DENİZLİ BÜYÜKŞEHİR İÇİN “CHP’DE MANSUR YAVAŞ FORMÜLÜ” YAZIMIZ “BİNGO” OLDU

Denizli Gazetesi’nin 14 Kasım Çarşamba günlü nüshasında yazdığımız “Denizli Büyükşehir için Mansur Yavaş Formülü” başlıklı köşemiz, aynı gün gerçekleşen “CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener Buluşması” ile adeta “bingo” oldu. Kılıçdaroğlu-Akşener görüşmesinden; 13-14 büyükşehir ve çok sayıda ilçede “Yerel Seçimlere İyi Parti tarafından desteklenen Adaylarla girilmesi” formülü çıkınca bizim yazımız da adeta “Denizli’den Türkiye’ye” gündeme oturdu.

BİZ YAZMIŞTIK, ANKARA DESTEKLEDİ

Habertürk’ten Muharrem Sarıkaya’nın dün kaleme aldığı “14 İlde İttifak” başlıklı yazısı ile Kılıçdaroğlu ile Akşener görüşmesinin detayları da belli oldu. Sarıkaya yazısında; “CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun İYİ Parti ve Meral Akşener ziyaretinde atılan temelin çerçevesi de ortaya çıkmaya başladı. İki partinin dünkü yönetim toplantılarında liderler fazla detaya girmemekle birlikte, varılan uzlaşının hangi temel üzerine inşa edileceğine yönelik bilgi aktarmış. Durum böyle olmakla birlikte dün her iki partiden gelen yansımalar iş birliğinin bir ‘çatı ittifakı’ yerine, ‘bölgesel ittifaklar’ şeklinde gerçekleşeceği yönünde…Yani, tarafların adına ‘iş birliği’ dedikleri ittifak, Türkiye’nin bütününü kapsamayacak, bazı büyükşehir ve ilçe belediyeleriyle sınırlı olacak. Eğer uzlaşı sağlanabiliyorsa, iki partinin uhdesinde olmayan ama bir araya gelinmesi halinde alınabilecek iller de kapsama alınacak” diyordu. Bizim de Denizli için kaleme aldığımız “Denizli Büyükşehir için Mansur Yavaş Formülü, CHP-İyi Parti İttifakı” yazımıza adeta Muharrem Sarıkaya’dan sağlam temeli olan bir destek geliyordu.

Peki; 14 Kasım Çarşamba günü biz ne yazmıştık; “Mart 2019 Yerel Seçimlerine 5 ay kala, Denizli’de adaylık yarışı hızlanırken, CHP’de Denizli Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı için sağdan oy alabilecek, İyi Parti tarafından da desteklenecek bir “Mansur Yavaş formülünün” ağırlık kazanmaya başladığı iddia edildi. İyi Parti Denizli teşkilatlarının da sıcak baktığı bu formüle göre önce, sağ orijinli bir isim üzerinde uzlaşılacak. Bu ismin birlikte çalışacağı, CHP ile İyi Parti’den gelen isimlerden oluşturulan bir belediye ve meclis ekibi kurulacak. Ve ardından bu isim CHP’nin Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı olarak kamuoyuna sunulacak.”

DENİZLİ’DE YAVAŞ FORMÜLÜ İÇİN İKİ İSİM VAR; “BEYHAN ASLAN VE İBRAHİM ŞENEL”

Çarşamba günkü köşe yazımız şöyle devam ediyordu; “Denizli Büyükşehir İçin Mansur Yavaş Formülü” şeklinde düşünülen bu birlikteliğin adayı kim olacak? Ya da hangi isimler İyi Parti tarafından desteklenen CHP Denizli Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı için düşünülüyor? Bu konuda, ilk etapta hemen akla gelen iki isim bulunuyor. ANAP dönemi Grup Başkan Vekili Denizli eski Milletvekili ve eski MHP’li Avukat Beyhan Aslan ile Denizli Mimarlar Odası eski Başkanlarından DYP kökenli Mimar İbrahim Şenel..

MELİKE BASMACI İLE EN SAHİCİ RÖPORTAJ

Gazeteci Seval Uysal geçtiğimiz günlerde Facebook Gazetesi’nde CHP’li Melike Basmacı meselesini masaya yatırdı. Kılıçdaroğlu-Melike Basmacı görüşmesinde bizim de yanıtlar aradığımız bir çok soruya ilk elden cevaplar bulmaya çalışan Seval Uysal, Basmacı ile kapsamlı ve “sahici” bir röportaj yaptı.

BEN MÜHENDİSİM, KAFAM DÜZ ÇALIŞIR

Buradan; Gazeteci Uysal’ın gündemdeki isim Melike Basmacı ile gerçekleştirdiği röportajın tamamını verelim istedik. İşte Sevay Uysal-Melike Basmacı Röportajı;

“CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu-Melike Basmacı görüşmesi gündeme bomba gibi düştü. Peki, bu görüşme talebi kimden geldi? Kılıçdaroğlu mu, Melike Basmacı mı? Haber basına nasıl sızdı? Sosyal medyaya nasıl yayıldı? İl başkanın bu görüşmeden haberi var mıydı? Hepsi bu röportajda.. Buyurunuz okuyun…

SEVAL UYSAL; Kemal Kılıçdaroğlu görüşmesi nasıl oldu, randevuyu sen mi istedin?

MELİKE BASMACI; Hayır! görüşmeyi Genel Başkan istedi. Pazar günü Özel Kalem aradı, Genel Başkanın görüşmek istediğini söyledi. Genel Başkanımız “Salı günü çağırsam gelir misin, seni bir gün önceden arayacağız “ dedi. Perşembe günü Özel Kalem aradı, Cuma günü saat 14.00 için randevu verdi.

SEVAL UYSAL; Bu görüşmeden il yönetimine haber verdin mi?

MELİKE BASMACI; Evet, pazar günü genel başkanla görüştükten hemen sonra il başkanımız Mahir Akbaba’yı aradım. Durumu anlattım, özel bir görüşme olmadığı taktirde Ankara’ya birlikte gitmek istediğimi söyledim. İl başkanımız da seve seve geleceğini söyledi.

ÖZEL GÖRÜŞME DENDİ

SEVAL UYSAL; Ama görüşmeye tek başına gittin, il başkanı yanında değildi!

MELİKE BASMACI; Evet çünkü, özel kalem aradı ve Cuma günü beklendiğimi söyledi, ben de özel mi diye sordum. “özel bir görüşme” olduğunu söyledi. Bunun üzerine başkana haber vermedim, tek başına gittim.

SEVAL UYSAL; Basının haberi nasıl oldu?

MELİKE BASMACI; Bilmiyorum. Ayhan Çimendağ haber yapmış. Duyunca aradım bilgiyi nerden aldığını sordum. “Genel merkezden gençlik kollarından biri verdi” dedi. Bu özel bir bilgi, genel merkez gençlik kollarının haberi olur mu? Pek sanmıyorum!

GENEL BAŞKANIN ÇAĞIRMASI İÇİN NEDENE İHTİYACI YOK!

SEVAL UYSAL; Sosyal medyaya haberin nasıl düştü, annen de paylaşım yaptı.

MELİKE BASMACI; Nasıl düştüğünü de bilmiyorum. Annem Ayhan Çimendağ’ın haberini, benim haber verdiğimi düşünerek Facebook’ta paylaşmış. Sonra beni aradı “duyurmasan iyiydi, ama yayınlanan haberi paylaştım” dedi. Ben de “haberi ben vermedim, yaptığın paylaşımı sil” dedim. Mesele budur.

SEVAL UYSAL; Haber yayıldıktan sonra Ankara’ya gitmeden il yönetiminden ve milletvekillerinden seni arayan oldu mu?

MELİKE BASMACI; Bir çok dostum aradı…

SEVAL UYSAL; Peki genel başkanla ne konuştunuz? Adaylık teklif etti mi?

MELİKE BASMACI; Denizli’yi konuştuk. Seçimleri konuştuk.

SEVAL UYSAL; Bu konuda cevap vermek istemiyorsun ama, görüşme sonrası Facebook’ da yayınladığın, ancak ne demek istediğin anlaşılmayan o yazıdan aday olmadığını çıkardık.

ÖNCE İL TEŞKİLATI SORDU

SEVAY UYSAL; İl teşkilatı daha önce adaylık teklifi yaptı mı, aday olup olmadığını sordu mu?

MELİKE BASMACI; Evet sordular ve ben aday olmadığımı söyledim.

SEVAL UYSAL; Peki bunu rağmen Genel Başkan seni neden ve niçin çağırdı?

MELİKE BASMACI; Bir Genel Başkanın beni yanına çağırması için bir nedene ihtiyacı yok!

SEVAL UYSAL; Bütün bu anlattıklarında samimi misin, “istemem ama yan cebime koy” yapmıyorsun değil mi?

MELİME BASMACI; Benim böyle bir idealim yok, bunu yılar önce sana söylemiştim. Neden böyle bir şey yapayım ki? Ben mühendisim kafam düz çalışır, plan, program ve entrika yapmayı beceremem. Ne söylediysem o, arkası yok!

PARTİ İÇİNDE İKİ KADININ KAVGASI (!) SORUSU

GAZETECİ UYSAL; Parti içinde iki kadının kavgası partiye zarar veriyor, şeklinde bir görüş var. İki kadının kavgasının sonuçları mı bu?

BASMACI; Bu erkeklerin söylemi bence. Başarısızlıklarını başarı haline getiremeyip, bahane haline getirip yapıştırdıkları bir saçmalıktır. Bizim iki kadın olarak çatışmamızın olması için bir menfaat çatışması gerekir. Böyle bir durum var mı, yok! Bizim çatışacağımız değil, sarılacağımız hedeflerimiz var. İktidar gibi, sosyal demokrasi gibi…

GAZETECİ UYSAL; Partiye küs müsün?

MELİKE BASMACI; Parti ve ilkelerine küsülmez. Eskisinden daha çok çalışıyorum. Ne istediğimi ve ne yapmam gerektiğini biliyorum. Sadece çalışma metodu değiştirdim hepsi bu.

DENİZLİ BÜYÜKŞEHİR’DE MELİKE BASMACI DEFTERİ KAPANDI

Evet, son bir haftadır Denizli CHP’yi ayağa kaldıran ve adeta altüst eden bu buluşmadan somut bir sonuç doğmadı. Yani “bu buluşmayı kimin istediği, kimin randevu talep ettiği, kimin randevu verdiği” çok belli olmadı. Ancak Denizli’yi ilgilendiren bu önemli görüşmeden çok önemli bir sonuç çıkmadı. Daha doğrusu; CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun kalkıp ta Melike Basmacı’ya; “Biz seni Denizli Büyükşehir Başkan Adayı olarak düşünüyoruz” demediği, Basmacı’nın da “teşekkür ederim, düşünmüyorum” ise hiç demediği ortaya çıktı. Böylece Denizli Büyükşehir’de Melike Basmacı defteri de kapanmış oldu.

YORUM EKLE