CUMHURİYET BAYRAMI İÇİN KUMAVŞARI'NDAYDIK.

Acıpayam Dernekler birliği olarak tarihe dokunmaya devam ediyoruz. 29 Ekim Cumhuriyet bayramımızı bugün Acıpayam Kumavşarı Yadeller ortaokulunda kutladık. Cumhuriyet Bayramımızı  Kumavşarı mahallemizde kutlamak için üç nedenimiz var.  

Bunlardan birincisi Kumavşar Yardımlaşma Derneğinin düzenlediği Fotoğraf yarışması ödül törenine katılmak ve yarışmaya katılan fotoğraflar ile oluşturulan sergiyi yerinde görmek. Dernek Başkanı Ramazan Afşar fotoğraf yarışması ile çok güzel bir işe imza attı. Kumavşar’ının güzelliklerini fotoğraflar ile belleklere yerleşmesini sağladı.    

İkinci nedenimize gelince Ekim ayında Kazıkbeli savaşı anma etkinliklerinin devamı niteliğinde o gün savaşta yer alan,haçlıları durduran boyların başında gelen Afşar boyunun torunlarını kendi köylerinde ziyaret etmek.  

Üçüncü nedene gelince Kumavşarı’nı  çok önemli bir değeri var. Bilirsiniz Acıpayam Karaağaç adıyla anılır. Karaağaç adı nereden gelir hiç düşündünüz mü? Garbikaraağac sonrasında Asi Karaağac adı.Bu bölgeyi yurt tutan Alperenlerden Karaağaç babadan gelir. Onun boyu Avşar beylerinin Acıpayam'da kurduğu iki köy var. Karahöyük Afşarı ve Kumavşarı.Karaağac babanın torunlarının köyü Kumavsarı’nda olmamızın  nedeni Karaağaç babanın türbesini ziyaret ve Acıpayam yöneticilerine türbenin bugün ki halini gösterebilmek. Acıpayam Kaymakamımız, Belediye Başkanımız, daire müdürleri ve Acıpayam Dernekler Birliği yöneticileri hep birlikte  Karaağaç babanın türbesini ziyaret ederek hem dua ettik hem de sorunları yerinde görme şansı yakaladık.  

Acıpayam Dernekler Birliği Yadeller İlkokulu’nda çocuklarla birlikte Cumhuriyet Bayramını kutlayarak minik  yüreklere dokundu. Fotoğrafın, sanatın güzelliğini anlatmaya çalıştı. Onlara minikte olsa armağanlar götürerek çocukların güzel bir bayram geçirmesini sağlamaya çalıştı. 

Birliğin adeta sembolü haline dönüşen Acıpayam’ın meşhur tarhana çorbasını da kazan da kaynattık. Tüm öğrenciler, konuklar, Acıpayam protokolüne Acıpayam’ın meşhur tarhana çorbası ikram edildi. Yine Acıpayam’ı en önemli ürünlerinden meşhur Karahöyük ekmeği ile içilen tarhana çorbası ile oluşan görüntüler hepimizin içini ısıttı. 

Acıpayam Dernekler Birliği Baskanı Prof.Dr. Turgut Tok, Kumavsarı Derneği Başkanı Ramazan Afşar ve ADB Koordinatörü Sabit Kızılhan'ın emekleri olmasa böyle bir günü yaşayamazdık. ADB'nin tüm yöneticilerine ve okulumuz öğrencilerine kitaplarını hediye eden Dr Özcan Özçelik başta olmak üzere tüm yazarlara teşekkür ediyorum.

Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun.

YORUM EKLE