DENİZLİ CHP’DE DELEGE SEÇİMLERİ SON SÜRAT...

Denizli CHP’de 8 Kasım tarihinde başlayan İlçe Kongresi Delege Seçimleri son sürat devam ediyor. Denizli’nin en büyük iki ilçesi olan Pamukkale ve Merkezefendi’de ise delege seçimleri epey yol aldı. Merkezefendi ilçesinde gerçekleştirilen mahalle delege seçimlerinin yüzde 60’lık bölümü tamamlandı ve toplam 400 delegeden 220’ye yakın ilçe delegesi seçildi. Merkezefendi ilçesine göre daha dağınık bir mahalle yapısına sahip Pamukkale ilçesinde ise toplam 400 CHP ilçe delegesinden 100’e yakını seçildi. Denizli CHP’de ilçe delege seçimleri 1 Aralık 2019 tarihine kadar tamamlanmış olacak ve ardından ilçe kongreleri başlayacak. İlçe kongrelerinin başlangıç tarihi 14 Aralık 2019, bitiş tarihi ise 27 Ocak 2020 şeklinde belirlendi. Buna göre; Merkezefendi CHP İlçe Kongresi ile Pamukkale CHP İlçe Kongresi ile diğer ilçelerin kongreleri bu tarihler arasında tamamlanmış olacak.

DENİZLİ CHP İLÇE KONGRELERİ 14 ARALIK’TA START ALACAK

Evet, Denizli CHP’de delege seçimleri süreci tam sürat devam ediyor. Ardından ilçe kongreleri yapılacak. Ve ardından da il kongresi ile süreç tamamlanacak. Bu kongreler (büyük olasılıkla) Denizli CHP’nin son yıllarda yaşadığı en çekişmeli kongreler olacak. Delege seçimleriyle birlikte Denizli CHP’de ilçe başkanlık ve yönetimleri için adaylar da birer birer ortaya çıkmaya başladı. Denizli CHP İlçe kongrelerinde en sıkı ve çekişmeli geçmesi beklenen yerler ise Pamukkale ve Merkezefendi ilçeleri olacak. İki ilçede de şu sıralar oldukça fazla aday ismi var. Kimler mi? Mevcut Başkan Osman Tabu’nun aday olmadığı Pamukkale’de; “Savaş Akman, Hasan Alkan, Emrah Deniz ve Arda Arpacı CHP ilçe başkan aday adayı isimler. Merkezefendi’de ise bir yandan il başkanlığına da göz kırpan mevcut ilçe başkanı Tolga Varlıker’in yeniden aday olması beklenirken; Ali Ocak, Osman Saruhan, Zeki Altıntaş ve Gülin Coşkun’un da adaylık için yarıştığı gözleniyor. Ancak iki büyük ilçedeki bu isimlerin içinde Merkezefendi’de; Ali Ocak ve Pamukkale’de ise Savaş Akman adı ön plana çıkıyor.

PAMUKKALE CHP’NİN EN İDDİALISI; “SAVAŞ AKMAN”

Pamukkale CHP ilçe başkanlığı için adı yaygın olarak konuşulan Savaş Akman bugünlere tırnakları ile kazıyarak gelmiş bir işadamı. 1969 Yılında Serinhisar İlçesi’ne bağlı Kocapınar’da doğmuş. Çocukluğundan bu yana hep çalışmak zorunda kaldığı için ortaokulu tamamlayabilmiş. 14 yaşında çalışmaya başlayan Akman, liseyi dışarıdan tamamlama ile uğraşmış. Yoksulluktan çok istediği halde üniversite okuyamamış ve siyasete DSP de başlamış. DSP’de Kurucu İl Gençlik Kolları Başkanlığı yapmış. DSP Merkez İlçe sekreterliği yapmış. Politikanın kült isimlerinden İsmail Cem’in YTP’sinde Merkez İlçe Başkanlığı görevi yürütmüş. CHP’de ise il Başkanı Nuri Çavuşoğlu yönetiminde çalışan Savaş Akman örgütlerden sorumlu il başkan yardımcılığı da yaptı. Özel sektörde işçilikten başlayarak planlamacı, üretim müdürlüğü, işletme müdürlüğü gibi görevler üstlendi. Nobel Tekstil’de planlama müdürü, Motif Nakış’ta üretim müdürlüğü, Sunteks Tekstil de işletme müdürlüğü yaptı. Savaş Akman; 20. Yıl üst düzey yöneticilik yaptıktan sonra 2011 yılında “Yurtsu Tekstil’ isimli kendi firmasını kurdu. Şu anda ev tekstil imalatı işiyle uğraşıyor. İhracatçılar Birliği (DENİB) ve Denizli Ticaret Odası üyesi.

Savaş Akman Denizli’nin Büyükşehir olmasından sonra iki kez CHP Pamukkale üyesi olarak burada yerel seçim kaybetmesine çok içerlemiş. CHP Pamukkale İlçe Başkan Aday Adayı Akman, “Partimin bu bölgede toparlanarak daha güçlü olmasını sağlamak için aday oldum. Çok önemli projelerim var” diyor.

DENİZLİ CHP’DE DİPTEN GELEN DALGA; ALİ OCAK

Evet, yukarıda da değindiğimiz gibi Merkezefendi ilçesinde CHP mahalle delege seçimleri çok hızlı bir şekilde gerçekleştiriliyor. 220’nin üzerinde CHP Merkezefendi İlçe Delegesi şu ana kadar seçilmiş durumda. Delege eğilimlerini de göz önüne alırsak Merkezefendi CHP İlçe Başkan Adayı Ali Ocak’ın ön plana çıktığını görüyoruz.

1979 yılında Denizli’nin Kale İlçesi’nde işçi bir baba ve ev hanımı bir annenin çocuğu olarak dünyaya gelen Ali Ocak emlak işi yapıyor. Hacette Üniversitesi Tarih Bölümü mezunu. Yani; Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden birinde öğrencilik hayatı geçirmiş. Bir işçi ailesinin üç çocuğundan en büyüğü. Aslında bir eğitimci. Ancak TURYAP Gayrimenkul adı altında Emlakçılık ve konut alım satımı yapıyor. CHP Denizli’de il yönetim kurulu üyeliği ve il eğitim sekreterliği görevlerinde de bulunan Ali Ocak; Denizli CHP’de eğitim seferberliğine öncülük etmiş bir isim olarak da tanınıyor. Ve “CHP gibi asırlık bir sosyal demokrat partinin üye profilinin eğitimli ve bilinçli olmasının önemine vurgu yapıyor.

ALİ RIZA ERTEMUR’UN KIZI AVUKAT OLDU, CÜBBE GİYDİ

CHP Denizli eski Milletvekili ve Denizli CHP’nin ünlü il başkanlarından Ali Rıza Ertemur’un kızı Hazal Ertemur Denizli Barosu’nda düzenlenen cübbe töreninde avukatlığa ilk adımı attı. Törende; Ertemur Ailesi tam kadro hazır bulunurken, Ali Rıza Ertemur’un en az kızı Hazal Ertemur kadar heyecanlı olduğu gözlendi. Ertemur Ailesi’nin heyecanına Baro Başkanı Müjdat İlhan ve Baro Yönetim Kurulu Üyesi (CHP eski İl Başkanlarından) Zafer Gönenç’te ortak oldu. Hazan Ertemur Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi.

YORUM EKLE

banner212

banner211