DENİZLİ GELECEĞİNİ KONUŞUYOR

Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin, “Şehrimizin Geleceğine Birlikte Yön Verelim” sloganı ile davet ettiği ve belediye başkanları, il genel meclisi üyeleri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldığı, Zeybekci Kongre Kültür Merkezi’ndeki toplantıda bir araya geldik. Toplantıya bir sivil toplum örgütü olan Pasvak adına katıldım, ancak tartışmalara haftada bir köşe yazan ve içinde yaşadığı topluma ve çevreye eleştirel bir gözle bakan ve çözüm önerileri ile konuşan biri olarak devam ettim.

Kısa bir büyükşehir tanıtımından sonra belediye başkanı Osman Zolan ve sayın valimiz Hasan Karahan Birer açılış konuşması yaptılar. Sayın Valimin özellikle benim de arada bir köşeme taşıdığım sorun olan, Denizli’ye ulaşım ve Denizli’den ulaşım konularında hala sorunlu bir il olduğumuz tespitini açık yüreklilikle ortaya koyması, toplantının hakikaten sorunları ve çözüm önerilerini konuşmak üzere yapıldığının işaret fişeği gibi idi. Nitekim PAÜ İktisadi İdari Bilimle Fakültesi’nden Doç İbrahim Aksel’in sunumu ile bu duygumuzu pekiştiriyoruz.

***

Büyükşehrin vatandaş nezdindeki algısını ve yine vatandaşın beklentilerini orta koyacak bir anket çalışması planlanmış. Bunun için 400 ün altında bir örneklem % 5 hata payı ile yeterli iken başkanımız Osman Zolan daha fazla kişi ile görüşelim hata payımız daha düşük olsun talebinde bulunmuş. Yapılacak çalışmanın aceleye getirilmemesini talep etmiş. Farkındadır değildir bilemem, ama bu tavrı stratejik planlama ve uygulamanın süreç odaklı olması gerektiği temel prensibine birebir örtüşüyor. Yani anket ve benzeri çalışmalarda sonuçlardan ziyade süreçleri yaşamak ve yönetmek zamanın ve maddi kaynakların daha verimli kullanılmasını sağlıyor. Yoksa hızlandırılmış bir çalışmanın sonunda elde edilen netice olumsuz çıktığında biz nerede hata yaptık sorgulaması çok anlamlı olmuyor. Süreç odaklı çalışmalarda sorunların tespiti ve çözümü birlikte yürütülüyor. İbrahim hocanın çalışmasını üniversite sanayi işbirliği başlığının bir versiyonu olarak düşünebiliriz. Üniversitelerin içinde bulundukları topluma fayda sağlamaları bakımından güzel bir örneğe fırsat veren ve destekleyen büyükşehir belediye başkanımıza teşekkürler.

Toplantının kalan kısmında başkan Zolan kürsüye geldi, eleştirileri dinledi ve tek tek cevapladı. Katılımcılar, böylesi katılımcı bir toplantının tertiplenmiş olmasından memnuniyetlerini ifade ettiler. Şehirde yaşayanların gözü ile aktarılan sorunların hemen tamamı ulaşım ve çevre üzerine idi. Bu bir taraftan temel altyapı sorunlarımızı halletmiş olmak bakımından sevindirici, diğer taraftan çevre ile ilgili kaygıların yüksek seviyede olması bakımdan dikkate değer. Bende söz alarak özelikle yukarı Menderes vadisindeki evsel atıklarla oluşan kirlenmeden söz ettim. Bu vesile ile arıtma tesislerinin Çivril’de faaliyete geçtiğini, Baklan ve Bekilli’de bitmek üzere olduğunu öğrendik. İnşallah Çal da en kısa sürede ele alınır.

Söz almışken ulaşım amaçlı bisiklet yollarının Denizli’nin topoğrafyası nedeniyle fizibil olmadığını, ama spor ve eğlence amaçlı bisiklet parkurlarının mahalle aralarına daha sıkça yapılması gerektiğini, bu cümleden olarak Çamlık’ta askerlik şubesinin oradan başlatılan bisiklet parkurunun Çamlık mesireliğine uzatılmasının yerinde olacağını belirttim. Toplu taşımaya yönlendirmek için şehir merkezindeki otoparkların biraz daha maliyetli olması gerektiğini, bununda ancak zamanla halledilebileceğini; Ankara Antalya çevre yoluna Ovacık’tan Pamukkale Üniversitesi’ne ulaşabilen bir bağlantının yerinde olacağını; üniversite hastanesinin önünde bulunan üniversite caddesinde tek yönlü yol uygulamasına ihtiyaç olduğunu; havaalanına ulaşımın hala bir sorun olduğunu belirttim.

Başkan Zolan, tüm sorulara ve eleştirilere samimiyetle cevap verdi. Kişi başı yeşil alanın 12 m2 ile Avrupa ortalamasının olan 8 m2’nin çok üstünde olduğunu; ulaşım için raylı sitemini topoğrafya nedeniyle fizibil olmadığını; Büyükşehir olmakla ilçelerin yıllardır çözülemeyen pek sorununa çözümlerden örnekler verdi. Akbaş barajı ve tünel geçişi gibi bazı büyük yatırımların ülke çapında ekonomik daralmaya takılmaması için gayret içinde olduklarını ve sorun çıkmayacağı beklentisini paylaştı.

Pasvak’a verdiği hizmetlerden dolayı ayrıca teşekkür etti.

Bizde güler yüzü ve çözüm odaklı çalışmaları için kendisine teşekkür ediyoruz.

YORUM EKLE

banner187

banner186