DENİZLİ MİTİNGİ 15 MAYIS GÜNÜ YAPILMADI

Pazartesi akşamı DRT TV’de yaptığım konuşmayı dinleyen bir arkadaşım aradı Salı sabahı. “Hüsamettin” dedi. “Akşamki konuşmanı dinledim. Bende yıllar önce aldığım bir kitap var. Kitapta 15 Mayıs 1919 günü Denizli’ye gelen “Papaoakim Pezmacoglu” adında bir Rum Osmanlı vatandaşının anlattıkları yazılı.

Arkadaşım kitabı bana ulaştırdı. Bir solukta okudum ve Denizli’de yapılan Bayramyeri mitinginin 15 Mayıs 1919 Perşembe günü olmadığını, bir kez daha ve kesin olarak, anladım.

Osmanlı Rum vatandaşı, Isparta’dan trenle İzmir’e giderken Goncalı İstasyonu’na geldiklerinde, herkesi trenden indiriyorlar ve İzmir’e ertesi sabah gidileceğini söylüyorlar.

Bunun üzerine Papaoakim Pezmacoglu, Denizli’ye geliyor ve o gece Denizli’de Hierapolis adlı bir küçük otelde kalıyor. Pandozopulos Un Fabrikası’na gidiyor. Oteldeki ve kahvedeki Türklerle konuşuyor.

Kitapta, Isparta’dan İzmir’e kadar olan yolculuğu sırasında gördüklerini, duyduklarını, başından geçenleri en ince ayrıntısına kadar anlatıyor Papaoakim Pezmacoglu. Goncalı’da tren durdurulunca istasyonda gördüğü bir Rum’a, neler olduğunu soruyor. Aslında Kaklık istasyonunda İzmir’in Yunan askerleri tarafından işgal edildiğini duymuştur. Konuyu bildiğini belli etmeden hareket ediyor. Goncalı’da konuştuğu Rum, “…..Bugün Yunan ordusu İzmir’e çıktı. Söylendiğine göre bugün Denizli’yi işgal etmek üzere özel trenle geleceklermiş. İşte o yüzden istasyon şefi trenin hareket etmemesi için emir almış. Tren bu gece burada kalacak” diyor.

Daha sonra Denizli’de otele yerleşen Papaoakim, kentte konuştuğu insanlardan duyduklarını anlatıyor;

“…..Denizli Valisi Türklerin ve Hristiyanların din büyüklerine, “Halka öğüt verin, kimse düzeni bozacak şekilde ortalığı karıştıracak işler yapmasın” diye emir vermiş. Hatta Denizli Müftüsü, camide yaptığı konuşmada herkesin erkenden evlerine kapanmalarını söylemiş. Bir de, belki kasıtlı olarak, Yunan Ordusu bu gece yarısı Denizli’ye varacak söylentisi yayılmış. Bunları duyunca beraberimdeki Türk dostlarım sapsarı oldular. Şimşek çakmış gibi kalakaldılar. Bana Isparta’dan başka yerlere kaçmaları gerektiğini söylemeye başladılar.”

Papaoakim, daha sonra, Denizli’yi dolaşmaya başlıyor ve çarşıda gördüklerini anlatıyor; “…..İlerledik. Evler, mağazalar kapalı. Sonunda kapısı yarı açık bir kahvehane gördük ve kapıyı aralayıp içeri girdik.”

Ertesi sabah, yani 16 Mayıs 1919 Cuma sabahı saat 7.00’de tren istasyondan hareket ediyor ve akşama doğru İzmir’e varıyor.

15 Mayıs 1919 Perşembe günü Isparta’dan İzmir’e giderken Denizli’de mola vermek zorunda kalan Papaoakim Pezmacoglu, o gün Denizli’de her yerin kapalı olduğunu, insanların evlerine çekilmiş olduklarını ve İzmir’i işgal eden Yunan askerlerinin özel bir trenle Denizli’ye gelmelerinin beklendiğini anlatıyor kitapta.

Miting o gün, yani 15 Mayıs Perşembe günü, yapılsaydı, Denizli’nin durumu bambaşka olacaktı. Kent kalabalık ve hareketli olacaktı . Papaoakim’in konuştuğu insanlar da mutlaka Bayramyeri Meydanı’nda yapılan mitingten bahsedeceklerdi.

Denizli Belediye Başkanlığı ve Valilik yetkilileri maalesef araştırmadan, yalan yanlış bilgilere, hayalî yakıştırmalara itibar edip, Yunan askerlerinin İzmir’i işgal ettikleri gün, Denizli’de Milli Mücadele’yi anma törenleri yapıyorlar. Yanlış yapıyorlar. Kendilerini destekleyen birkaç tane profesör ile birlikte aynı hayalî bilginin peşinde koşturuyorlar. Telefon irtibatının olmadığı, telgraf irtibatının bile zor olduğu o günler için diyorlar ki; “Yunan askerleri sabah saat 06.10’da İzmir’i işgal etti, 4 saat 10 dakika sonra yani sabah saat 10.20’de Denizli Mitingi yapıldı”.

Mübarekler, sanki 1919 yılının Mayıs ayının 15. Perşembe günü, bir yandan İzmir’de diğer yandan Denizli’de kronometre ile zamanı ölçmüşler de konuşuyorlar. Biri, hayal gücünü kullanarak olaya romantik bir süs veriyor, belgeleri okumayan, araştırmalardan habersiz yöneticilerimiz de o hayalin peşinden koşturup Denizli’nin Tarihi’ni değiştirmeye çalışıyorlar.

Denizli adına YAZIK. Hem de ÇOK YAZIK…

YORUM EKLE