki ses doğrudan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sesiydi.

-Cumhurbaşkanı Erdoğan; “Sait abi, hastalanmışsın geçmiş olsun ya..” Sait Atıcı; -“Allah razı olsun Cumhurbaşkanım, teşekkür ederim..” Cumhurbaşkanı Erdoğan; -“Allah şifalar versin. Allah yar ve yardımcımız olsun, inşallah. Nasıl durum?” Sait Atıcı; -“İyidir Elhamdülillah, yoğun bakımdayım. İstirahat ediyoruz..” Recep Tayyip Erdoğan; -“Aman yorma kendini, Rabbim şifalar versin. Geçmiş olsun tekrar.” Sait Atıcı; -“Amin, çok teşekkür ederim Cumhurbaşkanım..” Atıcı’nın hastalığını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a AK Parti Meclis Grup Başkan Vekili ve Denizli Milletvekili Cahit Özkan duyurmuş ve Erdoğan da hemen Sait Atıcı’yı aramıştı.

DENİZLİ BU İSİMLERİ UNUTMAMALI!

Evet, yukarıda söz ettiğimiz Sait Atıcı da, bu hafta sonu hiç beklemediğimiz bir anda kaybettiğimiz Hasan Tekin Ada da, bu kentin, Denizli tekstilinin duayen isimlerinden ikisidir. Bu isimler Denizli için çok önemlidir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dahi rahatsızlandığını duyar duymaz aradığı bu gibi isimler, bu kentin değerleri ve öyle kolay kolay unutulmayacak ikonlardır. İşte tam da bunun için Hasan Tekin Ada ve Sait Atıcı gibi (Ve hatta; Sait Küçüker, Esat Sivri, Cafer Sadık Abalıoğlu, Ahmet Nuri Erikoğlu) isimlere bu kentin her daim sahip çıkması ve hatırlaması önemli bir görevdir.

BİR YILDIZ DAHA KAYDI ARAMIZDAN..

Denizli tekstilinin duayen isimlerinden hayırsever işadamı ve Ada Tekstil’in Kurucusu Hasan Tekin Ada, yaşlılığa bağlı sebeplerle tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. 73 yaşında hayata gözlerini yuman Ada, ardında çok sevdiği “tekstil dünyasına” onca yenilik ve izler bırakarak bu dünyadan göçtü ve gitti. Denizli iş dünyasının duayen ismi, Denizli akillerinden Hasan Tekin Ada dün Müftü Ahmet Hulusi Efendi Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından Asri Mezarlık’ta toprağa verildi.

HASAN TEKİN ADA’YI UĞURLARKEN

Hasan Tekin Ada bir Babadağlı girişimci idi. 1 Aralık 1946 yılında Denizli'nin Babadağ ilçesi’nde dünyaya geldi. İlkokulu bitirir bitirmek iş hayatına atıldı. (Daha 12 yaşında idi) İş yaşanının çıkarlık dönemiydi bu yıllar. Ve bu süreçte; hem ticareti hem de muhasebeyi öğrendi. 1962 yılında Denizli'ye taşındı ve bir muhasebe bürosunda bir yıl daha tecrübelerini artırdı. Ardından (bir yıl sonra) 17 yaşında muhasebeci olarak bir şirkete girdi ve burada üç yıl çalıştı. 1966-1968 yıllarında askerlik görevini yaptı. 1968 yılında kendi adına muhasebe bürosu açtı. 1969 yılında muhasebe bürosunu kapatıp, mendil üretimi yapan bir şirkette satış elemanı olarak çalıştı. İşte ne olduysa o yıldan itibaren oldu. Tekstil dünyasına adım attı. Zaten dokumanın başkentlerinden biri olan Babadağ’dan ve tahta tezgahlar diyarından geliyordu. 1970 yılında kendi işyerini açtı ve mendil satıcılığı ile başladığı bu işte mendil üretimine geçti. Aynı yıl içerisinde Müfide Hanım ile evlendi. Bu evlilikten Mustafa, Sibel ve Çiğdem isimli çocukları oldu.

MENDİL SATICILIĞINDAN, ÇORAP KRALLIĞINA;

1990 yılında Anadolu'nun ve Denizli'nin ilk çorap fabrikasını kurdu. 1996 yılında iç giyim imalatına başladı. 1999 yılında Denizlispor'da görev aldı ve o sene Denizlispor, 1. Lige çıktı. 2000 yılında Babadağ Sanayici ve İş Adamları Derneği’nin (BASİAD) başkanı iken Denizli Platformu’nu kurdu ve bir yıl platformun sözcülüğünü yaptı. 2005 yılında Denizli'de ilk olarak jeotermal ile ısıtılan 50 bin metrekarelik bir sera kurdu ve domates üretimine başladı. 2011 yılında Denizli'de Ada markası ile kozmetik üretimine başladı. Ada Çorap ve iç çamaşırları ismi ile NATO’dan, Alman Ordusu’na ve dünyanın bir çok ülkesine tekstil ihracatı yapan Hasan Tekin Ada’nın ürünleri İngiltere’den, Kanada’ya ve Amerika’ya kadar bir çok ülkede alışveriş merkezi ve marketlerde karşınıza çıkabilir. Halen kurduğu firmalarının başarısı ile ülke ihracatına da katkı yapan Hasan Tekin Ada’nın işyerleri; birçok insana iş imkanı ve ekmek kapısı olmayı sürdürüyor.

DELİK ÇORAPLI DÜNYA BANKASI BAŞKANI WOLFOWİTZ’E 60 ÇİF ÇORAP GÖNDERDİ

Muhabirlik yaptığım dönemde Hasan Tekin Ada’nın kızlarından biri Tarih Öğretmeni eşim Serap Kaya’nın özel öğrencisi oldu. İşte, o dönemde tanıdım Hasan Abi’yi. Kenan Evren ile (dünya görüşüm itibariyle pek sevmediğim) özel bir dostlukları vardı. Kenan Evren, emekli Cumhurbaşkanı olarak yaşadığı Marmaris Armutalan’dan her Manisa yolculuğunun ya gidişinde, ya da dönüşünde mutlaka Hasan Tekin Ada’ya uğrardı. 2007 yılında bir Türkiye ziyareti sırasında delik çoraplarıyla Türkiye’nin ve dünyanın gündemine oturan Dünya Bankası eski Başkanı Paul Wolfowitz’e 60 çift Ada Çorap gönderince o da gündeme oturmuştu. Wolfowitz’de kendisine çorap yollayan Ada Çorap’ın sahibi Hasan Tekin Ada’ya bir teşekkür mektubu göndermişti. (Ben de Dünya Bankası Başkanı’nın ‘çoraplara teşekkür’ mektubunu ilk haber yapan gazeteci olmuştum. Hasan Tekin Ada’nın bu jestinden sonra hayatı boyunca yetecek kadar çorabı olduğunu belirten Wolfowitz, çorapların bir kısmını Washington civarındaki yoksullara bağışlamıştı..

YORUM EKLE