DENİZLİ BİR MİLYON FİDAN DİKMELİYDİ

11 Kasım 2019 Pazartesi günü Denizli’de 200 bin fidan toprak buluştu… Denizli için bu sayı yeterli midir? Değil… Denizli’de kişi başına fidan dikmiş olsaydık bir milyon fidan dikimi gerçekleşirdi… Denizli’de bunun için alan vardır… Bürokratlar harita üzerinde “yok” diye bilir… Aslında fidan dikimi seferberliği bir günle sınırlı kalmamalıdır… Fidan dikimi Kale Mahallesi’nde yapıldı.

Fidan dikimine Denizli Valisi Hasan Karahan, AK Parti Denizli Milletvekili Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, PAÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, AK Parti İl Başkanı Necip Filiz, MHP İl Başkanı Cafer Birtürk, Orman Bölge Müdürü Erhan Çetinkaya ve vatandaşlar katıldı. Denizli Orman Bölge Müdürü Erhan Çetinkaya, fidan dikimi töreninde konuştu. Çetinkaya, “Ülkemizde orman ve ağaç sevgisini geliştirmek, toplumun bütün kesimlerinin çevreye olan duyarlılıklarını artırmak, toplumda çevre konusunda farkındalığı yüceltmek amacı ile öğrencilerden, askeri birliklere, sivil toplum örgütlerinden, kamu kurum ve kuruluşlarına, esnafından işçisine kısacası 7’den 77’ye kadar herkes ‘geleceğe nefes ol’ parolasıyla Denizli’de 50 noktada 200 bin fidan dikme işlemi gerçekleştirdik” diye konuştu.

“DENİZLİ’DE KİŞİ BAŞI 15 METREKARE YEŞİL ALAN DÜŞÜYOR”

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan; “11 milyon fidan bugün ülkemizde toprakla buluşuyor. Bunun 200 bini Denizli’de dikilecek. Denizlimiz daha yeşil olacak. Yüzde 48’i orman olan kişi başına 15 metrekare düşen yeşil kentimiz Denizli. Biz inşallah 200 bin fidan ile daha da yeşil hale geleceğiz. Havası daha da güzelleşecek. Geleceğe daha da emin bakacağız. İnşallah bu çocuklarımızın diktiği ağaçlar, çocuklarımızla birlikte büyümeye ve nefes olmaya katkı sağlayacaktır. Ben emek veren herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

“HERKESİ BURADA GÖRMEK BÜYÜK MUTLULUK”

Denizli Valisi Hasan Karahan “7’den 77’ye herkesi burada görmek büyük mutluluk. Tüm Türkiye’de bu etkinliğin olması çok güzel. Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde 11 milyon fidanı toprakla buluşturacağız. Hayırlı bir iş, güzel bir iş. İnşallah bizim inancımıza göre kıyametin koptuğunu gördüğünüz anda dahil fidan dikin diyen Peygamberimiz Hazreti Muhammed’in sözlerini asla unutmamalıyız. Geleceğe olan güveni itimadı burada görmüş oluyoruz.” diye konuştu… Evet; bu fidan dikimi Denizli için yeterli olmamalıdır diyor ve seferberlik başlamalıyız…

BAŞKAN ZOLAN, VEFAT EDENE TAZİYE MEKTUBU GÖNDERİYOR, YENİ DOĞAN BEBEĞE “HOŞGELDİN MEKTUBU” GÖNDERİR Mİ?

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, kentimizde vefat edenlerin ailelerine taziye mektubu gönderiyor… İmamların götürdüğü taziye mektubunda ne yazdığını bilmiyoruz… Bildiğimiz tek şey Başkan Zolan’ın bu davranışının önemli olduğudur…

Taziye mektubunu duyduğumda Başkan Zolan’ın “Dünyaya Merhaba” diyen bebeklere “Hoşgeldiniz” diye mektup gönderiyor mu? diye düşündüm… Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, yeni doğanlar için bir mektup gönderse ve bir fidan dikimi yapsa, ağaçlar çocuklarla büyüse ne olur…? Güzel olmaz mı? Bu çocukların ilk mektubu olacaktır… Yıllarca saklanacaktır... Bu bir öneridir… Olur olmaz… Başkan Osman Zolan dikkate alırsa, mutlu olurum…

SEVİYORUM DEMEYİ ERTELEMEYİN…

Denizli Barosu avukatlarından Atilla Sezener, sosyal medya hesabında “Asla ertelemeyin” başlıklı bir yazı paylaştı… Sezener, “Aşağıda sizi etkileyeceğini umduğum ve gerçek hayatta yaşanmış bir hikâye bulacaksınız. Herkes kendine göre ders çıkarabilir.
“ Annesi… Bir de kendisi…O kadardı bütün hayatı… Bir gün fena halde sıkıldı, dayanamadı, attı kendini sokağa.
Bir yığın vitrinin önünden geçti. Tam bir CD dükkânını da geride bırakmıştı ki, bir an durdu. Geri döndü, kapıdan içeri baktı, gözüne hayal meyal takılan genç kıza bir daha baktı. Kendi yaşlarında harika bir genç kızdı tezgahtar. Hani ilk bakışta aşk derler ya, öyle takılıp kalmıştı işte… İçeri girdi… Kız gülümseyerek koştu ona:
-Size nasıl yardım edebilirim, diye.
Nasıl bir gülümsemeydi o ?. hemen oracıkta sarılıp öpmek istedi kızı. Kekeledi, geveledi ve sonra :
-Evet, diyebildi. Rasgele bir plağı işaret ederek…Evet şu, CD’ yi bana sarar mısınız ?
Kız CD yi aldı, içeri gitti. Az sonra paket edilmiş olarak geri geldi. Aldı paketi ve dükkândan çıkıp evine döndü, açmadan dolabına attı.
Ertesi sabah yine gitti aynı dükkâna… Yine bir CD gösterdi kıza sardırdı, aldı ve eve getirdi, attı paketi dolaba, gene açmadan… günler hep alınıp sardırılan CD’ lerle geçti. Kıza açılmaya bir türlü cesaret edemiyordu.
Sonunda annesine açıldı. Annesi:
-Git konuş oğlum, ne var bunda, dedi.
Ertesi sabah bütün cesaretini topladı. Erkenden dükkâna gitti. Bir CD seçti. Kız gülerek aldı plâğı. Arkaya gitti, paketlemeye. Kız içerdeyken bir kâğıda “ Sizinle bir gece çıkabilir miyiz” diye yazdı, altına telefon numarasını ekledi, notu kasanın yanına koydu gizlice…Sonra paketini alıp kaçtı gene dükkândan…
İki gün sonra evin telefonu çaldı…Anne telefonu açtı…CD işyerindeki tezgahtar kızdı arayan… Delikanlıyı istedi…Notunu yeni bulmuştu da…
Anne ağlıyordu…
“Duymadınız mı” dedi…” Dün kaybettik oğlumu”…
Cenazeden bir kaç gün sonra, anne oğlunun odasına girebildi sonunda…
Ortalığa çeki düzen vermeliydi. Dolabı açtı…Oraya atılmış bir yığın açılmamış paket gördü…Paketleri aldı, oğlunun yatağına oturdu ve bir tanesini açtı… İçinde bir CD vardı, bir de minik not:
“Merhaba…Sizi öyle tatlı buldum ki…Daha yakından tanımak istiyorum…
Bir akşam birlikte çıkalım mı…Sevgiler…Jacelyn !.”
Anne bir paketi daha açtı:
Onda da bir CD ve bir not vardı…
“Siz gerçekten çok tatlı birisiniz, haydi beni bu gece davet edin artık…Sevgiler… Jacelyn”

Söylenememiş sevgi sözcüğünün bir anlamı var mıdır…? Bugün kendimize bir iyilik yapan, “seni seviyorum” deyin… Bu eşiniz olur, arkadaşınız olur, dostunuz olur önemli değil….

PAMUKKALE VE LAODİKYA’NIN GELİRİ DENİZLİ’DE KALMALIDIR” ÇAĞRIMIZIN 1719’UNCU GÜNÜDÜR…

Pamukkale ve Laodikya Antik Kenti’nin gelirleri, Denizli’ye kalmıyor... Hierapolis, (Kutsal Şehir) binlerce yıldır, insanlara şifa dağıtıyor… Pamukkale ve Laodikya son yıllarda, Denizlililerin ilgi odağında değil… Artık, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın uygulamalarıyla Denizlililerin “Laodikya ve Pamukkale Sevgi Ateşi” söndü… Geçmişte, Denizlililer gelen konuklarını Pamukkale ve Laodikya’da ağırlar ve fotoğraf çektirerek anılarını ölümsüzleştirirdi… Şimdiler de ise; böyle anılar ölümsüzleşmiyor… “Pamukkale ve Laodikya’nın Geliri Denizli’de Kalmalıdır” çağrımıza Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, yanıt verene kadar devam edeceğiz…

PAZARTESİ’NİN SÖZÜ:

“Cumhuriyet düşüncede, bilgide, sağlıkta güçlü ve yüksek karakterli koruyucular ister.”

Mustafa Kemal Atatürk

YORUM EKLE