DENİZLİ BÜYÜKŞEHİR İÇİN “CHP’DE MANSUR YAVAŞ FORMÜLÜ”

DENİZLİ CHP ADAY ARAYIŞINDA DÜMENİ SAĞA MI KIRDI?

Kemal Kılıçdaroğlu’nun 31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinde gözünü diktiği ve “bu illeri alacağız” diye sık sık açıklamalar yaptığı Büyükşehirler arasında yer alan Denizli’de şu sıralar herkesin gözü kulağı açıklanacak CHP Büyükşehir Belediye Başkan adayında.. Başvuru takvimi içerisinde sadece Mimar Arif Balkanay’ın büyükşehir başkan adaylığı için başvuru yaptığı Denizli CHP’de; geçtiğimiz hafta Melike Basmacı adı ön plana çıktı. “Kılıçdaroğlu-Basmacı” görüşmesi kentte konuşulan en önemli politik konu haline gelirken, son 24 saatte ise Adnan Keskin ve Gülizar Biçer Karaca isimleri ağırlıklı bir şekilde CHP’nin olası Denizli Büyükşehir Başkan Adayları olarak geçmeye başladı.

Ancak son gelişmeye göre; CHP’de Denizli Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı için sağdan oy alabilecek, İyi Parti tarafından da desteklenecek bir adayla “Denizli’de Mansur Yavaş Formülü” ile seçime gidilmesi planı bir anda ön plana çıktı. İddiaya göre; özellikle İyi Parti Denizli Teşkilatlarının dört elle sarıldığı ve CHP’li akil isimler tarafından da görüşmeleri yürütülen bu formül siyasi arenaya adeta bomba gibi düştü. Siyasi çevreler bu formülü “CHP dümeni Denizli’de de sağa kırıyor” diye yorumlarken, CHP tabanında ise ortak aday fikri büyük kabul gördü.

DENİZLİ BÜYÜKŞEHİR İÇİN MANSUR YAVAŞ FORMÜLÜ

Mart 2019 Yerel Seçimlerine 5 ay kala, Denizli’de adaylık yarışı hızlanırken, CHP’de Denizli Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı için sağdan oy alabilecek, İyi Parti tarafından da desteklenecek bir “Mansur Yavaş formülünün” ağırlık kazanmaya başladığı iddia edildi. İyi Parti Denizli teşkilatlarının da sıcak baktığı bu formüle göre önce, sağ orijinli bir isim üzerinde uzlaşılacak. Bu ismin birlikte çalışacağı, CHP ile İyi Parti’den gelen isimlerden oluşturulan bir belediye ve meclis ekibi kurulacak. Ve ardından bu isim CHP’nin Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı olarak sunulacak.

MANSUR YAVAŞ FORMÜLÜ İÇİN İKİ İSİM VAR; BEYHAN ASLAN VE İBRAHİM ŞENEL

Peki; “Denizli Büyükşehir İçin Mansur Yavaş Formülü” şeklinde düşünülen bu birlikteliğin adayı kim olacak? Ya da hangi isimler İyi Parti tarafından desteklenen CHP Denizli Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı için düşünülüyor? Bu konuda, ilk etapta hemen akla gelen iki isim bulunuyor. ANAP dönemi Grup Başkan Vekili Denizli eski Milletvekili ve eski MHP’li Avukat Beyhan Aslan ile Denizli Mimarlar Odası eski Başkanlarından DYP kökenli Mimar İbrahim Şenel.. Denizlili etkili politikacı Beyhan Aslan 2014 yerel seçimlerinde Kemal Kılıçdaroğlu tarafından Denizli Büyükşehir Adaylığı için partiye davet edilmiş ve CHP Lideri ile Ankara’da, CHP Genel Merkezi’nde bir görüşme gerçekleştirmişti.

Öte yandan Mimar İbrahim Şenel de Denizli’de; Ak Parti dahil bir çok siyasi partinin “adaylık radarına” takılan isimlerin başında geliyor. Adı MHP Büyükşehir için de geçen, ancak bu teklife teşekkür eden İbrahim Şenel ismi etrafında bir ittifak veya birliktelik formülüne en sıcak bakan taraf ise Denizli İyi Parti. Siyasi kulislere göre; olursa Aslan veya Şenel CHP Denizli Büyükşehir Başkan Adayı olacak ve İyi Parti Denizli teşkilatları ile tabanı ortak adayı destekleyecek.

İŞADAMI YILMAZ İÇEN CHP’DEN PAMUKKALE ADAY ADAYI

Denizlili İşadamı Yılmaz İçen Denizli’nin en büyük ilçesi Pamukkale’den CHP’nin Belediye Başkan Aday Adayı olduğunu açıkladı. Tekstilci İşadamı İçen’in 17 Kasım Cumartesi günü CHP İl Binası önünde bir basın açıklaması ile adaylığını açıklayacağı bildirildi. İşadamı Yılmaz İçen; 1968 doğumlu 3 çocuk babası. Almanya’da satış ve pazarlama eğitimi aldı. İyi derecede İngilizce, Almanca ve orta düzeyde Rusça biliyor. 1995 yılına kadar Almanya’da market işletmeciliği ile uğraştı. 1995 yılında Denizli’ye döndü ve Onbaşıoğlu Tekstil isminde üretim ve ihracat firmasını kurdu. İçen’in CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştüğü ve bunun üzerine adaylık açıklaması yapmaya karar verdiği bildirildi.

AK PARTİ PAMUKKALE VE MERKEZEFENDİ İLÇELERİNDE “KOCASERT, DEĞİRMENCİ VE TEKE” İSİMLERİ ÖN PLANDA

AK Parti’de aday başvuru süreci devam ederken, önemli iki ilçe Pamukkale ve Merkezefendi’de AK Parti’den aday adayı başvurusu yapan, yapmayı planlayan ve siyasi kulislerde adı geçen aday sayısı da oldukça fazla. Peki bu isimler arasında hangi ilçeden hangi isimler, kimler var? “Süleyman Kocasert, Haluk Değirmenci ve geçtiğimiz gün AK Parti’den Pamukkale Belediye Başkan Adaylığı için başvuran Mehmet Teke” bu süreçte en dikkat çeken isimler olarak konuşuluyor. 

CAFER BİRTÜRK’ÜN DENİZLİ YEREL SEÇİM PLANI YARIN BU KÖŞEDE

Yerel seçimde AK Parti İttifakı olmayacağı açıklamasının hemen ardından hızlı bir aday belirleme sürecine giren MHP Denizli İl Başkanı Cafer Birtürk, Denizli’nin büyük ilçeleri ve Büyükşehir ile ilgili ilginç bir seçim planı yaptığını ve adaylarını ona göre oluşturma çalışmaları yürüttüğünü açıkladı. Birtürk, Büyükşehir ve Pamukkale ile Merkezefendi Belediye Başkan Adayı isimlerini 15 Kasım Perşembe günü açıklayacağını duyurdu. Peki, Cafer Birtürk’ün Denizli MHP’nin yerel seçim planı hangi isimlerle yürütülecek. Detaylar yarın bu köşede..

YORUM EKLE