DENİZLİ'DE YÖRÜK ŞENLİKLERİ

Denizli ilimiz Anadolu'nun kapılarının açılmasından sonra Türk boylarının yerleşmesi ile kadim Türk yurdu haline gelmiştir. Yörük- Türkmen olarak da adlandırılan Oğuz boylarının adları köy ve mahalle adlarında büyük bir gururla hala yaşatılmaktadır. Sadece boy adları değil örf ve ananelerde Denizli'mizde hala yaşar. Bu konuda en önemli örnek her ilçemizde düzenlenen Yörük şenlikleridir.

İlimizde yapılan Yörük şenliklerinde bugün ülkemizin temel taşı, kurucusu, askeri, çalışanı, çiftçisi, üreticisi, milli mücadelenin en önemli unsuru Yörük Türkmenler, çevre illerden gelen akrabaları, hısımları ile bir araya gelmektedir. Çiftçimizin, üreticimizin ve Türk kültürüne sahip Anadolu insanımızın bir araya geldiği Yörük Türkmen toyları ülkemizin milli birliği, beraberliği için örnek dayanışma örneklerindendir.

Acıpayam, Tavas, Çivril, Çameli, Serinhisar İlçelerimizde kurulan toylara Anadolu'nun dört bir yanından ziyaretçi geldi. İnsanımız birbiri ile tanıştı, kaynaştı, örf ve adetlerinin yaşatıldığı ortamda olmanın mutluluğunu yaşadı. 22 Eylülde de Denizli merkezde büyük bir şölen planlanıyor.

Şenliklerde Anadolu'nun kadim gelenekleri yaşatıldı. Yörük göçü, atlar, kıl çadırlar, sarı dastarlar, keyfiyeler, binlerce yıllık türküler yanında dev çoban köpekleri, yerel ürünler şölende boy gösterdiler. Örneğin; Denizli çoban köpeklerinin ülkeye tanıtımı yapıldı. Çoban köpekleri, tarhana, el yapımı sazlar gibi yerel ürünlerimiz için coğrafi işaret benzeri tescil ilimizin tanıtımına katkı sağlayacak ve yetiştiricilere büyük ün katacaktır.

Şenliklerde yer alan Serinhisar leblebicisi, Yatağan bıçak üreticileri, dokumacılar, tarımsal yerel ürünlerimiz, el ürünleri, anı fotoğrafçısı gibi yerel sanatçılar şenliği renklendirdikleri gibi ilçelerinin ekonomisine, tanıtımına katkı koydular.

Bu tür etkinlikler yapıldıkları yerin tanıtımına büyük katkı sağlıyor. Bölgesel ekonomiyi canlandırıyor. Bölgesel hareketlilik sağlıyor. Kırsal turizm ve tanıtım açısından çok önemli olduğunu bölge esnafı ile konuşursanız hemen anlarsınız. Bu nedenle yerel yönetimlerin desteği büyük önem taşıyor.

Yörük şenliklerinde Yörük Dernek başkanları başta olmak üzere, yönetim kurullarına, Yörük beylerine, katılımcılara ve emeği geçen tüm herkese çok teşekkürler. Bu tür etkinlikler kolay değil, büyük emek istiyor. Bu nedenle şenlik-toy düzenlemeyi başaran ilçemiz halkı ve tüm idarecileri alkışı hak ediyor.

Saygılarımla...

YORUM EKLE
YORUMLAR
Nuri Gökgoz(Toprağın Sesi)
Nuri Gökgoz(Toprağın Sesi) - 12 ay Önce

Dünler bugün yaşatılırsa yarınlara taşınır.Emeği geçen herkesi kutluyorum.

Kemal avşar
Kemal avşar - 12 ay Önce

İlk defa acıpayamdabu yaz yaptık yörük şenliğini biraz katılım az oldu ama seneye daha fazla katılımla yapacağız inşAllah