DENİZLİ İYİ PARTİ+CHP İTTİFAKI İÇİN ÇATI ADAY ARANIYOR!

CHP-İyi Parti seçim ittifakında İyi Parti'ye bırakılan Denizli'de "Çatı Aday" arayışı sürerken, çeşitli isimler de ön plana çıkmaya başladı. İyi Parti kuruluş sürecinde Genel Başkan Meral Akşener tarafından partiye davet edilen politikanın eski ağır toplarından ANAP eski Grup Başkan Vekili Beyhan Aslan, Denizli'deki İyi Parti+CHP çatı adaylığı için en iyi ve en isabetli aday ismi olarak anılıyor.. Aslan'ın; İyi Parti Ve CHP'liler Dışında MHP tabanından da oy alabileceği belirtilirken, İyi Parti Büyükşehir Adaylığı için en çok adı geçen isimlerin başında ise Mimarlar Odası Denizli Şubesi eski Başkanı Mimar İbrahim Şenel bulunuyor. İyi Parti’nin Denizli Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı’na yakıştırılan diğer isimler ise; PAÜ Öğretim Üyesi Turgut Tok ile 2014 yerel seçimlerinde MHP’nin Pamukkale Belediye Başkan adayı olan ve oldukça yüksek bir oranda oy alan ismi Avukat Ümit Bahtiyar.

İBRAHİM ŞENEL; İYİ PARTİ DENİZLİ’NİN UMUDU OLDU

Bu isimler arasında “hem İyi Parti’den hem de CHP’den oy alabilecek” isim olarak ise en başlarda Mimar İbrahim Şenel ile Avukat Beyhan Aslan isimleri geliyor. Hatta, İbrahim Şenel için oldukça yaygın bir görüş de şöyle; “Şenel, İyi Parti ve CHP’den oy alır. Eski ANAP, DYP ve DP’lilerin oylarını da toplar. En önemlisi de AK Parti tabanından dahi oy alacak bir isimdir.” Kısacası İbrahim Şenel bir süredir İyi Parti Denizli’nin umudu bir isim olarak anılıyor.

KULİSLERDE “TURGUT HOCA” İSMİ

Denizli politik arenasında her seçimde ismi adaylıklarla anılan Prof. Dr. Turgut Tok’un adı bu kez de Denizli İyi Parti-CHP Büyükşehir Çatı Adaylığı kulislerinde geçiyor. Turgut Hoca MHP ve Ülkücü tandanslı bir isim. İyi Parti kuruluş sürecinde MHP’yi bırakıp bu parti ile bir teması da olmadı. Peki, bu dönemde pek çok eski arkadaşının yer aldığı İyi Parti’den gelen bir teklife sıcak bakar mı? Orası sanki şüpheli.. Turgut Tok, “Taş yerinde, politikacı kendi safında ağırdır” diyen bir siyasi aktördür. Buna bir de “bilim adamı” elbisesi ve özelliğini eklersek onun için; “O MHP’de politikaya başladı ve politik hayatını MHP’de sürdürecektir” yorumu hiç de yanlış olmaz.

ÜMİT BAHTİYAR ÇATI ADAYLIĞINA SICAK BAKABİLİR

Ümit Bahtiyar’a gelince.. Eski DYP’li bir isim olan Avukat Ümit Bahtiyar Ali Aygören’in Denizli Belediye Başkanlığı döneminde Başkan Yardımcılığı yapan bir isim. Zeybekci’nin ilk meclisinde DYP’den meclise giren ve daha sonra bağımsız meclis üyeleğini yapan Ümit Bahtiyar; en önemli çıkışını 2014 yerel seçiminde yaptı. Bahtiyar, MHP’nin Pamukkale Belediye Başkan Adayı olarak seçime girdi. Önemli oranda bir oy sayısına da ulaştı. Tabii ki o dönem de MHP’nin Denizli Büyükşehir Belediye Başkan Adayı da işadamı ve Denizlispor’un efsane başkanı Ali İpek’ti. Peki, Ümit Bahtiyar İyi Parti-CHP’nin Denizli Büyükşehir Çatı Adayı olur mu? Böyle bir teklifi kabul eder mi? Sonuçta Bahtiyar eski bir MHP’li değil, İyi Parti’li de değildir. O açıdan Büyükşehir için Çatı Adaylığı teklifine sıcak bakabilir..

DENİZLİ’DE MERKEZEFENDİ DE İYİ PARTİ’YE TARTIŞMASI

Cumhuriyet Halk Partisi’nde baş döndürücü gelişmeler yaşanıyor. Bu sabah kulislere düşen bir haber bomba etkisi yarattı. Büyükşehir’i alan İyi Parti’nin iki merkez ilçeden birini de istediği, Pamukkale’de Ahmet Divarcı’nın adaylığı kesinleştiği için Merkezefendi’de seçime İYİ Parti adayı ile gidilmesini talebinin ön plana çıktığı öne sürüldü. Bunun üzerine CHP Merkezefendi İlçe Başkanı Tolga Varlıker, dün akşam apar topar Ankara’ya gitti. Bugün sabah saatlerinde de İl Başkanı Mahir Akbaba, İl Yönetimi, ilçe başkanları ve bazı aday adayları Genel Merkeze doğru yola çıktı.

DENİZLİ CHP ANKARA’YA AKTI

Öte yandan CHP Denizli teşkilatları Denizli Büyükşehir ve önemli bazı ilçelerde İyi Parti’ye verilmesi kararı, daha doğrusu iddiaları üzerine adeta ayaklandı ve Ankara’ya aktı. CHP Merkezefendi İlçe Başkanı Tolga Varlıker, Merkezefendi İlçe örgütü ve il örgütü ile birlikte genel merkezde parti yönetimi ile görüşmeler yapacaklarını, Merkezefendi’nin de İYİ Parti’ye verilmesinin mantıklı bir adım olmayacağını anlatacaklarını söyledi.

BU PAZAR MERKEZEFENDİ CHP’DE EĞİLİM YOKLAMASI VAR

Ve bu siyasi kaosun ardından Ankara’dan, Denizli CHP’lilerin yüreğine su serpen önemli bir haber geldi. CHP Denizli İl Başkanı Mahir Akbaba, bu Pazar Denizli CHP’nin Merkezefendi Belediye Başkan Adayı’nı belirlemek amacıyla “eğilim yoklaması” için partililerin önüne sandık koyacaklarını açıkladı. Mahir Akbaba, “Bu karar CHP MYK’dan çıktı. Önümüzdeki Pazar’a eğilim yoklaması seçimini yaparız” dedi. Resmi açıklamanın ardından Denizli CHP’nin önümüzdeki Pazar günü Merkezefendi İlçesi Belediye Başkan Adayını belirlemek üzere parti üyelerinin önüne eğilim yoklaması sandığı koyacak. 700 civarında üyenin oy kullanacağı bu seçimde; CHP’nin Merkezfendi Başkan Aday Adayları; Şeniz Süzek Doğan, Sabri Yıldız ve Sedat Demirci yarışacak. Eğilim yoklaması seçiminden birinci sırada tercih edilen aday olarak çıkan isim ise CHP’nin Merkezefendi Belediye Başkan Adayı olarak 31 Mart 2019’daki seçim yarışına girecek.

İYİ PARTİ MERKEZEFENDİ İÇİN DR. CUMHUR GÜNER İSMİ..

İyi Parti+CHP İttifakı’nın uygulanacağı Denizli’de, normalde Pamukkale İlçesi’ni isteyen ve talip olan İyi Parti’nin burada CHP Adayı’nın açıklanması nedeniyle bu kez Merkezefendi ilçe adaylığını da istediği öne sürüldü. Buna bağlı olarak İyi Parti Merkezefendi için en isabetli ve etkili aday arayışına girişti.

Merkezefendi İyi Parti Adaylığına yakıştırılan ve ismi geçen aktör ise iddialara ve siyasi kulislere göre; Denizli İyi Parti Kurucu Üyesi Dr. Cumhur Güner oldu. Denizli’nin tanınmış doktorlarından Cumhur Güner, “İyi Parti-CHP Denizli Büyükşehir Adaylığı için en uygun isim İbrahim Şenel’dir” derken, kendisi ile ilgili kulis haberleri hakkında ise yorum yapmaktan kaçındı. Dr. Güner Demokrat Parti, Adalet Partisi ve DYP geleneğinden bir politik isim olan Avukat Ali Güner’in oğlu.. Güner sağlık sektöründeki çalışmaları dışında, politika ve sosyal özellikleri ile de kentte bilinen bir isim.

AK PARTİ MERKEZEFENDİ İÇİN FATMA SUBAŞI İDDİASI

Öte yönden henüz Denizli’nin iki büyük ilçesi Pamukkale ve Merkezefendi Belediyeleri Başkan adaylarını açıklamayan AK Parti’de, kulisler ve haber sağanağı tüm şiddeti ile sürüyor. Bu kulisler arasında en önemli haber ise; “AK Parti’de Merkezefendi’de, Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adaylığı için başvuru yapan İşkadını Fatma Subaşı ismi konuşuluyor” kulis haberi oldu. Başkan Zolan’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından “yeniden Denizli Büyükşehir Başkan Adayı” olarak açıklanmasının ardından “AK Parti’de Politikaya Devam” kararı alan Fatma Subaşı’nın adı şimdi de Denizli’nin büyük ilçelerinden Merkezefendi adaylığı için geçiyor.

Peki, bu seçimler öncesi politik arenada ismi duyulan Faüma Subaşı kimdir? Fatma Subaşı Mühendis kökenli bir isim. Denizli’nin önde gelen mermer ve maden işletmelerinden birinin yönetiminde. Dış ticaret ve ihracatta uzman. 4 yılın üzerinde bir süreyle ABD’de yaşayan ve ticaret yapan bir iş kadını. Hakkında; “Denizli politikasına taze ve yeni bir soluk getirir” yorumları yapılıyor.

YORUM EKLE