CUMHURİYETSİZ DEMOKRASİ MASALI - 3 (DÜŞÜNÜRSEK, TÜRKİYE CUMHURİYETİ İLELEBET PAYİDAR KALIR, DÜŞÜNMEZSEK YOK OLUR)

CUMHUR'a HALK diyen Cumhuriyet Halk Partisi mensupları art niyetli olamayacağına göre, geriye tek ihtimal kalıyor düşünmüyorlar, düşünemiyorlar.

Oysa kendine kendilerine çok basit sorular sorup, azıcık düşünseler, 'CUMHUR'a HALK demenin saçma olduğunun farkına varacaklar.

Öyleyse, gelin onların yerine biz sorup, sorgulayalım, yine biz düşünüp cevap verelim.

CUMHUR HALK ise, CUMHURİYET HALKÇI, CUMHURİYETÇİLİK de, HALKÇILIK demek olmaz mı? Olur. O zaman Atatürk ilkelerini sembolize eden C.H.P.'nin 6 okundan biri fazla demek değil midir? Evet. Böyle düşünürsek C.H.P.'nin sembolünün 6 ok değil de, 5 ok olması gerekmez mi? Evet. Ya da şöyle soralım: CUMHUR HALK ise, CUMHURİYETÇİLİK de, HALKÇILIK olacağına göre Atatürk ilkelerini sembolize etmeye 5 ok yeterli olur mu? Olur. Bu akıl yürütmenin varacağı yer belli...

Konu daha iyi anlaşılsın diye tekrarlayalım:

"CUMHUR", “HALK” ise, "CUMHURİYETÇİLİK" "HALKÇILIK" anlamına geleceği için, Cumhuriyet Halk Partisi'nin ilkeleri arasında “CUMHURİYETÇİLİK" ilkesine gerek yok demektir.

“Cumhur”a, “Halk” demek, Cumhuriyet Halk Partisi'nin ana vasıflarını, yani ilkelerini sembolize eden Altıok'dan ya "Cumhuriyetçilik" ilkesine, ya da "Halkçılık" ilkesine gerek yok demektir.

“Cumhur”a, “Halk” demek, Cumhuriyet Halk Partisi'nin sembolize etmeye BEŞOK yeter demektir.

“Cumhur”a, “Halk” demek, farkında olmadan Atatürk'e ve onun kurduğu Cumhuriyet Halk Partisi'ne faşist demenin zeminini oluşturmaya çalışanlara destek olmak demektir(4).

Çünkü İspanyol Falanjist Partisinin (FALANGE ESPONOLA DE LAS JONS) sembolü beşok'tur. İspanyol Falanjist Partisi faşist bir partidir.

* CUMHUR'A HALK DEMEK, ATATÜRK'E VE CUMHURİYET

DÜŞMANLARINA FIRSAT VERMEKTİR.

Abdurrahman Dilipak, 'HALK'ın toplumun çoğunluk(ekseriyet) ve azınlığının (ekaliyetin) toplamından(cemi'nden) oluştuğunu bilmez mi? Bilir elbette.

Ama işine gelmez.

CUMHUR'a 'EKSERİYET' diyen Abdurrahman Dilipak bunları çok iyi biliyor.

2002 Kasım'ından beri pervasızca inşaa edilen "CUMHURİYETSİZ DEMOKRASİ" sayesinde boş kaleye gol atmanın keyfini yaşıyor Sayın Dilipak.

Ne yazık ki; Cumhuriyet Halk Partisi mensuplarının tamamına yakınının CUMHUR'a, HALK demesini fırsat bilen Abdurrahman Dilipak, dipnotlardaki linkten tamamına ulaşabileceğiniz yazısında(5);

"(...)o zaman 6 Ok’un birinden kurtulduk demektir... 6 Ok’da hem cumhuriyetçilik, hem de halkçılık ayrı ayrı yazılmış da(...)"

diyerek Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun kurduğu Cumhuriyet Halk Partisi'yle inceden dalga geçmeye, onları küçük düşürmeye çalışıyor.

Lakin, 25/7/1951 tarih ve 5186 no.lu Atatürk aleyhine işlenen suçlar hakkında Kanun'a göre Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e hakaret suç sayıldığı için, olsa gerek, az da olsa çekiniyor, daha fazla ileri gidemiyor.

* 'CUMHUR İTTİFAKI' 'CUMHURİYETSİZ DEMOKRASİ' İÇİN, KURULDU.

Bugün, Türkiye Büyük Millet Meclisini ve onu oluşturan Milletvekiliğini tamamen işlevsizleştirerek Cumhuriyet Rejmini yok edenlerin, kurdukları ittifakın adına CUMHUR İTTİFAKI demeleri trajikomik bir vakıadır.

CUMHUR İTTİFAKI, "Cumhuriyetsiz Demokrasi" inşaasını tamamlamak üzere oluşturulan bir birliktelik.

CUMHUR İTTİFAKI mensuplarına CUMHUR nedir diye sorsanız alacağınız cevap, ya HALK ya da EKSERİYET olacaktır.

Oysa, CUMHUR'A HALK DEMEK DE, EKSERİYET DEMEK DE, en hafif tabirle DÜŞÜNCESİZLİKTİR, CEHÂLETTİR.

Çünkü 9 Eylül 1923 tarihinde kendisinin kurduğu HALK FIRKASI'nın adına 10 Kasım 1924 tarihinde, şeriat cumhuriyet ile çelişmez diyerek CUMHURİYET'in için boşaltmaya çalışan İttihadçılara meydan vermemek için, "CÜMHURİYET" kelimesini ekleten de, CÜMHURİYET HALK FIRKASI'NIN altıok ile sembolize edilen ilkeleri arasında, hem CUMHURİYETÇİLİK, hem HALKÇILIK ilkesini koyduran da Gazi Mustafa Kemal Atatürk'tür.

YARIN; CUMHURİYET ORTAK PAYDAMIZ

YORUM EKLE