DENİZLİ'NİN ÇANAKKALE ŞEHİTLERİ

Çanakkale zaferinin 105. yıl dönümündeyiz. 34 yaşındaki Yarbay Mustafa Kemal'in dünya harp tarihine adını yazdırdığı, Türk'ün zaferidir Çanakkale Savaşları...

Eğer halen gitmediyseniz mutlaka Çanakkale' ye gitmeli o günleri şehit kanı ile sulanmış o topraklarda hissetmelisiniz. Savaşın yaşandığı o topraklarda gözyaşlarınızı tutamayacaksınız.

Çanakkale savaşında şehit olan Denizlili askerlerimizi, şehitlerimizi anmak için yazıyı kaleme aldım. 

1. Dünya Savaşı’nın en kanlı yaşandığı yerlerden bir tanesidir Çanakkale. Tüm ülkede olduğu gibi kentimizin belleğinde de derin izler bırakmıştır.

İlimizde Çanakkale şehitleri için her yerde bir iz bulmak mümkündür. Ancak en görkemli olanı Acıpayam İlçemiz Kelekçi Mahallemizde yapılan şehitler anıtıdır. Ülkemizde her yerde olduğu gibi Denizli'de de pek çok yerde 18 Mart’ta mevlitler okutulmakta, hayır yemekleri yapılarak şehitlerimiz anılmaktadır. Çanakkale savaşları ile ilgili kaynaklarda farklı bilgiler var.

Askeri kaynaklarda sadece cephede ölenler şehit kabul ediliyor. Osmanlı kaynaklarından derlenen rakamlarda ise muharebede şehit olanların sayısı 56 bin 643, sakat kalanlar 97 bin 7, kaybolanlar 11 bin 178 olarak veriliyor. Moorehad'ın ''Gelibolu'' adlı eserine göre ise Çanakkale Savaşı'nda 251 bin 309 Türk askeri şehit oldu, bu sayının yüzde 20'den fazlasını cephede şehit düşenler oluşturuyor.

***

Çanakkale Savaşları’nda en çok şehit veren ilin Bursa olduğu ifade ediliyor. Bursa’dan 3 bin 737 şehit verilmiş. Balıkesir’den 2 bin 779, Denizli’den 2 bin 514 şehit verilmişti. Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin derlediği rakamlara göre ise Çanakkale Savaşı’nda Denizli Askerlik Şubesi’ne kayıtlı 2 bin 514 kişi şehit oldu. Şehitlerin ilçelere göre dağılımı ise şöyle: Acıpayam 247, Akköy 5, Babadağ 13, Baklan 43, Bekilli 53, Bozkurt 19, Buldan 197,  Çal 342, Çameli 10, Çardak16, Çivril 280, Güney 65, Honaz 83, Kale 7, Serinhisar 53, Sarayköy 179, Tavas 399, Denizli Merkez Köyler 144, Denizli Merkez ilçe 389, toplam 2 bin 514. Sayıların hiç önemi yok. Bu vatan için can veren tüm şehitlerimizin ruhu şad olsun.

Aşağıda fotoğrafını verdiğim Çanakkale şehitlerimizden bir askerimizin mektubu o günleri anlamak için önemli bir belge. Mektuba Acıpayam Dernekler Birliği Başkan Yardımcısı Mustafa Ünal ulaşmış. Çivrilli Mehmet Çavuşun mektubu da sosyal medyada paylaşıldı. Çanakkale şehitleri ile ilgili Pamukkale Üniversitesinin değerli çalışmaları var. Tarih bölümünden öğretim üyelerimizin araştırmaları çok değerli bilgiler sunuyor. Özellikle Dr. Veysi Akın'ın ‘Çanakkale Savaşında Denizli’ kitabını anmak gerek.

Bu vatanın değerini daha iyi anlamak için Çanakkale şehitliği mutlaka gidilmesi gereken bir yer. Tüm şehitlerimize layık olmayı ve şehitlerimize rahmet dileyerek yazıyı sonlandırayım. Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Çanakkale’yi geçilmez kılan tüm kahramanlarımızı saygıyla anıyorum. Ruhları şad olsun.

YORUM EKLE
YORUMLAR
İbrahim Zeybek
İbrahim Zeybek - 2 yıl Önce

Çivril o tarihlerde Denizliye baglı degildi.Emegi gecenlerden ALLAH razı olsun.Mekanları Cennet olsun.