DENİZLİ KİTAP FUARI

İlimizde 3. Kitap fuarı Denizli Büyükşehir Belediyemiz tarafından düzenlendi. Fuar 1 hafta boyunca okuyucuları, öğrencileri kitapla ve  ülkenin ünlü yazarları ile buluşturdu.  Akıllı telefonların çıkması ile kitaba olan ilginin azaldığı, okuma oranının azaldığı bir dönemde kitap fuarı büyük önem taşıyor. Özellikle öğrencilerin kitabın kokusunu hissetmesi, yazarları ile tanışma fırsatı yakalaması, yazarlarla sohbet imkanı yakalaması çok değerli.

Denizli’li yazarlar standı özellikle alkışı hakediyor. Kentimizin değerlerini tanımak, görmek ve eserlerini sunmalarını sağlamak çok güzel olmuş. Aynı kentte olmamıza rağmen şahsen tanımadığımız pek çok yazarı orada gördük ve tanışma imkanı yakaladık.

Davetli yazarların bir kısmı için imza günleri ve konferanslarda düzenlendi. Konferanslarda yazarı daha yakından tanıma fırsatı da bulduk. Sadece yazılarından tanıdığımız yazarları dinlemekte paha biçilemezdi. Onur konuklarından Gürbüz Azak’ı fuar alanında dinledik ve aynı günün akşamı Acıpayam Dernekler Birliği olarak akşam da konuk ettik. Gürbüz Azak bizlere anılarını, Babıali’yi ve gazetecilik geçmişini, Denizli’den özledikleri Denizli türkülerini, köy düğünlerini ve Acıpayam parkını anlattı. Bizler için çok değerli bir akşam oldu.

Büyükşehir Belediyemizin bastırdığı kitaplarını ücretsiz dağıtması, Türk Tarih Kurumu ve  TÜBİTAK yayınlarının  indirimli satış politikaları ile Denizli halkının büyük ilgisini çekti. Fuar imkanı sağlanmasa o yayınlara bu şekilde ulaşmak mümkün olmayacaktı.

Özel yayınevleri de ilgiden memnundu, fuar dolayısı ile belli oranlarda indirimler sağladılar ve okuyucuların gönlünü kazandılar. Yayınevlerine bağlı yazarların imza günleri uzun kuyruklar oluşturdu. 

Fuar komple değerlendirildiğinde çok güzel planlanmış bir organizasyondu. Ulaşımda yaşanan bir iki aksaklığı ilginin büyüklüğüne bağlamak gerek. Seneye ulaşımda da ilave çareler düşünüleceğini umuyorum.  Konukların seçilmesinde bazı eleştiriler oldu ama Mevlana ve Hacı Bektaş Veli’nin bir hikayesinde anlatıldığı gibi bilim ve kitap dünyası umman gibidir hiçbir şey o ummanı kirletemez.  Bilim ve kitap dünyasının gönlü herkese açıktır.

Fuarın düzenlenmesinde büyük emekleri olan Büyükşehir Belediye Başkanımız Osman Zolan, Kültür Daire Başkanımız Hüdaverdi Otaklı, Şube Müdürü Arif Duru başta olmak üzere Kültür Daire Başkanlığı personeli,  Fuarın güvenlikten, ulaşıma hizmet eden tüm çalışanları teşekkürü hakkediyor. Şimdiden gelecek sene yapılacak fuarı merakla bekliyoruz.  Saygılarımla.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Unur DALKILINC
Unur DALKILINC - 3 yıl Önce

Sizinle Yörük ve Türkmen Gecesinde Fatma YAZICI ve CENGİZ TOPRAK Kardeslerim Tanıştırmıştı Makalelerinizi Firsat Oldukca Okuyorum. Saygilarimla