DENİZLİ VE KEKİK

Ziraat odası başkanı Hamdi Gemici’nin verdiği bilgiye göre; Türkiye kekik üretiminin yüzde 92’sini Denizli üretiyor. Dünya ihracatının yüzde 75’i ilimizden gidiyor ve yıllık üretimimiz yıl ve mevsim iyi giderse 16 bin ton civarındadır. İlimizde yaklaşık 150 bin dekar ekim alanımız var. Bu veriler Denizli'nin sadece ülkemizde değil dünyada söz sahibi olduğunu gösteriyor. İlimizde kekik tarımı konusunda öncü olan, katkı koyan herkesi tek tek kutlamak gerek. İlimize, ülkemize çok faydalı, büyük bir hizmet yapmışlardır.

Kekikle ilgili yapılan çalışmalar da kekiğin bakteri ve virüslere etkili olduğu belirtiliyor. Kekik, tamamen doğaldır ve çok güçlüdür. Mikrop öldürücü özelliği ile antiseptik, antimikrobik bir bitkidir. Ayrıca içeriğindeki maddelerle vücutta hücre koruma sistemlerini güçlendirmesiyle antioksidan, kanser oluşumunu engellemesiyle antikanserojen, her türlü karın ağrısı ve gaz giderici özelliği ile antispazmodik, romatizmal hastalıkları iyileştirmesiyle antiromatizmal, diyabet hastalığını engellemesiyle antidiyabetik ve vücuttaki kolestrol oranını ayarlamasıyla antikolestremik özellikler taşımaktadır. Bu özellikleri ile kekik, yaşlılığı geciktirmekte, tümör oluşumunu engellemekte, şeker hastalığına iyi gelmekte ve iyi gelmekte ve gıdaların bozulmasın doğal yolla engellemektedir. Literatürde bedeni kuvvetlendirir, hazmı kolaylaştırır, iştahsızlığı giderir, sinirleri kuvvetlendirir, bağırsak iltihabını iyileştirir gibi çok faydası sayılıyor.

Biz işin o yönünü tıp doktorlarına bırakarak kendi konumuz kırsal kalkınmaya dönelim. Türkiye' de kekik üretiminde en ön sırada Denizli var. Kekik kırsalımız için bir umut, bir gelir kaynağı oldu. Geliri arttırmak için neler yapabiliriz bunu konuşmalı, tartışmalıyız. Kekiğe katma değer katmak gerekli. Sırada kekik günü, kekik filmleri, kekik şenliği, kekik sempozyumları yapılmalıdır. Yan ürünler için tesisler kurulmalıdır. Kekik balı, kekik sabunu, kekik kolonyası, kekik yağı, kekik suyu, kekik çayı gibi ürünler de markalaşma sağlanmalı ve coğrafi işaret alınmalıdır. Tüm bunlar için çiftçilerin birlik olması şart. Üretici birliği ve kooperatifleşme ile başaramayacağımız iş yoktur.

“Sadece üretim yeter mi?” derseniz; yetmez... Kekik bölgesi kırsal turizm ile canlandırılmalıdır. Tarla günleri, festivaller gibi çalışmaların yanında gel kekiğini hasat et, gel kekik suyunu kaynat, yağ çıkar gibi projelerle kırsal turizmi oluşturabiliriz. Ziyaret artarsa yan ürünler satılır. Kekikli et reyonları, kekikli kahvaltılar derken bölge ziyaret merkezi olur. Tüm çiftçilerimizin emeğinin karşılığını almasını, hasadın bereketli olmasını diliyorum.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Osman neşe arslan
Osman neşe arslan - 2 yıl Önce

Tekstilde dünya markası olmak için denizlinin güçlü olduğu alanları arttırmamız gerekiyor kekik üretimimizi dünya ölçeğinde katma değerli ürünlerini dış satıma yoneltmemiz amacımıza yardımcı olacaktır. Bu konuda emeği geçenlere teşekkürler... yerli malı yurdun malı düşüncesi ile bunları başarmalıyız...

Süleyman Günaydın
Süleyman Günaydın - 2 yıl Önce

Aynen katılıyorum. Çok iyi olur. Sağol.

Nuri açıkgöz
Nuri açıkgöz - 2 yıl Önce

Hocam çok teşekür ediyorum bölgenizdeki kekik balı üretimini biraz daha ön pılana çıkarmanızı rica ediyoruz reklam tanıtım hayatımızda önemli bal üreticilerimiz pazar sorunu yaşıyorlar ıyi günler