Merkezefendi Kültür Merkezi’nde Denizli İhracatçılar Birliği’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen programa; Denizli Valisi Ömer Faruk Coşkun, Önceki Dönem Ekonomi Bakanı ve Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı/Ekonomi İşleri Başkanı Nihat Zeybekci, Ticaret Bakan Yardımcısı Özgür Volkan Ağar, Cumhuriyet Halk Partisi Denizli Milletvekili Şeref Arpacı, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürü Mehmet Ali Kılıçkaya, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkan Vekili Fikret Kileci, Denizli Protokolü, Denizli Platformu’na bağlı oda ve derneklerin başkanları, İhracatçı Birlikleri Başkanları, sanayiciler ve ihracatçı firmalar katılım sağladı.

DENİB İhracatın Yıldızları Ödül Töreni kapsamında altı farklı kategoride firmalarımıza plaketleri takdim edildi. 2023 yılında imalatçı bazında ilk 20 firma, Uşak’ta faaliyet gösteren imalatçı bazında ilk 3 firma, ihracatçı bazında 1 milyon dolar üzeri ihracat yapan ve sektöründe birinci 15 firma, 5 milyon dolar üzeri birim fiyat başına en çok ihracat değerine ulaşan firma, Dış Ticaret Sermaye Şirketi olarak en fazla ihracat yapan firma ve son olarak Birliğimize 2023 yılında üye olup en fazla ihracat gerçekleştiren firma ödüllendirildi.

İmalatçı bazında ödül alan Seval Kablo Aydınlatma Cihz. İth. İhr. San. ve Tic. A.Ş. 8544 GTİP kodu ürün grubunda yalnızca ilimizde değil, Türkiye çapında da zirvede yer alıyor.

DENİB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Memişoğlu, “2023 yılı Denizli geneli ihracatımız yüzde 10,8 oranında azalışla 4,2 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu noktada, ihracat daralmasında yaşanan jeopolitik gerilimler, küresel enflasyon ve enflasyonla mücadele için alınan önlemler, sıkı para politikaları, PMI ve İhracat İklim Endeksinin art arda eşik değer olan 50’nin altında seyretmesi, taleplerde daralma, özellikle hazır giyim/ev tekstilinin öncelikli sektör olmamasıyla tüketici tercihlerinin değişmesi ihracatı etkiledi.

Denizli’den 2023 yılında 25 farklı sektör ve 3.000’e yakın ürün grubunda 185 ülkeye ihracat gerçekleştirdik. Tekstil-Konfeksiyon sektörünün Denizli’nin toplam ihracatındaki payı 1,4 milyar dolar ile yüzde 33,3, kablo sektörünün payı 812 milyon dolar ile yüzde 19,4, bakır tel sektörünün payı 568 milyon dolar ile yüzde 13,6, tarım sektörünün payı 333 milyon dolar ile yüzde 7,9 ve son olarak doğal taş sektörünün payı 252 milyon dolar ile yüzde 6 olarak kayıtlarımıza geçti. Ayrıca, 2023 yılında yaş meyve sebze, kuru meyve, hububat sektörlerinde dikkat çekici ihracat artışları yaşandı.

2023 yılında Denizli’den en fazla ihracat yaptığımız ilk üç ülke İngiltere, ABD ve Almanya olarak sıralandı. Denizli yıl genelinde en fazla ihracat yapan il sıralamasında 9. sıradaki yerini korudu. Her sene 300’e yakın yeni ihracatçı, 1.700 aktif ihracatçı sayımız ile toplam üye sayımız 5.000’e yaklaşmış durumda. Bu vesileyle tüm ihracatçılarımıza sağladıkları katkıdan dolayı teşekkürlerimi sunuyoruz.”

DENİB iletişim faaliyetleri yoğun bir şekilde sürüyor.

DENİB olarak 2023 yılının başından itibaren çeşitli iletişim faaliyetlerine ağırlık verdiklerini belirten Başkan Memişoğlu, “Birliğimizce hazırlanan ‘İhracat 101’ isimli dijital kitapçık, özellikle uluslararası yolculuklarına yeni başlayan ya da başlamak isteyen firmalar için kılavuz niteliği taşımakla beraber mevcut ihracatçı firmalarımızın ihtiyacı olabilecek çeşitli bilgi, mevzuat ve uygulamalara yer veriyor.

Ayrıca, ihracata yeni başlayan, başlamak isteyen ya da mevcut ihracatını geliştirmek isteyenler için ilham niteliği taşıması adına üyelerimiz arasında farklı ihracat hikayeleri olan, değişik sektörlerde faaliyet gösteren firmalarla röportaj yaparak sosyal medya hesaplarımızda paylaşıyoruz.

İletişim ve tanıtım faaliyetlerimiz çerçevesinde önde gelen sektörlerimize yönelik tanıtım filmlerimizin hem Türkçe hem de İngilizce versiyonlarını hazırladık. Tekstil-konfeksiyon, bakır tel-kablo-emaye bobin teli, doğal taş, makine ve tarım sektör filmlerine ek olarak Birliğimizi ele alan genel tanıtım filmi de üyelerimize sunuldu. Özellikle düzenlediğimiz alım ve sektörel ticaret heyetlerinde ve katılmış olduğumuz fuar organizasyonlarında ürünlerimizi ve ihracatımızı tanıtmak amacıyla filmlerimize etkin bir şekilde yer veriyoruz.

Her sene temmuz ayı içerisinde ocak-haziran dönemini kapsayan 6 aylık veriler ile ocak ayı içerisinde bir önceki yılın genelini ele alan verileri derleyerek üyelerimize sunuyor, web sitemizde ve sosyal medya hesaplarımızda paylaşıyoruz. Doğal taş, tarım, bakır tel-kablo-emaye bobin teli, makine ve tekstil-konfeksiyon sektörlerine yönelik olarak düzenlenen değerlendirme raporlarında Türkiye’nin ve ilimizin ihracat rakamları, ülke bazlı rakamlar, sektörün toplam ihracatımızdan aldığı pay, sektörden ihracat yapan firma sayıları gibi veriler yer alıyor.

Her ay yayınladığımız güncel ekonomi verileri bülteni ile de o ay içerisinde yayınlanan en güncel makroekonomik verileri üyelerimiz için derleyerek sosyal medya hesaplarımız, web sitemiz ve e-posta aracığıyla sunuyoruz.” dedi.

Yurt dışı pazarlama, eğitim ve danışmanlık faaliyetlerimiz devam ediyor.

Alıcılarla bire bir temas kurulan fuar ve heyet organizasyonlarına aktif bir şekilde devam edildiğini belirten Başkan Memişoğlu, “Denizli İhracatçılar Birliği olarak 2023 yılından bu yana geçen 1,5 senelik zaman diliminde 13 farklı ülkeye 4 ticaret heyeti, 4 alım heyeti, 6 fuar katılımı ve 7 UR-GE heyeti olmak üzere 21 adet yurt dışı pazarlama etkinliği düzenledik.

İş Çevikliği’ mottosuyla 2024 yılına yeni formatıyla başlayan Denib Akademi etkinliklerine Akademi Master, Akademi Junior, Akademi Girişimci ve Akademi Profesyonel olarak 4 ayrı kategoride programlarımıza devam ediyoruz.

İlimiz ve ülkemiz ekonomisine katkı sağlayan ihracatçılarımıza teşekkürlerimizi sunuyorum, ödül alan firmalarımızı tebrik ediyorum” dedi.

2023 DENİB İHRACATIN YILDIZLARI ÖDÜL TÖRENİNDE

ÖDÜL ALAN FİRMALAR:

İHRACATÇI BAZINDA 1 MİLYON $ ÜZERİ İHRACAT YAPAN SEKTÖRÜNDE BİRİNCİ FİRMALAR

- Ağaç Mamülleri ve Orman Ürünleri Sektörü (Sınai):

YONGA MOBİLYA SAN. VE TİC. A.Ş.

- Ağaç Mamülleri ve Orman Ürünleri Sektörü (Zırai):

ÇALIŞKAN TARIM ÜRÜN. TEKS SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

- Çelik Sektörü:

AKIN HADDECİLİK SAN. VE TİC. A.Ş.

- Çimento Cam Seramik ve Toprak Ürünleri Sektörü:

EUROPTEC CAM SAN. TİC. A.Ş.

- Deri ve Deri Mamülleri Sektörü:

UŞAK CEVAHİR DERİ TEKSTİL KONF. İNŞ. SAN. VE DIŞ TİC. LTD. ŞTİ.

- Fındık Mamülleri ve Kuru Meyve Sektörü:

FMU KURUYEMİŞ GIDA SAN.VE TİC. LTD. ŞTİ.

-Gemi ve Yat sektörü:

DENMET METAL SAN.VE TİC. A.Ş

- Hububat Bakliyat Yağlı Tohum. ve Mamül. Sektörü:

BİRİZ KURUYEMİŞ TOPRAK MAH. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ

- İklimlendirme Sanayii Sektörü:

KABEL SOĞUTMA SİSTEMLERİ SAN.VE TİC.A.Ş.

- Maden ve Metaller Sektörü:

YAMAN MADEN SAN.VE TİC. A.Ş.

- Makine ve Aksamları Sektörü:

ARDÖKÜM MERDANE SANAYİ A.Ş.

- Meyve Sebze Mamülleri Sektörü:

MARE TARIM GIDA SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

- Taşıt Araçları ve Yan Sanayi Sektörü:

UĞURLU OTO CAM SAN.VE TİC.A.Ş.

- Yaş Meyve ve Sebze Sektörü:

SMYRNA SERACILIK TİC.A.Ş.

-Zeytin ve Zeytinyağı Sektörü:

DITCO DIŞ TİCARET GIDA SANAYİ LTD. ŞTİ.

5 MİLYON DOLAR ÜZERİ BİRİM FİYAT BAŞINA EN ÇOK İHRACAT DEĞERİNE ULAŞAN FİRMA

KAYNAK TEKSTİL PAZARLAMA DIŞ TİCARET A.Ş.

DIŞ TİCARET SERMAYE ŞİRKETİ OLARAK EN FAZLA İHRACAT YAPAN FİRMA

DTS DENİZLİ TEKSTİL DIŞ TİC. A.Ş.

2023 YILINDA ÜYE OLUP EN FAZLA İHRACAT YAPAN FİRMA:

IONIC STONE İÇ VE DIŞ TİCARET A.Ş.

UŞAK İMALATÇI BAZINDA İLK 3 FİRMA

 1. ÖZERDEM MENSUCAT SAN. VE TİC. A.Ş

 2. AĞAOĞLU TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş.

 3. KAMGARN YÜN AKRİLİK SAN.VE TİC. LTD. ŞTİ.

2023 YILI İMALATÇI BAZINDA İLK 20 FİRMA

 1. SEVAL KABLO AYDINLATMA CİHZ. İTH. İHR. SAN. VE TİC. A.Ş.

 2. ER-BAKIR ELEKTROLİTİK BAKIR MAMULLERİ A.Ş.

 3. ÖZGÜVEN KABLO SAN.VE TIC. LTD. ŞTİ.

 4. ATOM KABLO SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

 5. DENİZ TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş.

 6. ABALIOĞLU BALIK VE GIDA ÜRÜNLERİ A.Ş.

  Kıbrıs gazisi kurşunlar arasında tarih yazdı Kıbrıs gazisi kurşunlar arasında tarih yazdı
 7. GAMATEKS TEKS.SAN.VE TİC. A.Ş

 8. CMK KABLO ELEKTRİK SAN. İÇ VE DIŞ TİC. LTD. ŞTİ.

 9. VERİTAS TEKSTİL KONFEKSİYON PAZARLAMA SAN. TİC. A.Ş.

 10. ÇARKIT KABLO SAN. VE TİC. A.Ş.

 11. OZANTEKS TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş.

 12. FİLİDEA TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş.

 13. HÜRSAN HAVLU ÜRETİM SAN.VE TİC. A.Ş

 14. NESA TEKSTIL SANAYI VE TICARET A.Ş.

 15. KIMIL TEKSTİL SAN.VE TİC. A.Ş.

 16. KÜÇÜKER TEKS. SAN. VE TİC. A. Ş.

 17. DENKİM DENIZLİ KİMYA SANAYİ TİCARET A.Ş

 18. ÖZERDEM MENSUCAT SAN. VE TİC. A.Ş

 19. DENİZLİ RATEKS TEKS. SAN. VE TİC. A.Ş

 20. KEMAL UĞURLU TEKSTİL SAN. TİC. A.Ş.